
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 року справа №227/2022/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області (суддя – Здоровиця О.В.) від 27 листопада 2017 року (повний текст складено 01 грудня 2017 року у м.Добропілля) по справі №227/2022/17 за позовом ОСОБА_2 до Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій незаконними; скасування рішення №605 від 04.05.2017 року про відмову в призначенні пенсії; зобо’язання прийняти перелічені в рішенні про відмову в призначенні пенсії № 605 від 04.05.2017 року оригінали документів для призначення пенсії за віком; зобов’язання призначити пенсію відповідно до чинного законодавства, з моменту звернення за призначенням пенсії, тобто з 16 лютого 2016 року.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 листопада 2017 року позов задоволено частково, визнано неправомірними дії щодо неврахування періоду перебування з 05.05.1986 року по 05.06.1986 року в зоні відчуження ЧАЕС до стажу, який надає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; скасовано рішення №605 від 04.05.2017 року про відмову в призначенні пенсії; зобов’язано повторно розглянути заяву від 16.02.2017 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язано при призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» врахувати до стажу період перебування в зоні відчуження ЧАЕС з 05.05.1986 року по 05.06.1986 року, який дає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що ним правомірно було відмовлено у призначенні позивачеві пенсії згідно ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки на підставі наданих документів неможливо визначити період роботи позивача в зоні відчуження.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника серії А № 338956 від 03.06.1998р.
Позивач 16 лютого 2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішенням № 605 від 04.05.2017 року відмовлено в призначені пенсії за віком відповідно до ст.55 ЗУ № 796-XII у зв’язку з тим, що в наданих позивачем для призначення пенсії довідках про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не зазначена кількість днів участі в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження, а також в довідці № 111 від 14.10.1991 року, яка видана військовою частиною 96772 відсутні відомості про номер військової частини, у складі якої заявник приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відсутні дані про первинні документи на підставі яких видана зазначена довідка. Крім того зазначено, що в довідці галузевого державного архіву № 51/1/4490 від 02.04.1999 року не зазначені населений пункт, номер військової частини до якої вибув позивач, а також у даній довідці зазначено, що заявник прибув із району ЧАЕС, а не з зони відчуження.
Статтею 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
За приписами ст. 14 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частини 3 статті 65 наведеного Закону посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" є документом, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно до пп.5 п.2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005р. за N 1566/11846, (в редакції, чинної у спірний період) до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
Як вбачається з матеріалів справи,на підтвердження особливого статусу позивачем надано: - військовий квиток НУ № 9170267, виданий Добропільським міським військовим комісаріатом Донецької області 18.05.1985 року, на 25 сторінці якого міститься запис, який посвідчує факт виконання позивачем, з 05.05.1986 року по 05.06.1986 року, службових обов’язків по ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Вказаний запис посвідчено начальником штабу військової частини 96772 Задорнєвим та печаткою військової частини 96772; -посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серія А №338956, яке видано 03.06.1998 року; - довідка, видана командиром військової частини 96772 Стрижалковським № 111 від 14.10.1991 року, яка свідчить про участь рядового запасу ОСОБА_2 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 05.05.1986 року по 05.06.1986 року; -довідка Дружкіського міськвійськомату від 22.10.1991 року, яка підтверджує що позивача проходив військову службу в рядах ОСОБА_3 при військовій частині 96772 та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 05.05.по 05.06.1986 року в 30-ти кілометровій зоні; - архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, з якої вбачається, що інформацію про участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 05.05.по 05.06.1986 року по військовій частині 96772 була надана в архівній довідці за вихідним № 51/1/4490 від 02.04.1999 року; -довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 51/1/4490 від 02.04.1999 року, якою підтверджується, що в наказі командира в/ч 96772 від 03.05.1986 року № 123 відображено вибуття 03.05.1986 року рядового ОСОБА_2 (ініціали не розшифровані) у відрядження (населений пункт, номер частини, куди вибуває військовослужбовець не відображено), а також зазначено, що в наказі командира в/ч 96772 від 31.05.1986 року № 151 відображено прибуття 31 травня 1986 року з району Чорнобильської АЕС (номер військової частини не вказаного) рядового ОСОБА_2 (ініціали не розшифровані).
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що позивачем подано достатню кількість документів для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні позивачеві пенсії.
Доводи апеляційної скарги колегією суддів не прийняті до уваги, оскільки надані позивачем документи підтверджують його право на призначення пенсії згідно до ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Добропільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 листопада 2017 року по справі №227/2022/17 - залишити без задоволення.
Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 27 листопада 2017 року по справі №227/2022/17 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 31 січня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 31 січня 2018 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Блохін А.А.
ОСОБА_1