Постанова № 71910047, 23.01.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
823/1454/17
Номер документу
71910047
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1454/17 Суддя (судді) першої інстанції: С.М. Гарань

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Федотова І.В.,

суддів: Ганечко О.М. та Літвіної Н.М.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Продтовари» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Продтовари» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 13 червня 2017 о 21 год. 50 хв. на 244 км. автодороги Київ-Знам'янка Кіровоградської області, посадовими особами Укртрансбезпеки у Кіровоградській області на підставі завдання на перевірку від 12 червня 2017 №021208 проведена перевірка додержання позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено відповідний Акт № ВА 0112624, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 6).

Зазначену перевірку проведено у присутності водія ОСОБА_3, який керував ТЗ марки Volvo д.н.з. НОМЕР_1. Транспортний засіб, відносно якого проведено перевірку, є власністю ФОП ОСОБА_4 та перебуває в користуванні позивача на підставі договору оренди № 11 від 02 січня 2016 року.

Під час перевірки виявлено порушення позивачем вимог Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки ним надавались послуги з перевезення вантажу без оформлення документів, а саме: протоколу перевірки та адаптації тахографа.

За наслідками перевірки позивача Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області прийнято Постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу СА №0220515 від 25 липня 2017 року, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с. 7), якою стягнуто з позивача адміністративно - господарський штраф у сумі 1700,00 грн. за порушення абзацу 3 частини першої ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких встановлений ст.ст. 39, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до ст. 60 зазначеного Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положеннями ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено перелік документів, які автомобільні перевізники, водії, повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.

Зокрема, документами для водія, який здійснює внутрішні перевезення вантажів, є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до пп. 6.1, 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №340 від 07.06.2010 (надалі - Положення № 340), вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Водій, який керує транспортним засобом не обладнаним тахографом, веде індивідуальну контрольну книгу згідно додатку 3.

Порядок використання тахографів встановлений Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 № 385 (надалі - Інструкція № 385).

Відповідно до п.3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, повинен мати при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу.

Як вбачається з оскарженої позивачем постанови відповідача, фактичною підставою застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стало надання останнім послуг з перевезень вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Враховуючи те, що перелік документів, визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не є вичерпним, а необхідність мати у наявності протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу або індивідуальну контрольну книгу, прямо передбачена законодавством, колегія суддів вважає правомірними висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області про застосування адміністративно - господарського штрафу СА №0220515 від 25 липня 2017 року.

Аналогічну правову позицію викладено в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 29 березня 2017 року К/800/16628/15 у справі №813/5710/14 за позовом Приватного підприємства «Креатех-Захід» до Управління Укртрансінспекції у Львівській області про скасування постанови про накладення штрафу.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що, оскільки позивач здійснював 13.06.2017 року перевезення вантажів автомобілем з повною масою понад 3,5 тонни, обов'язковим документом для позивача в даному випадку є протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, а встановлення відповідачем їх відсутності під час здійснення позивачем вантажних перевезень - є правовою підставою для застосування відповідного адміністративного-господарського штрафу.

Отже, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення суду з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Продтовари» залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 29.01.2018 року.