Постанова № 71910208, 23.01.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
810/3517/17
Номер документу
71910208
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/3517/17 Суддя (судді) першої інстанції: Терлецька О.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Федотова І.В.,

суддів: Ганечко О.М. та Літвіної Н.М.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Приватного підприємства "Еко-Старт" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Еко-Старт" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування приписів і постанов,

ВСТАНОВИЛА:

Приватне підприємство "Еко-Старт" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративний позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - відповідач - 1, 2), в якому просив визнати протиправними та скасувати приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 01.08.2017 № С-1008/3, № С-1008/4, № С-1008/5, № С-1008/6, № С-1008/7, № С-1008/8, № С-1008/9, № С-1008/10, № С-1008/11 та постанов про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.08.2017 № 3-1508/1-10/10-13/1508/08/01, № 3-1508/1-10/10-14/1508/08/01, 3-1508/1-10/10-15/1508/0801, № 3-1508/1-10/10-16/1508/08/01, №3-1508/1-10/10-17/1508/08/01, №3-1508/1-10/10-18/1508/08/01 та № 3-1508/1-10/10-19/1508/08-01.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про задоволення позовних вимог у повному обсязі, вважаючи, що судом неповно з'ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що висновки Акта № Т-0108/3, який складений за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання позивачем правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, не відповідають дійсним обставинам справи. Тому апелянт вважає, що оспорювані приписи та постанови, прийняті на підставі таких висновків є протиправними та підлягають скасуванню.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, у період з 24.07.2017 року по 28.07.2017 року та у період з 31.07.2017 року по 01.08.2017 року на підставі Наказу Департаменту від 21.07.2017 року № 154П, направлень для проведення позапланового заходу № 600.17/03 від 21.07.2017 та № 600.17/03/П від 28.07.2017 року, на підставі звернення Головного управління Національної поліції в Київській області від 12.07.2017 № 24/49-1553 (вх. Департаменту № 10/10-1207/19 від 12.07.2017) відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, з дотриманням вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) Департаментом проведено планову перевірку на об'єкті будівництва - "Майновий комплекс ПП "ЕКО-СТАРТ" (далі - майновий комплекс) за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради (кадастровий номер 3221280800:08:009:0001), об'єкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища, суб'єкт містобудування - ПП "Еко-Старт" код ЄДРПОУ 31876080.

Порушення, що були виявлені під час проведення перевірки відображено у акті перевірки № Т0108/3 (далі - Акт перевірки) та протоколах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме:

- № 3-Л-3-0108/5 від 01.08.2017 року (проведення реконструкції майнового комплексу без оформлення документів, що надають право на виконання будівельних робіт, чим порушено ч. 1 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності");

- № 3-Л-3-0108/6 від 01.08.2017 року (проведення реконструкції майнового комплексу без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, чим порушено ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»);

- № 3-Л-3-0108/7 від 01.08.2017 року (роботи з реконструкції майнового комплексу, здійснювалися ПП "ЕКО- СТАРТ" без отримання в установленому порядку ліцензії на виконання будівельних робіт, чим порушено ст. 17, ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1396 від 05.12.2007);

- № 3-Л-3-0108/11 від 01.08.2017 року (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення авторського нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903);

- № 3-Л-3-0108/8 від 01.08.2017 року (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення технічного нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903);

- № 3-Л-3-0108/9 від 01.08.2017 року (роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення виконавчої документації - актів на закриття прихованих робіт, журналів робіт, виконавчих схем тощо, порушено вимоги п. 1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва", чим порушено п.1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва");

- № 3-Л-3-0108/10 від 01.08.2017 року (майновий комплекс експлуатується (використовується) ПП "ЕКО- СТАРТ" без прийняття в експлуатацію в установленому законодавством порядку, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів").

