
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 759/5730/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: П'ятничук І.В. Суддя-доповідач Шурко О.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Коцюбі Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 229 КАС України, апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 28 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_4 звернулась до Святошинського районного суду м. Києва із позовом до відповідача Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 28 серпня 2017 року позовні вимоги задоволено: визнано відмову Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва - протиправною; зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок виплату пенсії ОСОБА_4 з листопада 2006 року по жовтень 2007 року із включенням усіх додаткових виплат із збереженням 82 відсотків нарахування пенсії на момент виходу на пенсію; стягнуто на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір у розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.
Не погоджуючись із зазначеним вище судовим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що нормами ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент виникнення спору) перелічені види надбавок, які можуть бути встановлені для державного службовця, проте жодна норма цієї статті не зазначає про те, що матеріальна допомога входить до поняття заробітної плати державного службовця.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 17 грудня 2007 року перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, де призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 відсотки від заробітку.
Відповідно до Постанови KM України від 09.12.2015року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно довідки виданої Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві №328/01/3-256 від 14.02.2017 року.
Однак відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, надбавки та премії (1/12 яких береться в розрахунок пенсії) за останні 12 календарних ь місяців підряд перед зверненням за перерахунком пенсії, тобто з листопада 2005 року по жовтень 2007року, що мали системний характер виплат для державних службовців. Цим самим розмір пенсії значно занижено
Заявою від 02.02.2017 року позивач вернулась на адресу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій просила позивач просила включити матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, надбавки та премії (1/12 яких береться в розрахунок пенсії) за останні 12 календарних місяців підряд перед зверненням за перерахунком пенсії, тобто з листопада 2005 року по жовтень 2007року, що мали системний характер виплат для державних службовців при видачі довідки для перерахунку пенсії виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець, на відповідній посаді, з якої призначена пенсія на момент виникнення права на перерахунок. При цьому премія та інші надбавки враховуються за посадою, з якої особа вийшла на пенсію. Листом від 14.02.2017 року № 328/01/3-256 відповідач відмовив в задоволенні вимог.
Вважаючи дії відповідача неправомірними, позивач була вимушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Даючи правову оцінку обставина справи, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до вимог ст.37 Закону України «Пpo державну службу» (в редакції 2010 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків (залежно від стажу державної служби) від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України в постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Крім того зміни, які були внесені до Закону України "Про державну службу" стосуються тільки призначення пенсії тоді як порядок перерахунку пенсії державних службовців регулює ст. 37 цього Закону. Положення якої щодо перерахунку ц зв'язку з прийняттям Законів 213-VIII та 1166-II не зазнали змін.
Згідно ч. 2 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свод. Таким чином позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" із застосуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до абз.4 п. 10 Постанов Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 " Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати . Працівникам бюджетних установ і організацій, яким відповідно до законів України щомісячно перераховуються посадові оклади (ставки) до рівня не нижчого середньої (подвійної) заробітної плати в промисловості (народному господарстві), розрахунок виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати, можуть провадитися, якщо не у колективному договорі виходячи з посадового окладу (ставки) передбачено того місяця, в якому відбулася подія, пов'язана з відповідними виплатами, з урахуванням постійних доплат і надбавок.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу" із застосуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Також, згідно п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначених пенсій за відповідною заявою.
Відповідно ст. 46 п. 1 вищезгаданого Закону нараховані суми пенсій на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав з власної вини своєчасно, виплачуються за минулий час, але не більше ніж 3 роки до звернення за отримання пенсії. В цьому разі частина не отриманої пенсії, але не більше ніж за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісячно рівними частинами.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 цього Закону нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
З підстав вище викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Святошинського районного суду м. Києва від 28 серпня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя: Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.
Повний текст постанови виготовлено 30.01.2018.