
КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2018 р. Справа № 818/2148/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/2148/17
за позовом ОСОБА_1
до Шосткинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1М.) звернувся з позовною заявою до Шосткинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі – відповідач, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області) в якій просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача щодо призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, із зменшенням пенсійного віку на 10 років;
- зобов’язати відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, із зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з дня звернення з заявою про призначення пенсії, а саме: з 01.12.2017.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. В період з 26.11.1984 по 11.11.1986 позивач проходив строкову військову службу в лавах ОСОБА_2. В період проходження служби, з 09 серпня по 25 вересня 1986 року ОСОБА_1, у відповідності до Наказу МО СРСР № 147 від 12.07.1986, виконував функціональні обов’язки у складі оперативної групи МО СРСР по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в зв’язку з чим отримав дозу випромінювання 3,21 рентген, що підтверджується відміткою у військовому квитку.
Враховуючи участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС більше п’яти днів у 1986 році, а також наявність страхового стажу більше 20 років та досягнення віку більше 50 років, на виконання приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на думку ОСОБА_1, він має право на призначення пенсії із зменшенням на 10 років встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку.
Так, з метою призначення пенсії, позивачем 01 грудня 2017 року до Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області була подана відповідна заява. Проте, листом від 11.12.2017 за № 5706/02-12 у призначенні пенсії із зменшенням на 10 років встановленого законодавством пенсійного віку було відмовлено з тих підстав, що згідно Рішення № 27 від 28.10.2016 ОСОБА_1 вже відмовлялось у призначенні пенсії через відсутність довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідки військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідки архівної установи, або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а до заяви від 01.12.2017 нових документів, додано не було.
На переконання ОСОБА_1 вказана відмова у призначенні пенсії є протиправною, оскільки, він дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в серпні-вересні 1986 року і вказана обставина підтверджена відповідними документами. В зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с. 90-91) зазначило, що в жовтні 2016 року ОСОБА_1 звертався з заявою про призначення пенсії із зменшенням на 10 років встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, за результатами розгляду якої, згідно Рішення № 27 від 28.10.2016 у призначенні такої пенсії було відмовлено. Вдруге подана позивачем 01.12.2017 заява про призначення пенсії, не відповідала встановленим Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вимогам та до неї не були додані інші документи, зазначені в абзаці 6 підпункту 5 пункту 2.1 вказаного Порядку.
Надані позивачем документи, зокрема: довідка військової частини № 21265 від 17.06.1993 № 387, довідка військової частини № 01094 б/н, довідка ГДА МОУ від 30.12.2014 за № 179/1/16678 та довідка ГДА МОУ від 06.09.2016 за № 179/1/8548, не підтверджують роботу заявника в зоні відчуження, в зв’язку з чим, на переконання відповідача, відмова у призначенні ОСОБА_1 пенсії є правомірною.
Крім того, на думку відповідача, при зверненні до суду з позовною заявою, ОСОБА_1 був пропущений встановлений Кодексом адміністративного судочинства України строк звернення до суду, оскільки рішення про відмову у призначенні пенсії було прийняте 28.10.2016, а позов поданий 21.12.2017. При цьому, будь-яких поважних причин пропуску строку звернення до суду, позивачем не вказано.
Враховуючи наведені обставини, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 27.12.2017 було відкрито провадження у справі № 818/2148/17 за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити дії, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення осіб.
Під час розгляду справи, 10.01.2018 від відповідача надійшла заява про призначення справи до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с. 47). За результатами розгляду вказаної заяви, Ухвалою суду від 10.01.2018 в її задоволенні було відмовлено.
В той же час, з метою забезпечення повного, об’єктивного та всебічного розгляду справи, а також враховуючи необхідність витребування додаткових доказів по справі, Ухвалою суду від 10.01.2018 вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін, розгляд справи призначений в судове засідання на 25 січня 2018 року о 10 год. 00 хв., зобов’язано відповідача в строк до 20.01.2018 надати суду копію заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії з доданими до неї документами та копію Рішення № 27 від 28.10.2016 про відмову у призначенні пенсії.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 103 – зворотній бік).
Представник Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області, належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 105).
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 21 жовтня 2016 року звернувся до Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 63), до якої були додані, зокрема: архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/16678 від 30.12.2014, довідка військової частини 01094, довідка військової частини 21265 від 17.06.1993 № 387, архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 6397/02-10 від 15.07.2016, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, копія військового квитка та довідка Шосткинського об’єднаного міського військового комісаріату Сумської області № 14 від 01.03.2016 (а.с. 79-87).
