
Справа № 815/4276/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань № 31
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
при секретарі судового засідання - Сидоренко Ю.С.,
за участю сторін:
представник позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: 65089, АДРЕСА_1) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення про застосування штрафних санкцій та вимоги про сплату боргу, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з позовом звернувся Фізична особа-підприємць ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: 65089, АДРЕСА_1) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0028961305 від 03.08.2017р., №0028841305 від 03.08.2017р., №0028981305 від 03.08.2017р.; рішення про застосування штрафних санкцій №0029001305 від 03.08.2017р.; вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0029241305 від 03.08.2017р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДФС в Одеській області у період з 06.07.2017р. по 15.07.2017р. проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). За результатами перевірки складено акт №846/15-32-13-05/НОМЕР_1 та прийняті податкові повідомлення-рішення №0028961305 від 03.08.2017р., №0028841305 від 03.08.2017р., №0028981305 від 03.08.2017р.; рішення про застосування штрафних санкцій №0029001305 від 03.08.2017р.; вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0029241305 від 03.08.2017р. Позивач зазначає, що працівник ОСОБА_4 виконує свої трудові обов’язки з 01.02.2017р., про що було повідомлено відповідача в установленому порядку.
Представник позивача у судовому підтримав позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, з підстав наведених у запереченнях на позов (а.с.39-47), в яких зазначено, що фахівцями ГУ ДФС в Одеській області проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_3, за результатами якої складено акт №846/15-32-13-05/НОМЕР_1 від 17.07.2017р. та встановлені ряд порушень податкового законодавства.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються та заперечення представника відповідача суд встановив наступне.
Фізична особа підприємць ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: 65089, АДРЕСА_1) зареєстрований 14.04.2003р. як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку як платник податків, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 В02 №425043 (а.с.24)
У період з 06.07.2017р. по 15.07.2017р. посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.7 п.80.2 ст.80, п.82.3 ст.82 Податкового кодексу України проведена фактична перевірка фізичної особи підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) за адресами господарських одиниць: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, буд. 15 (крамниця); м. Одеса, вул. Академіка Корольова, буд. 80 (крамниця); м. Одеса, проспект Академіка Глушка, буд. 21 (крамниця). За результатами перевірки складено акт №846/15-32-13-05/НОМЕР_1 від 17.07.2017р. (а.с.14-23)
Фактичною перевіркою ФОП ОСОБА_3 встановлено порушення:
- загальна кількість відпрацьованих годин окремих працівників на тиждень дорівнює 168 годинам, доплати за роботу понаднормово відповідно працівникам ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до звітності поданої до органів ДФС ФОП ОСОБА_3 не здійснював, що є порушенням вимог 52, 53, 61, 62-64 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. (зі змінами та доповненнями).
- ст. 24 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. (зі змінами та доповненнями) працівника допущено до виконання трудових обов’язків без укладення договору, який оформлено наказом чи розпорядженням роботодавця та повідомлення органів ДФС працівників у загальній кількості 15 осіб.
- п. п. 14.1.180, пп. 14.1.195, пп.14.1.222 п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.4 п.168.1, п.168.3, п.п.168.4.7 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), ФОП ОСОБА_3 не утримував та не перерахувала до бюджету податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати нарахованої за період червень 2016 року по січень 2017р. включно у сумі 25 600,00 грн. на загальну суму 4 608,00 грн.
- п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, ст.168, п.171.1, ст. 171 п.176 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), ФОП ОСОБА_3 занижено зобов’язання по сплаті військового збору із заробітної плати нарахованої за червень 2016 року по січень 2017 року включно на загальну суму 384,00 грн.
- п.2 ч.1 ст.6, пп.1.2 ст.7 з урахуванням п.11 ст.8 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р., ФОП ОСОБА_3 занижено зобов’язання по сплаті єдиного соціального внеску у результаті порушень податкового законодавства, які відображено в п.2.1 «Укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасність і достовірність, повнота нарахування, утримання та сплата податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходів на користь платників податків – фізичних осіб» розділ 2 акту перевірки на загальну суму 5 632,00 грн. за червень 2016 року по січень 2017 року.
На підставі висновків, зазначених у акті перевірки, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0028981305 від 03.08.2017р., яким ФОП ОСОБА_3 нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) або пені за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата – 510,00 грн. (а.с.11)
- №0028961305 від 03.08.2017р., яким ФОП ОСОБА_3 визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами під час нарахування та виплати заробітної плати, у т.ч. штрафної санкції, пені за податковим зобов’язанням – 4 608,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 3 024,00 грн. (а.с.12)
- №00288441305 від 03.08.2017р., яким ФОП ОСОБА_3 визначено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі пені з військового збору – за податковим зобов’язанням – 384,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 252,00 грн. (а.с.13)
Рішенням ГУ ДФС в Одеській області №0029001305 від 03.08.2017р. застосовані до ФОП ОСОБА_3 штрафні санкції за донарахування відповідачем своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 816,00 грн. (а.с.10)
Також, ГУ ДФС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №0029241305 від 03.08.2017р. щодо сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 5632,00 грн. (а.с.9)
Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно акту №846/15-32-13-05/НОМЕР_1 від 17.07.2017р., в ході перевірки здійснено опитування працівників (фізичних осіб), що знаходилися на місці здійснення господарської діяльності, а саме: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, буд. 15 (крамниця), м. Одеса, вул. Академіка Корольова, буд. 80 (крамниця), м. Одеса, проспект Академіка Глушка, буд. 21 (крамниця) та за результатами опитування встановлено, що на момент перевірки за адресами господарських одиниць працювало 6 осіб, а саме:
- ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_2), яка виконує обов’язки продавця з 17.05.2017р. та за відпрацьований час заробітна плата у поясненні громадянкою не вказана. Тривалість робочого дня (цілодобовий) з 0.00 ч. по 24.00 ч. Графік роботи 2 тижні через 2 тижні. Зміна ОСОБА_5 здається ОСОБА_6 (ІПН НОМЕР_3), що підтверджується письмовими поясненнями (а.с.59)
- ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_4), яка виконує обов’язки продавця з березня 2016 року та за відпрацьований час заробітна плата складає 3 200,00 грн. «на руки». Тривалість робочого дня з 9.00 ч. по 21.00 ч. (в наявності 2-годинна перерва). Графік роботи 2 тижні через 2 тижні. Зміна ОСОБА_4 здається ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_5) що підтверджується письмовими поясненнями (а.с.60)
- ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_5), яка виконує обов’язки продавця з липня 2017 року та за відпрацьований час заробітна плата складає 2 900,00 грн. «на руки». Тривалість робочого дня з 9.00 ч. по 21.00 ч. (в наявності 2-годинна перерва). Графік роботи 2 тижні через 2 тижні. Зміна ОСОБА_7 здається ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_4), що підтверджується письмовими поясненнями (а.с.61)
- ОСОБА_8 (ІПН НОМЕР_6) при виходах 06.07.2017р. та 11.07.2017р. відмовилась від надання пояснень, про що складений відповідний акт.
Згідно до пп.14.1.195 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями) працівник – це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
Відповідно до ст. 50 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
При цьому, на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (стаття 61 Кодексу законів про працю України).
При підсумованому обліку робочого часу норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем і реалізується шляхом виходу на роботу за графіком змінності.
Згідно зі ст. 61 Кодексу законів про працю України режим підсумованого робочого часу може вводитись на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.
У випадку застосування підсумованого обліку робочого часу розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані таким чином, щоб робочий час, який зобов'язані відпрацювати працівники за обліковий період, встановлений у колективному договорі наприклад - рік), відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період (рік).
Годинна ставка для оплати надурочної роботи при обліковому періоді тривалістю рік обчислюється шляхом ділення окладу (місячної тарифної ставки), встановленого працівникові на момент нарахування зазначеної оплати (у кінці року - при обліковому періоді рік), на середньомісячне число годин за обліковий період (рік), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за рік, встановленої з дотриманням вимог ст. 50 - 53, 67 і 73 Кодексу.
Час, який відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним і оплачується згідно зі ст. 106 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. При цьому, годинна ставка для оплати надурочної роботи при обліковому періоді квартал обчислюється виходячи із середньомісячного числа годин за обліковий період (квартал), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за квартал, встановленої з дотриманням вимог статті 50 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р..