У вказаному акті перевірки зазначено, що під час проведення заходів було встановлено, що на території майнового комплексу ПП "ЕКО-СТАРТ" за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради, об'єкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер витягу 81430937, дата формування: 28.02.2017 року об'єкт нерухомого майна: виробнича споруда шламонакопичувач для захоронення твердих відходів, споруда, нежитлове приміщення.

ПП "ЕКО-СТАРТ" виконано реконструкцію об'єкту майнового комплексу за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради, об'єкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища, шляхом демонтажу нежитлового приміщення, оскільки згідно 3 витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер витягу 81430937, дата формування: 28.02.2017) зазначене приміщення наявне на території майнового комплексу. Натомість, під час проведення перевірки зазначене приміщення відсутнє, що підтверджується матеріалами фотофіксації.

Крім того, на земельній ділянці з кадастровим номером 3221280800:08:0009:0006 (Північне кладовище), яка належить РИТУАЛЬНІЙ СЛУЖБІ СКП "СПЕЦКОМБІНАТ ПКПО", згідно пояснень директора ПП "ЕКО-СТАРТ" ОСОБА_3 та листа ПП "ЕКО-СТАРТ" (вх. Департаменту № 10/10-0806/32 від 08.06.2017 року) у грудні 2016 року виконані роботи з влаштування огородження будівельного майданчика з плит огородження П6В у кількості 44 шт. та влаштовані бетонні фундаменти стаканного типу під огорожу.

Також, при в'їзді на майновий комплекс ПП "ЕКО-СТАРТ" побудовано адміністративну будівлю орієнтовними розмірами 11,5 м х 4,5 м та вагову орієнтовними розмірами 17,5 м х 3,5 м.

Крім цього, на території майнового комплексу ПП "ЕКО- СТАРТ" побудовано КТП-1453 до якої проходить ЛЕП орієнтовною довжиною 500 м.

Також, виконано частково демонтування старої огорожі, ведеться складування будівельних матеріалів, встановлено побутова споруда необхідної для організації обслуговування будівництва.

Відповідно до наказу Мінрегіону України від 12 травня 2014 року № 135 "Зміна № 1 ДСТУ Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва" Додаток Д "Перелік об'єктів будівництва, які можуть буди віднесені до ІV-V категорій складності" п. 6 Полігони оброблення, перероблення, утилізації, знешкодження і захоронення побутових відходів", даний об'єкт відноситься до категорії складності V, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів із значними наслідками (ССЗ).

Роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення документів, які дають право на виконання будівельних робіт.

У зв'язку з викладеним, відповідачем надано позивачу приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 01.08.2017 року №С-1008/3, №С-1008/4, №С-1008/5, № С-1008/6, №С-1008/7, №С-1008/8, №С-1008/9, №С-1008/10, №С-1008/11. Зазначеними приписами позивача зобов'язано усунути виявлені порушення, а також повідомити про виконання вимог зазначених приписів Департамент.

15 серпня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Григоренко А.М., за результатами розгляду матеріалів справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності постановлено визнати позивача винним у вчиненні правопорушень, що зазначені в акті № Т-0108/3 та протоколах від 01.08.2017 року, про що винесено постанови по справам про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.08.2017 року, а саме:

- № 3-1508/1-10/10-13/1508/08/01(проведення реконструкції майнового комплексу без оформлення і документів, що надають право на виконання будівельних робіт, чим порушено ч. 1 ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 515 600, 00 грн.;

- № 3-1508/2-10/10-14/1508/08/01 (проведення реконструкції майнового комплексу без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, чим порушено ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"), якою на позивача накладено штраф у розмірі 75 780,00 грн.;

- № 3-1508/3-10/10-15/1508/08/01 (роботи з реконструкції майнового комплексу, здійснювалися ПП "ЕКО- СТАРТ" без отримання в установленому порядку ліцензії на виконання будівельних робіт, чим порушено ст. 17, ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1396 від 05.12.2007), якою на позивача накладено штраф у розмірі 151 560,00 грн.;

- № 3-1508/4-10/10-16/1508/08/01 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення авторського нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903), якою на позивача накладено штраф у розмірі 84 200,00 грн.;

- № 3-1508/5-10/10-17/1508/08/01 (під час перевірки не надано документів, що підтверджують забезпечення під час реконструкції майнового комплексу ведення технічного нагляду, чим порушено ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903), якою на позивача накладено штраф у розмірі 67 360, 00 грн.

