Ухвала суду № 71910153, 31.01.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
826/11671/16
Номер документу
71910153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Шрамко Ю.Т.

УХВАЛА

31 січня 2018 року Справа № 826/11671/16

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

розглянувши у відритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві питання про витребування доказів та клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про продовження строку розгляду справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України та Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач-1), Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач-2), Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - відповідач-3) про:

- визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України, яка полягала у не приведенні змісту Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2006 р. № 1081, у відповідність до положень Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язання Кабінету Міністрів України виконати вимоги пункту 2 розділу II Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №» 2011-XI та внести зміни до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. № 1081;

- визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України та Адміністрації Державної прикордонної служби України, яка полягає у не приведенні змісту Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 р. № 1040, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 р. за 16/14707, у відповідності до вимог Закону України від 15.09. 2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України та Адміністрації Державної прикордонної служби України виконати вимоги пункту 2 розділу II Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XI та внести зміни до Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 р. № 1040, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 р. за № 16/14707.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 жовтня 2017 року адміністративний позов було задоволено частково, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не приведення Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. № 1081, у відповідність до положень Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язано Кабінет Міністрів України виконати вимоги пункту 2 розділу II Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №» 2011-XI та внести зміни до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. № 1081;

- визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не приведення Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 р. № 1040, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 р. за 16/14707 у відповідність до вимог положень Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України та Адміністрацію Державної прикордонної служби України виконати вимоги пункту 2 розділу II Закону України від 15.09.2015 p. № 683-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XI та внести зміни до Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 р. № 1040, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 січня 2008 р. за № 16/14707.

В задоволенні адміністративного позову в іншій частині вимог - відмовлено.

Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами-1, 2 дійсно було допущено протиправну бездіяльність, що полягає у не приведенні відповідних нормативно-правових актів у відповідність до вимог Закону від 15.09.2015 p. № 683-VIII у визначені ним строки.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача-3, яка полягає у не приведенні змісту Інструкції, затвердженої наказом Адміністрації ДПС України від 20.12.2007 р. № 1040, у відповідності до вимог Закону України від 15.09. 2015 p. № 683-VIII, суд першої інстанції виходив з того, що Адміністрація ДПС України координується МВС України і діє на підстав та на виконання його доручень, які в даному випадку до відповідача-3 не надходили.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідачі - КМУ та Адміністрація ДПС України подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі

Апеляційна скарга КМУ обґрунтована тим, що на момент постановлення рішення суду позивач вже не перебував на військовій службі та Закон України від 15.09. 2015 p. № 683-VIII й відповідні нормативно-правові акти на нього не поширювалися, а також на те, що 31.10.2015 р. на виконання вказаного Закону КМУ було надано доручення МВС України подати пропозиції щодо приведення нормативних актів у відповідність до цього Закону, але пропозиції не надходили.

Апеляційна скарга Адміністрації ДПС України обґрунтована тим, що апелянт не має повноважень на розроблення відповідного проекту змін, може видавати лише накази організаційно-розпорядчого характеру, що головним розпорядником житла взагалі є Міноборони і воно вже підготувало відповідний проект внесення змін, а також, що Інструкція, затверджена наказом Адміністрації ДПС України від 20.12.2007 р. № 1040, на позивача не поширюється.

З цих та інших підстав, апелянти вважають, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та порушено норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2018 року у КМУ було витребувано додаткові докази у справі та у зв'язку з цим відкладено судовий розгляд справи на 31 січня 2017 року.

Станом на 31 січня 2017 року витребувані докази суду не надані.

Разом з тим, дослідження таких доказів є необхідним для повного і всебічного з'ясування обставин даної справи та перевірки доводів апеляційних скарг.

З огляду на це, колегія суддів вважає за необхідне повторно витребувати у КМУ оригінали та належним чином завірені копії документів, поданим МВС України КМУ на виконання його доручення від 31.10.2015 р., а також письмові пояснення з приводу того, яким чином зазначені звернення МВС України були враховані та/або опрацьовані КМУ і яким був результат їх розгляду, та відповідні докази, а також встановити строк для їх подання до 12.02.2018 р.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

При цьому, колегія суддів враховує правову позицію, викладену Європейським судом з прав людини в рішенні від 09.06.2011 р. по справі «Желтяков проти України», в якому Суд звернув увагу на те, що особливість адміністративного судочинства полягає у можливості суду встановлювати обставини в адміністративній справі на підставі не лише доказів, зібраних сторонами, а й доказів, зібраних судом.

Крім того, представником МВС України заявлено клопотання про продовження строку розгляду даної справи.

Згідно зі ст. 309 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

У виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.

Таким чином, враховуючи вищевстановлені обставини та наведені правові норми, з метою забезпечення всім учасниками справи можливості реалізувати їх процесуальні права, а також для забезпечення здійснення повного і всебічного апеляційного розгляду справи колегія суддів приходить до висновку про необхідність витребувати вищевказані докази, встановити строк для їх подання, задовольнити клопотання представника МВС України та продовжити строк розгляду справи на п'ятнадцять днів.

Керуючись ст.ст. 9, 241-243, 248, 250, 309, ч. 2 ст. 321, ч. 2 ст. 325, 328 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Витребувати у Кабінету Міністрів України оригінали та належним чином завірені копії документів, поданих Міністерством внутрішніх справ України Кабінету Міністрів України на виконання його доручення від 31.10.2015 р., а також письмові пояснення з приводу того, яким чином зазначені звернення Міністерства внутрішніх справ України були враховані та/або опрацьовані Кабінетом Міністрів України і яким був результат їх розгляду, та відповідні докази.

Встановити строк для виконання ухвали суду до 12.02.2018 р.

Клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про продовження строку розгляду справи - задовольнити.

Строк розгляду справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України та Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - продовжити на п'ятнадцять днів.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді: