
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року м.Житомир справа № 806/3813/17
категорія 10.2.4
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
секретаря судового засідання Коваля О.В.,
за участю позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
26.12.2017 до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 із позовом до ОСОБА_1 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, відповідно до змісту якого просить:
- визнати протиправною відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану ОСОБА_1 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, викладену у висновку від 06.12.2017;
- зобов’язати ОСОБА_1 міській відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області внести зміни до наступних актових записів: про народження №1957 від 29.10.1963, складеного на ОСОБА_4 ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити національність батька з «українець» на «поляк»; про шлюб №199 від 02.02.1985, складеного на ОСОБА_5 та ОСОБА_5 (ОСОБА_4) ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити національність нареченої з «українка» на «полька».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження №1957 від 29.10.1963 та про шлюб №199 від 02.02.1985 щодо виправлення своєї національності з "українка" на "полька". Проте, їй було відмовлено з огляду на те, що під час державної реєстрації вказаних актів цивільного стану не було допущено помилок, а тому відсутні підстави для їх виправлення.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду на 25.01.2018 на 10 год. 00 хв.
Позивач у судовому засіданні 25.01.2018 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 25.01.2018 проти заявлених вимог заперечувала та просила відмовити у їх задоволенні з підстав, що викладені у запереченні на адміністративний позов, яке надійшло на адресу ОСОБА_1 окружного адміністративного суду 15.01.2018. У ньому відповідач зазначив, що ним було дотримано порядок розгляду заяви ОСОБА_2 та усіх доданих до неї документів. Дії Відділу відповідають вимогам чинного законодавства щодо державної реєстрації актів цивільного стану в Україні. Наданий висновок про відмову у внесенні змін про відсутність помилок відділу державі реєстрації актів цивільного стану щодо вказаної національності громадянки ОСОБА_2 та її батька є правомірним та обґрунтованим. Крім того, представником відповідача зазначено, що підставою для внесення змін до актових записів є постанова суду (а.с.31).
Вислухавши позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області з заявою про внесення змін до актового запису про народження №1957 від 29.10.1963, складеного на ОСОБА_4 ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити національність батька з "українець" на "поляк" та про шлюб №199 від 02.02.1985, складеного на ОСОБА_5 та ОСОБА_2 районним бюро ЗАГС у Житомирській області, а саме: виправити національність нареченої з "українка" на "полька". До вказаної заяви додала: копію паспорта заявника серії ВМ №266028, виданого Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області 13.11.1996; копію свідоцтва про народження заявника IV-УР №1584804, виданого ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області 29.10.1963; копію витягу з ДРАЦС громадян про шлюб заявника, сформованого 14.04.2016 ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області; копію свідоцтва про шлюб батьків заявника І-УР № 700828, виданого міським бюро ЗАГС м. Житомира 29.10.1959; копію актового запису про народження батька заявника №57 за 1937 рік, складеного Черняхівським районним відділом ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області; копію актового запису про народження заявника №1957 від 29.10.1963, складеного ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області; повний витяг з ДРАЦС громадян про народження заявника; копію актового запису про шлюб заявника №199 від 02.02.1985, складеного ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області; повний витяг з ДРАЦС про шлюб заявника; копію актового запису про шлюб батьків заявника №900 від 29.10.1959, складеного ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області; повний витяг з ДРАЦС громадян про шлюб батьків заявника.
06.12.2017 ОСОБА_1 міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису №1957 від 29.10.1963, складеного на ОСОБА_4 ОСОБА_1 міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити національність батька з "українець” на "поляк" та актового запису про шлюб №199 від 02.02.1985, складеного на ОСОБА_5 та ОСОБА_5 (ОСОБА_4) ОСОБА_1 міським ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, а саме: виправити національність нареченої з "українка" на" полька” про що складено висновок від 06.12.2017 (а.с.23).
Підставою для прийняття вказаного висновку стали відсутність підтверджувальних документів та відсутність допущеної помилки відділом реєстрації актів цивільного стану при реєстрації народження заявника у графі “національність батька” та при державній реєстрації шлюбу заявника у графі “національність нареченої”.
Позивач, вважаючи такий висновок протиправним, звернулась до суду для захисту своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірному висновку, суд виходить з наступного.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі – Закон України №2398-VI).
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
За ч.1 ст.22 Закону України №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
За змістом п.2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до пункту 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до пункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Судом встановлено, що в актовому записі про шлюб батьків позивача №900 від 29.10.1959, складеному ОСОБА_1 міським відділом ЗАГС, у графі “відомості про осіб, що одружуються” зазначено: національність нареченого ОСОБА_6 - “українець” (а.с.15).
Згідно відомостей, зазначених в актовому записі про народження батька позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_6 №57 за 1937 рік, складеному Черняхівським районним відділом ЗАГС у Житомирській області, вказана національність його батька (тобто діда позивача) ОСОБА_7 «поляк», національність його матері (тобто баби позивача) ОСОБА_4 - “українка” (а.с.17-19).
Тобто, при реєстрації шлюбу батьків батьком позивача було обрано національність матері (тобто баби заявника) і, відповідно, зазначено національність нареченого “українець”.
Мати батька позивача, тобто баба позивача – ОСОБА_4, згідно даних архівних довідок №57 від 07.03.1937 та від 23.02.2016 рахується як українка, однак у записі про шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_4 від 25.11.1927 дані про національність діда та баби відсутні (а.с.20-21).
З огляду на те, що актовий запис про шлюб батьків передував актовим записам про народження та про шлюб позивача, суд дійшов висновку про те, що при реєстрації народження та шлюбу ОСОБА_2 помилки у графі “національність батька дитини” та, відповідно, у графі “національність нареченої” відповідачем допущено не було.
При цьому, в актових записах цивільного стану є підписи громадян, які свідчать про погодження нареченої зі своєю національністю, адже один з її батьків є українцем, та про згоду з усіма відомостями, які вносяться до актових записів цивільного стану.
Посилання ОСОБА_2 на те, що згідно посвідки Семінарійського костьолу Парафія ОСОБА_8 з Дуклі Римсько-католицької Церкви в Україні від 20.12.2017 вона є прихожанкою цієї церкви (а.с.25) - такий вибір віросповідування є її правом, яке не обмежується визначенням її національності.
Позивачем не надано жодного документа, який би свідчив про помилки у зазначенні її національності, допущені під час державної реєстрації її шлюбу та державної реєстрації її народження.
Разом з тим, суд зазначає, що дані відомості стосуються безпосередньо батька позивача ОСОБА_6, який на сьогодні є померлим, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.24) та протягом життя намірів щодо зміни своєї національності не виявляв, тому слід особливо обережно ставитись до змін персональних даних померлих осіб, власна воля яких щодо цих питань не може бути встановлена.
Крім того, позивач посилається на те, що національність її та її батька підтверджується архівними документами, а саме те, що батько її батька, її дід – ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, є поляком про, що свідчить запис акта про народження ОСОБА_6 №57 від 07.03.1937 та архівні довідки з відомостями про народження діда від 07.11.2017 та від 23.02.2016 (а.с.12-14), а також, те, що брат батька позивача - ОСОБА_9 (ОСОБА_9) Йосипович, ІНФОРМАЦІЯ_2, є поляком, що вбачається з копії військового білету серії НК №0164894 (а.с.26), свідоцтвом про одруження, виданого 14.08.1965, де вказано національність ОСОБА_9 «поляк» та копією архівної довідки про актовий запис народження ОСОБА_9 (Франика), де вказано тих самих батьків (діда та бабу позивача) - ОСОБА_10, національність - католик (а.с.27-28).
Суд вважає необґрунтованими вказані посилання позивача, оскільки вони не є беззаперечним доказом приналежності батька позивача до національності «поляк» та з їхнього змісту не вбачається до якої національності належав батько позивача – ОСОБА_6.
Доводи ОСОБА_2 про те, що остання дотримується римо-католицького обряду та польських національних традицій також не є доказами наявності помилки, допущеної під час реєстрації національності позивача та її батька.
Крім того, на думку суду, позивач помилково ототожнює такі поняття як "внесення змін до акту цивільного стану" та "встановлення певних фактів, що мають юридичне значення", у даному випадку, встановлення приналежності особи до певної національності.
У пункті 1 розділу Висновки Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану» від 29.09.2016 №12 вказано, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану, внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не наявність в особи особистого немайнового права. При розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану. Суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.
На час розгляду зазначеної справи позивачем не було додано до матеріалів справи рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства (стаття 234 Цивільного процесуального кодексу "Окреме провадження") про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: про встановлення того, що ОСОБА_6 та/або ОСОБА_2 за національністю є поляк/полька.
У даній справі, при вирішенні спору щодо оскаржуваного висновку про відмову у внесенні змін до акту цивільного стану, предметом розгляду є не визначення приналежності особи до певної національності, а законність висновку та його відповідність проаналізованим документам.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідач, відмовляючи висновком від 06.12.2017 у внесенні змін до актових записів про народження та про шлюб ОСОБА_2, діяв у межах та у спосіб встановлений діючим законодавством, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250-251 КАС України, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 (10031, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_1 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (10014, м.Житомир, майдан Соборний, 1, код ЄДРПОУ 33893217) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.В. Єфіменко
Повне судове рішення складене 30 січня 2018 року