
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2018 р. Справа№805/3638/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Селянського
(фермерського) господарства «Прометей»
до відповідачів:
1. Великоновосілківської селищної ради,
2. Державного реєстратора Великоновосілківської селищної ради
3. Реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції
Донецької області
треті особи:
1. Приватне підприємство «Нікос»
2. Великоновосілківське районне управління юстиції Донецької області
3. Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування запису
В С Т А Н О В И В:
Селянське (фермерське) господарство «Прометей» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, третя особа Приватне підприємство «Нікос» про визнання протиправним та скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та господарських формувань відомостей про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПП «Нікос», за реєстраційним номером: 12661050012003724, а саме, про зміну місцезнаходження ПП «Нікос» за юридичною адресою: смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, як вважає позивач, державний реєстратор, здійснюючи дії щодо реєстрації юридичної адреси ПП «Нікос» - смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
Зазначає, що земельна ділянка за адресою: смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6 надана у довгострокову оренду позивачу.
Наполягає на тому, що позивач та Великоновосілківська селищна рада не надавали згоди та не ухвалювали рішень щодо надання права ПП «Нікос» користуватися та реєструвати зазначену адресу в якості своєї юридичної адреси.
Враховуючи викладене, просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 13.11.2017 року відкрите провадження у справі, справа призначена до підготовчого провадження.
Ухвалою від 13.11.2017 року до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучені Великоновосілківська селищна рада та Реєстраційна служба Великоновосілківського районного управління юстиції Донецької області.
Ухвалою від 29.11.2017 року замінений неналежний відповідач у справі – Міністерство юстиції України на належних відповідачів - Великоновосілківську селищну раду, Державного реєстратора Великоновосілківської селищної ради та Реєстраційну службу Великоновосілківського районного управління юстиції Донецької області.
Ухвалою від 20.12.2017 року до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці відповідачів залучені – Великоновосілківське районне управління юстиції та Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області.
В запереченнях на позовну заяву відповідач 1 вказав на її безпідставність та зазначив, що здійснюючи дії щодо реєстрації змін до установчих документів ПП «Нікос», державний реєстратор діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
Вказує на те, що при реєстрації змін до установчих документів, ПП «Нікос» наданий пакет документів, передбачений нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Зазначає, що Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи та під час реєстрації змін до установчих документів ПП «Нікос» не було жодної з таких підстав.
Вказує на те, що нормами чинного законодавства не передбачений обов’язок державного реєстратора перевіряти фактичне місцезнаходження юридичної особи за вказаною нею юридичною особою.
Враховуючи наведене, просить в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи 1 надав письмові пояснення, в яких зазначив, що під час реєстрації змін до установчих документів ПП «Нікос» державному реєстратору надані належні документи для реєстрації змін місцязнаходження юридичної особи, а саме, договір оренди замощення від 01.09.2013 року № 2013/11, додаток до статуту ПП «Нікос», рішення учасників ПП «Нікос» від 27.07.2015 року № 27/07.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представники відповідачів та третіх осіб у судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заперечень, суд з?ясував наступні обставини справи.
Селянське (фермерське) господарство «Прометей» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДРПОУ 24310751), місцезнаходження юридичної особи: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Пушкіна, 36.
Приватне підприємство «Нікос» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДРПОУ 32123214), місцезнаходження юридичної особи: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6 (а.с. 8).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, між Великоновосілківською селищною радою (орендодавець) та СФГ «Прометей» (орендар) укладений договір оренди землі б/д б/н, згідно умов якого орендодавець надає, а орендатор приймає в строкове користування земельну ділянку кадастровий номер 1412255100:04:010:0181 для обслуговування комплексу нерухомого майна автозаправної станції «Янисоль» із земель житлової та громадської забудови смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6 Великоновосілківської селищної ради (а.с. 49).
Згідно рішення № 27/07 учасників Приватного підприємства «Нікос» від 27.07.2015 року вирішено змінити юридичну адресу: 83027, АДРЕСА_1 у зв’язку з виробничою необхідністю, про що внесені зміни до п. 1.5 ст. 1 статуту ПП «Нікос» (а.с. 110-112).
01.08.2013 року між ПП «Нікос» (орендатор) та СФГ «Прометей» (орендодавець) укладений договір оренди № 2013/11, згідно умов якого орендодавець передає, а орендатор приймає у тимчасове використання замощення площею 20 м2 , яке знаходиться за адресою АЗС «Янисоль» смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6 (а.с. 106).