- № 3-1508/6-10/10-18/1508/08/01 (роботи з реконструкції майнового комплексу виконані без оформлення виконавчої документації - актів на закриття прихованих робіт, журналів робіт, виконавчих схем тощо, порушено вимоги п. 1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва", чим порушено п.1.17 ДБН А 3.1.5-2009 "Організація будівельного виробництва"), якою на позивача накладено штраф у розмірі 30 312,00 грн.

- № 3-1508/7-10/10-19/1508/08/01(майновий комплекс експлуатується (використовується) ПП "ЕКО-СТАРТ" без прийняття в експлуатацію в установленому законодавством порядку, чи порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів"), якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 515 600,00 грн.

Акт перевірки разом з протоколами та приписами були вручені уповноваженій особі позивача ОСОБА_5, про що свідчить його особистий підпис у зазначених документах.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.

Дослідивши матеріали справи та здійснивши системний аналіз чинного законодавства колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Закону України "Про архітектурну діяльність", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статей 1, 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" архітектурна діяльність - діяльність по створенню об'єктів архітектури, яка включає творчий процес пошуку архітектурного рішення та його втілення, координацію дій учасників розроблення всіх складових частин проектів з планування забудови і благоустрою територій, будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту) будівель і споруд, здійснення архітектурно-будівельного контролю і авторського нагляду за їх будівництвом, а також здійснення науково-дослідної та викладацької роботи у цій сфері.

Для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно- будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

За приписами статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають, зокрема, право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

За приписами статей 41, 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМ України від 23.05.2011 N 553, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: - безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; - складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; - видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;- зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; - проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно - технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; - проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції; - здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; - залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково- технічних організацій, які пройшли професійну атестацію; - отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; - вимагати у випадках, передбачених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій; - забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію; - здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки.

Ігноруючи приписи Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, головний інспектор будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Трохименко А. О. не залучив до проведення позапланової перевірки представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій, які пройшли професійну атестацію та навіть не спробував отримати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Таким чином, інспектором будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування не було належним чином визначено межі земельної ділянки з кадастровим номером 3221280800:08:009:0001 та здійснено огляд приміщень, які не перебувають у власності ПП «ЕКО-СТАРТ».

Крім того, посилання в Акті, приписах та постановах Державної архітектурно- будівельної інспекції України про експлуатацію (використання) ПП «ЕКО-СТАРТ» майнового комплексу без прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, не відповідає дійсності, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 19 лютого 2010 року між ВАТ «Київхімволокно» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма Володар-Роз» було укладено Договір купівлі-продажу № 153, згідно з яким ВАТ «Київхімволокно» передає у власність ТОВ «Фірма Володар-Роз» споруду «Шламонакопичувач для захоронення твердих відходів» (інвентарний № 0315003), яка розташована на території Богданівської сільської ради Броварського району Київської області. (а.с. 46-49 т. 1).

Рішенням Господарського суду Київської області від 24 травня 2011 року, у справі № 10/067-11 позов ТОВ «Фірма Володар-Роз» до ВАТ «Київхімволокно», Комунального підприємства Київської обласної ради «Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації» про визнання договору дійсним, визнання права власності та зобов»язання вчинити дії - задоволено частково. (а.с. 59-63 т. 1)

Визнано дійсними Договір № 153 купівлі-продажу споруди від 19 лютого 2010 року та додаткову угоду до договору купівлі-продажу, укладені між товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Володар-Роз» та відкритим акціонерним товариством «Київхімволокно».

