
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2017 р. № 814/2569/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Приватного підприємства "Думітраш", вул. Степова, 23, с. Троїцьке, Новоодеський район, Миколаївська область, 56610
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання незаконним та скасування розрахунок від 07.09.2017р.,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Думітраш» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївської області (далі – відповідач) про визнання незаконним та скасування Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на підставі акту № 0157179 від 07.09.2017 року.
Позивач обґрунтовує позов тим, що висновки відповідача, зроблені в ході габаритно-вагового контролю габаритно-вагового контролю транспортного засобу ПП «Думітраш» здійснені з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими з підстав викладених в письмових запереченнях.
Позивач у судове засідання не з’явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження. Позивач адміністративний позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, надав до суду заперечення проти позову та просить суд відмовити в задоволенні позову повністю. Крім того, відповідач надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу МАЗ 630305, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 (далі - транспортний засіб), що належить Приватному підприємству «Думітраш» 07.09.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено ОСОБА_1 № 0157179 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.09.2017р. (далі - ОСОБА_1), яким встановлено, що фактична загальна маса транспортного засобу складає 41,45 т., що є фактом перевищення на 1,45 т. (3,6 %), в той час як допустимою нормою є 40,0 т.; фактичне навантаження на здвоєну ось транспортного засобу складає 17,85 т. (11,5%), в той час як нормою є 16 т.; пройдена відстань 140 км; плата за проїзд у зв’язку з перевищенням нормативних параметрів в розмірі 155,40 евро, що еквівалентно 4865,30 грн., (по курсу НБУ станом на 23.11.2017р: 100 евро = 3130,8221 три.).
До ОСОБА_1 посадовою особою відповідача, 07.09.2017р., у відповідності з Порядком здійснення габаритно- вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. № 879, було складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування без номеру «до акту від 07.09.2017 р № 0152416» (далі - Розрахунок).
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 р., передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п. п. 1, 4, п.п. 15, 27 п. 5).
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 р. "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
У відповідності до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 р. (п. 3) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно Правил дорожнього руху (п. 22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т).
Згідно з п.п.21,22 постанови Кабінету Міністрів України « Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позивачем надані документи (товарно-транспортна накладна № 110 від 07.09.2017 року та інші документи), які свідчать, що автомобіль МАЗ 630305, реєстраційний номер НОМЕР_3, з причепом реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ПП «Думітраш», який перевозив насипом вантаж - насіння соняшника, мав массу 16,6 (нетто), що разом із вагою транспортного засобу (22,7 т) становить 39,3 т. Дана вага не перевищує максимально допустиму вагу 40,0 т.
Порушення, допущені працівниками Укртрансбезпею при складанні ОСОБА_1 № 0157179 від 07 09.2017р., зокрема — відсутність Довідки про результати габаритно-вагового контролю, ставлять під сумнів зазначену у них фактичну вагу Транспортного засобу 41,85 т.
Законодавством встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Але, доказів того, що транспортний засіб затримувався після проведення габаритно-вагового контролю до внесення плати за проїзд відповідач суду не надав. Водій транспортного засобу ОСОБА_2 розписався про ознайомлення із ОСОБА_1 та продовжив рух.
Пункт 6 ч. 2 Розділу Загальні питання Порядку передбачає, що вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.
Відповідно до п.16 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно- вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати (п. 18 Порядку № 879).
Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю, на підставі якої складається ОСОБА_1, не була надана для ознайомлення позивачеві, незважаючи на запит про надання документів. ОСОБА_1 без Довідки, в якій містяться детальні дані про результати зважувань і вимірювань габаритів транспортного засобу, є незаконним, оскільки саме Довідка є документальним доказом факту порушення законодавство про автомобільний транспорт, передбаченим п. 18 Порядку.
Крім того, ні оскаржуваний Розрахунок, ні ОСОБА_1 № 0157179 від 07.09.2017р. не містять назви та технічних характеристик вагового комплексу, а також жодних даних про те, яке саме вимірювальне і зважувальне обладнання використовувалося для визначення факту перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Відповідно до п.19 Порядку № 879 передбачено, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.
Єдиною методикою виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні є лише Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, розроблена Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом Державної служби автомобільних доріг України, затверджена заступником голови Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), атестована у відповідності з ГОСТ 8.010-99 Національним науковим центром «Інститут Метрології», свідоцтво про атестацію № 02-84-08 (далі - Методика).
Вказана методика не розповсюджується на транспорті засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі. Зазначене свідчить про відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортних засобів з відповідним видом вантажу, та, відповідно, про неможливість встановлення факту порушення вагових параметрів.
Таким чином, відсутність інформації про назву, технічні характеристики, наявність свідоцтва про метрологічну реєстрацію ваг в ДП Укрметртестстандарт на предмет їх відповідності технічним характеристикам у складених 07.09.2017р. Акті № 0157179 та Розрахунку, є прямим доказом порушення з боку Укртрансбезпеки процедури проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, належного позивачу.
Крім того, відсутність методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів із вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі (а соняшник є саме таким вантажем), свідчить про неможливість встановлення достовірного та точного показника навантаження на кожну з осей транспортного засобу.
А відповідна методика, згідно якої у відповідності до п. 19 зазначеного вище Порядку повинно проводитись вимірювання, відсутня. Суд погоджується з твердженням позивача про недостовірність показників осьового навантаження, оскільки відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортного засобу з відповідним видом вантажу унеможливлює встановлення факту порушення вагових параметрів та вони в будь-якому випадку при зважуванні автомобіля у динамічному стані не будуть відображати дійсну вагу по осях.
Відсутність у матеріалах справи таких доказів, зібраних і зафіксованих належним чином, унеможливлює прийняття постанови (рішення) про накладення адміністративно-господарської санкції у вигляді адміністративно-господарського штрафу.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідачем не доведено, що Розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є правомірним та здійсненим відповідно до вимог чинного законодавства, тому позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Приватного підприємства "Думітраш" задовольнити повністю.
2. Визнати незаконним та скасування Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на підставі акту № 0157179 від 07.09.2017 року на суму 155,40 євро.
3. Присудити на користь Приватного підприємства «Думітраш» судовий збір у сумі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень), сплачений платіжним дорученням № 971 від 23.11.2017 року за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя І. А. Устинов