02.12.2015 року державним реєстратором Великоновосілківського районного управління юстиції Донецької області здійснена реєстрація змін до установчих документів юридичної особи ПП «Нікос», а саме, зміна місцезнаходження, яке зареєстроване за адресою: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6 (а.с. 8).
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та господарських формувань відомостей про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПП «Нікос».
Проаналізувавши матеріали справи, доводи адміністративного позову, заперечень, норми законодавства, яке регулює спірні взаємовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції чинній на час спірних правовідносин) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснює реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видає виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за місцезнаходженням юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); надає відомості з Єдиного державного реєстру в порядку та обсязі, встановлених цим Законом; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Таким чином, відповідачі у справі – органи владних повноважень, які реалізують державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:
- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;
- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 7 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Частиною 1 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) визначений вичерпний перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, відповідно до якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Тобто, зазначені норми визначають вичерпний перелік документів, які повинна надати юридична особа державному реєстратору для проведення державної реєстрації змін до установчих документів та державному реєстратору заборонено вимагати інші документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Як встановлено судом та не спростоване позивачем, під час реєстрації змін до установчих документів юридичної особи третя особа - ПП «Нікос» надала державному реєстратору документи, передбачені вищезазначеними нормами Закону, зокрема, рішення учасників про внесення змін до Статуту в частині зміни юридичної адреси, статут підприємства, додаток до статуту ПП «Нікос» та договір оренди від 01.08.2013 року № 2013/11, укладений між ПП «Нікос» (орендатор) та СФГ «Прометей» (орендодавець) щодо тимчасового використання замощення площею 20 м2 , яке знаходиться за адресою АЗС «Янисоль» смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6, копії яких приєднані до матеріалів справи.
При цьому, суд враховує, що позивачем не надано доказів зміни, розірвання, або визнання зазначеного договору нікчемним в розумінні норм Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Згідно п. 2. ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань» (в редакції чинній на час спірних правовідносин) відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Оскільки третя особа - ПП «Нікос» надала відповідачу документи, передбачені нормами чинного законодавства для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, зокрема, рішення учасників про внесення змін до Статуту в частині зміни юридичної адреси, статут підприємства, додаток до статуту та договір оренди від 01.08.2013 року № 2013/11, укладений між ПП «Нікос» (орендатор) та СФГ «Прометей» (орендодавець) щодо тимчасового використання замощення площею 20 м2 , яке знаходиться за адресою АЗС «Янисоль» смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6, у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови у проведенні таких дій.
Враховуючи наведене, суд вважає, що під час реєстрації змін до установчих документів юридичної особи відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України.
Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем надані належні докази правомірності проведення реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в розумінні зазначених норм Закону.
Враховуючи наведене та те, що третя особа - ПП «Нікос» надала відповідачу документи, передбачені нормами чинного законодавства для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови у проведенні таких дій, тобто, під час реєстрації змін до установчих документів юридичної особи відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
В розумінні п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2017 року складає 1600 грн.
З аналізу наведених норм вбачається, що за подання до адміністративного суду даного адміністративного позову з вимогами немайнового характеру позивачу необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 1600 грн.
Оскільки під час подання адміністративного позову позивачем судовий збір сплачений на інший рахунок, в задоволені позовних вимог відмовлено у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України (на рахунок Донецького окружного адміністративного суду) судовий збір в розмірі 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб – підприємців та громадських формувань», Законом України «Про судовий збір», Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову Селянського (фермерського) господарства «Прометей» до Великоновосілківської селищної ради, Державного реєстратора Великоновосілківської селищної ради, Реєстраційної служби Великоновосілківського районного управління юстиції Донецької області, треті особи: Приватне підприємство «Нікос», Великоновосілківське районне управління юстиції Донецької області, Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправним та скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та господарських формувань відомостей про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ПП «Нікос», за реєстраційним номером: 12661050012003724, а саме про зміну місцезнаходження ПП «Нікос» за юридичною адресою: смт. Велика Новосілка, вул. Верхня, 6 – відмовити повністю.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Прометей» (ЄДРПОУ 24310751), місцезнаходження юридичної особи: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Пушкіна, 36 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів – Слов’янське УК/м. Слов’янськ/22030101; р/р отримувача – 31214206784075; банк отримувача – ГУДКCУ у Донецькій області; МФО банку – 834016; ЄДРПОУ отримувача 37803368; Призначення платежу: *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд) судові витрати в сумі 1600 (тисячу шістсот) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Давиденко Т.В.