Визнано за товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма «Володар-Роз» право власності на споруду «Шламонакопичувач для захоронення твердих відходів» (інв. № 0315003), який розташований в адмінмежах Богданівської сільради, за межами населеного пункту, в Броварському районі Київської області.

Далі, рішенням Господарського суду Київської області від 16 вересня 2011 року, заяву ТОВ «Фірма Володар-Роз» про перегляд рішення Господарського суду Київської області від 24 травня 2011 року у справі № 10/067-11 задоволено частково. (а.с. 54-58 т. 1)

Рішення Господарського суду Київської області від 24 травня 2011 року у справі № 10/067-11 в частині визнання права власності змінено.

Визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма Володар-Роз» право власності на споруду «Шламонакопичувач для захоронення твердих відходів» (інвентарний № 0315003), загальною площею 45600 кв.м., яка знаходиться за адресою: 1,5 км. на північ від с. Рожівка. Броварського району Київської області, згідно Акту державної приймальної комісії по прийому в експлуатацію закінченого будівництвом шламонакопичувача для захоронення твердих відходів потужністю 215 тис. метрів кубічних в Київському виробничому об'єднанні «Хімволокно», затвердженого наказом по Союзхімволокну Міністерства хімічної промисловості СРСР № 233 від 30.12.1986 року.

В іншій частині рішення Господарського суду Київської області від 24 травня 2011 року у справі № 10/067-11 залишено без змін та вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Володар-Роз» без задоволення.

Вищевказане свідчить про те, що виробнича споруда «Шламонакопичувач для захоронення твердих відходів», яка розташована на території Богданівської сільської ради в Броварському районі Київської області була введена в експлуатацію у встановленому законом порядку.

Також, відповідно до п. 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та цим Порядком.

Пунктом 41 вищезазначеного положення передбачено, що для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються:

1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

2) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;

3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси;

4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);

5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).

Реєстрація права власності за ПП «ЕКО-СТАРТ» на виробничу споруду «Шламонакопичувач для захоронення твердих відходів», що розташована на території Богданівської сільської ради в Броварському районі Київської області проведена в липні 2016 року. (а.с. 81-82 т. 1) Державна реєстрація права власності у повній мірі підтверджує введення приміщення в експлуатацію у встановленому законом порядку та наявність технічного паспорту на об'єкт нерухомого майна.

Об'єктом позапланової перевірки, згідно Акту, був майновий комплекс ПП «ЕКО-СТАРТ» за адресою: Київська область, Броварський район, в адміністративних межах Богданівської сільської ради, об'єкт розташований з північно-західної сторони Північного кладовища».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.

Національним стандартом № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, передбачено, що цілісними майновими комплексами є об'єкти, сукупність активів яких дає змогу провадити певну господарську діяльність. Цілісними майновими комплексами є підприємства, а також їх структурні підрозділи (цехи, виробництва, дільниці тощо), які можуть бути виділені в установленому порядку в самостійні об'єкти з подальшим складанням відповідного балансу і можуть бути зареєстровані як самостійні суб'єкти господарської діяльності.

Аналогічне визначення цілісного майнового комплексу закріплено Положенням про порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 29.12.2010 № 1954, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.01.2011 за № 109/18847. Наведеним положенням цілісний майновий комплекс визначено як об'єкт, сукупність активів якого забезпечує провадження окремої діяльності, що визначає загальнодержавне значення підприємства, на постійній і регулярній основі.

У власності Приватного підприємства «ЕКО-СТАРТ» перебуває виробнича споруда «Шламонакопичувач для захоронення твердих відходів», що розташована на території Богданівської сільської ради в Броварському районі Київської області, яка розташована на земельній ділянці площею 11,0000 га. з кадастровим номером 3221280800:08:009:0001, цільове призначення якої - розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на майно про реєстрацію права власності (індексний номер витягу 81430937, дата формування: 28.02.2017 року) об'єкт нерухомого майна: виробнича споруда шламонакопичувач для захоронення твердих відходів, споруда, нежитлове приміщення. (а.с. 83 т. 1)

Тому з позапланової перевірки не зрозуміло якого саме майнового комплексу здійснювала Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області.