Згідно зі ст. 107 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. робота у святковий день оплачується у подвійному розмірі: працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий день провадилася у межах місячної норми робочого часу і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Як встановлено судом, під час перевірки ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_2) надала письмові пояснення, згідно яких виконує обов’язки продавця з 17.05.2017р. та за відпрацьований час заробітна плата у пояснені громадянкою не вказана. Режим роботи господарської одиниці (цілодобовий) з 0.00 ч. по 24.00 ч. Тривалість робочого дня (цілодобовий) з 0.00 ч. по 24.00 ч. Графік роботи 2 тижні через два тижні. Зміна ОСОБА_5 здається ОСОБА_6 (ІПН НОМЕР_3).
При цьому, відповідно до наданих позивачем звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий, березень, квітень, травень, червень 2017 року заробітна плата працівникам ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_2) та ОСОБА_6 (ІПН НОМЕР_3) за вказаний період роботи виплачувалася лише на рівні мінімальної гарантованої державою. (а.с.106-118, 139-147)
Таким чином, загальна кількість відпрацьованих годин та тиждень дорівнює 168 годинам та доплати за роботу понаднормово працівникам - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відповідно до звітності поданої до органів ДФС ФОП ОСОБА_3 не здійснював в порушення вимог 52, 53, 61, 62-64 Кодексу законів про працю України.
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_3 не утримував та не перераховував до бюджету податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати нарахованої працівникам за червень 2016 року по січень 2017р.
Відповідно до п. 14.1.48 ст. 14 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010р. заробітна плата - це основна та заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку, у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Згідно до пп. 14.1.56 ст. 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р., доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Підпунктом 14.1.180 статті 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. встановлено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), само зайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до ст. 164 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід – будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
3агальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподаткованих доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику відповідно до умов трудового договору (контракту); суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику відповідно до умов цивільно-правового договору; оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів минулих податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований контролюючим органом згідно із цим Кодексом.
Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального, а у випадках, передбачених законом, обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.
Згідно до п. 167.1 ст.167 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до п.168.1. п.168.3, пп., 168.4.7. п.168.4. ст. 168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа врахування цього податку до бюджету. Фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахуванням та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, у разі коли така фізична особа є податковим агентом, за місцем реєстрації у контролюючих органах»;
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ФОП ОСОБА_3 у порушення п. п. 14.1.180, пп. 14.1.195, пп.14.1.222 п.14.1 ст.14, пп.162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.4 п.168.1, п.168.3, п.п.168.4.7 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями) не утримував та не перераховував до бюджету податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати нарахованої за період червень 2016 року по січень 2017р. включно у сумі 25 600,00 грн. на загальну суму 4 608,00 грн.
У зв’язку з чим, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0028961305 від 03.08.2017р., яким ФОП ОСОБА_3 визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами під час нарахування та виплати заробітної плати, у т.ч. штрафної санкції, пені – за податковим зобов’язанням – 4 608,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 3 024,00 грн. (а.с.12) є правомірним.
Також, перевіркою встановлено, що на підставі п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_3 є платником військового збору, у зв’язку з встановленими порушення повноти та своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб, позивачем занижено зобов’язання по військовому збору з суми виплаченої заробітної плати.
Нарахування, утримання та сплати (перахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому статтею 168 Податкового кодексу України за ставкою 1,5% відсотка від об’єкта оподаткування.
В порушення п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, ст.168, п.171.1, ст. 171 п.176 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), ФОП ОСОБА_3 було занижено зобов’язання по сплаті військового збору із заробітної плати нарахованої за червень 2016 року по січень 2017 року включно на загальну суму 384,00 грн.
За таких обставин, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №00288441305 від 03.08.2017р., яким ФОП ОСОБА_3 визначено суму грошового зобов’язання з податків та зборів, у тому числі пені з військового збору – за податковим зобов’язанням – 384,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) – 252,00 грн. (а.с.13) є правомірним.
Також, згідно зі п.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010р. платник внеску зобов’язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки.