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідачем 28 жовтня 2016 року прийняте Рішення № 27 про відмову в призначенні пенсії (а.с. 61). Підставою для прийняття цього рішення Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області визначило те, що документи, надані управлінням праці та соціального захисту населення, а саме: завірена копія довідки військової частини 21265 від 17.06.1993 № 387, завірена копія довідки військової частини 01094 б/н, завірена копія довідки ГДА МОУ від 30.12.2014 № 179/1/16678 та довідка ГДА МОУ від 06.09.2016 № 179/1/8548, не підтверджують роботу ОСОБА_1 в зоні відчуження.
Вважаючи наявність права на призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивачем 01 грудня 2017 року до Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області вдруге була подана заява про призначення пенсії за віком (а.с. 97-98). За результатами розгляду цієї заяви, відповідачем 11.12.2017 на адресу ОСОБА_1 направлений лист № 5706/02-12 (а.с. 23) про відмову у призначенні пенсії. Підставою для такої відмови визначено те, що Рішенням № 27 від 28.10.2016 позивачу вже відмовлялось в призначенні пенсії через відсутність документів, що підтверджують його роботу в зоні відчуження, а до заяви від 01.12.2017 інших документів, які б підтверджували таку роботу, не надано.
Отже, стверджуючи про правомірність відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Шосткинське ОУ ПФУ Сумської області зазначає на тому, що позивачем не надані документи, що підтверджують його роботу в зоні відчуження.
Проте, надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з указаними доводами відповідача, з наступних підстав.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Тобто, згідно вказаної норми, право на пільгу у вигляді призначення пенсії за віком зі зменшенням встановленого пенсійного віку на 10 років, мають особи, які в установленому порядку визнані учасниками ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та працювали у зоні відчуження не менше 5 календарних днів в період з 01 липня по 31 грудня 1986 року.
Процедура та умови призначення пенсій визначаються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок).
Згідно п.п. 1.1, 1.6, 1.7 вказаного Порядку, заява про призначення пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління за місцем проживання (реєстрації) в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
На виконання п. 2.1 Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року;
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
Так, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», документами, які засвідчують особливий статус особи, згідно Порядку, є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (абзац 6 підпункту 5 пункту 2.1).
Отже, за змістом вказаної норми, для призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особа повинна надати органам пенсійного фонду посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також документ, в якому відображено період роботи в зоні відчуження, населений пункт чи об’єкт, де виконувались такі роботи.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що для призначення пенсії за віком зі зменшенням встановленого пенсійного віку на 10 років, ОСОБА_1 відповідачу були подані, окрім інших документів, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія А № 210099 (а.с. 84), копія військового квитка (а.с. 85-86) та копія довідки військової частини 21265 від 17.06.1993 № 387 (а.с. 81).
Зі змісту вказаних документів судом встановлено, що позивач в період проходження служби з 08 серпня 1986 року по 25 вересня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі оперативної групи МО СРСР в 30-ти кілометровій зоні на «Кубке № 1», де отримав дозу випромінювання 3,21 рентген. Тобто, вказані документи відображають період роботи та об'єкт, на якому ОСОБА_1 виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в зв’язку з чим ці документи є належними і достатніми для підтвердження особливого статусу позивача та його права на призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Посилання Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області на те, що ОСОБА_1 був пропущений строк звернення до суду, оскільки рішення про відмову в призначенні пенсії було прийняте 28.10.2016, не можуть бути взяті судом до уваги з тих підстав, що предметом оскарження у справі № 818/2148/17 є відмова в призначенні пенсії від 11 грудня 2017 року, а не Рішення № 27 від 28.10.2016.
Також, не можуть бути взяті судом до уваги і твердження відповідача щодо невідповідності поданої 01.12.2017 заяви про призначення пенсії встановленій Порядком формі, оскільки зі змісту цієї заяви (а.с. 98) вбачається, що вона повністю відповідає додатку № 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і містить всі відомості, визначені цим додатком.
Крім того, варто зазначити, що згадана заява ОСОБА_1 від 01.12.2017 про призначення пенсії за віком була прийнята Шосткинським ОУ ПФУ Сумської області і за наслідками її розгляду невідповідність цієї заяви встановленій формі не визначалась відповідачем як підстава для відмови в призначенні пенсії.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова Шосткинського ОУ ПФУ Сумської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, в зв’язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову Шосткинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: зменшенням пенсійного віку на 10 років, викладену в листі № 5706/02-12 від 11.12.2017.
Зобов’язати Шосткинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41107, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код 37512104) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Миру, б. 13, кв. 54, іпн. НОМЕР_1) пенсію за віком із застосуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з 01 грудня 2017 року.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
повний текст рішення складений 30.01.2018