Порядок оформлення результатів державного архітектурно-будівельного контролю визначені п. п. 15-21 цього Положення, за приписами яких за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).

Акт перевірки підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа інспекції робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

У зв'язку з цим слід зазначити, що наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.05.2012 N 240 затверджено форми актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

До таких актів, зокрема, віднесено і Акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій.

Головним інспектором будівельного нагляду Відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Трохименко А. О. такий Акт складено не було, що свідчить про те що він мав безперешкодний доступ до об'єкта перевірки та всіх документів ПП «ЕКО-СТАРТ» стосовно об'єкта нерухомості що перебуває у власності.

Таким чином викладене в Акті № Т-0108/3 складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктами правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт не відповідає дійсним обставинам справи.

Як вбачається з матеріалів справи, порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, що зазначені у вищезазначених приписах про усунення порушення, повністю дублюють порушення зазначені у Акті № Т-0108/3 та є неконкретизованими.

Враховуючи той факт, що Державна реєстрація правова власності за ПП «ЕКО- СТАРТ» на виробничу споруду «Шламонакопичувач для захоронения твердих відходів» (реєстраційний номер об'єкта нерухомості 909033932212), що розташована на території Богданівської сільської ради в Броварському районі Київської області, що проведена в квітні 2016 рок у повній мірі підтверджує введення приміщення в експлуатацію у встановленому законом порядку та наявність технічного паспорту на об'єкт нерухомого майна.

Починаючи з 21.04.2016 року - дати реєстрації права власності виробничої споруди «Шламонакопичувач для захоронения твердих відходів», по теперішній час ПП «ЕКО-СТАРТ» не здійснювало будь яких будівельних робіт чи робіт по реконструкції об'єкта нерухомості.

Судом першої інстанції не було звернуто увагу на той факт, що Виробнича споруда «Шламонакопичувач для захоронения твердих відходів» (реєстраційний номер об'єкта нерухомості 909033932212), що розташована на території Богданівської сільської ради в Броварському районі Київської області і розташована на земельній ділянці площею 11,0000 га. з кадастровим номером 3221280800:08:009:0001 не являється об'єктом будівництва. Доказів здійснення ПП «Еко-Старт» будівельних робіт, в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", під час судового розгляду Державною архітектурно-будівельною Інспекцією не надано.

Крім того, даний висновок судової колегії підтверджується і довідкою Богданівської сільської ради Броварського району Київської області від 29.08.2017 року (т.1 а.с. 133).

Згідно частини другої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» орган державного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про порушення у сфері містобудівної діяльності.

Серед доказів, якими головним інспектором будівельного нагляду Інспекції відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Григоренко А.М. обґрунтовано постанови про накладення штрафу зазначаються протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Пунктом 21 Постанови Кабінету Міністрів України № 244 від 06.04.1995 року «Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана з'ясувати чи було вчинено правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи винний відповідний суб'єкт містобудування в його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вказаного інспекцією виконано не було.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувані приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності є незаконними та підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Еко-Старт" задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 листопада 2017 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов Приватного підприємства "Еко-Старт" задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 01.08.2017 № С-1008/3, № С-1008/4, № С-1008/5, № С-1008/6, № С-1008/7, № С-1008/8, № С-1008/9, № С-1008/10, № С-1008/11.

Визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.08.2017 № 3-1508/1-10/10-13/1508/08/01, № 3-1508/1-10/10-14/1508/08/01, 3-1508/1-10/10-15/1508/0801, № 3-1508/1-10/10-16/1508/08/01, №3-1508/1-10/10-17/1508/08/01, №3-1508/1-10/10-18/1508/0801 та № 3-1508/1-10/10-19/1508/08-01.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 29.01.2018 року.