Відповідно до п.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Пунктом 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у пунктів 1 частини першої статті 4, встановлюється у відсотках для визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Перевіркою правильності нарахування ФОП ОСОБА_3 єдиного внеску з сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок встановлено, що суми нарахованого внеску не нараховувались та не сплачувались із заробітної плати працівників за червень 2016 року по січень 2017 року включно на загальну суму 25 600,00 грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо правомірності рішенням ГУ ДФС в Одеській області №0029001305 від 03.08.2017р., яким застосовані до ФОП ОСОБА_3 штрафні санкції за донарахування відповідачем своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 816,00 грн. (а.с.10) та сформованої вимогу про сплату боргу (недоїмки) №0029241305 від 03.08.2017р. щодо сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 5632,00 грн. (а.с.9)
Щодо встановленого порушення відносно того, що працівник ОСОБА_4 виконує обов’язки продавця з березня 2016р., однак, згідно бази даних, що наявні в ГУ ДФС в Одеській області фактично оформлена, як найманий працівник ФОП ОСОБА_3 01.02.2017р., суд зазначає наступне.
Згідно до п. 3 ст. 24 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. працівника не можливо допустити до виконання трудових обов’язків без укладення договору, який оформлено наказом чи розпорядженням роботодавця та повідомлення органів ДФС. Про прийняття працівника на роботу у встановленому КМУ порядку.
Постановою КМУ «Про повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів про найманих працівників на роботу» №413 від 17.06.2015р. встановлено механізм повідомлення податкових органів про прийняття працівників, згідно затвердженої форми повідомлення.
Так, відповідно до наданих під час перевірки пояснень працівником ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_4) виконує обов’язки продавця з березня 2016 року та за відпрацьований час заробітна плата складає 3 200,00 грн. «на руки». Тривалість робочого дня з 9.00 ч. по 21.00 ч. (в наявності 2-годинна перерва). Графік роботи 2 тижні через два тижні. Зміна ОСОБА_4 здається ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_5), що підтверджується письмовими поясненнями (а.с.60)
Статтею 50 ЦПК України встановлено, що свідок - юридично не заінтересована в результатах справи особа. Громадяни, у яких заінтересованість носить юридичний характер, залучаються в процес як особи, які беруть участь у справі (наприклад, як позивач, відповідач, третя особа й т.д.). Інша (крім юридичної) заінтересованість громадянина у результатах справи не перешкоджає його допиту в суді як свідка.
У наданих 21.08.2017р. письмових пояснення до суду та у судовому засіданні ОСОБА_4 як представник позивача пояснила, що знаходячись під тиском перевіряючих, в поясненнях наданих під час перевірки, дійсно вказала не вірно дату оформлення на роботу, оскільки не пам’ятала точної дати працевлаштування.
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки, ОСОБА_4 була прийнята на посаду продавця з 01.02.2017р. в магазин по вул. Академіка Глушко, 21, на підставі наказу №4 від 30.01.2017р. (а.с.50, 58) та про що було повідомлено ГУ ДФС в Одеській області (а.с.25)
З урахуванням того, що матеріалами справи підтверджується факт працевлаштування ОСОБА_4 на посаду продавця саме з 01.02.2017р. в магазин по вул. Академіка Глушко, 21, суд дійшов висновку ОСОБА_3 ст. 24 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971р. (зі змінами та доповненнями) а саме: допущено до виконання трудових обов’язків працівника без укладення договору, який оформлено наказом чи розпорядженням роботодавця та повідомлення органів ДФС.
Таким чином, суд вважає, за необхідне податкове повідомлення-рішення №0028981305 від 03.08.2017р. визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, щодо задоволення позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0028981305 від 03.08.2017р. Позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0028961305 від 03.08.2017р., №0028841305 від 03.08.2017р., рішення про застосування штрафних санкцій №0029001305 від 03.08.2017р.; вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0029241305 від 03.08.2017р. задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: 65089, АДРЕСА_1) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0028961305 від 03.08.2017р., №0028841305 від 03.08.2017р., №0028981305 від 03.08.2017р.; рішення про застосування штрафних санкцій №0029001305 від 03.08.2017р.; вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0029241305 від 03.08.2017р. – задовольнити частково.
Податкове повідомлення-рішення №0028981305 від 03.08.2017р. – визнати протиправним та скасувати.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1, місцезнаходження: 65089, АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 230,93 (двісті тридцять гривень дев’яносто три копійки) гривень.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст.295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення суду складене та виготовлене суддею 31.01.2018р.
Суддя Балан Я.В.