Рішення № 71906993, 26.01.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
803/1719/17
Номер документу
71906993
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2018 року Справа № 803/1719/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення №423264-13 від 30.06.2017, яким визначено суму грошового зобов’язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25 000 грн.

Позивач не погоджується з вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним, оскільки відповідачем при визначенні транспортного податку не з’ясовувались технічні характеристики належного позивачу транспортного засобу, його середньоринкова вартість, фактичний стан автомобіля. Крім того позивачу невідомо про прийняття місцевою радою рішень щодо транспортного податку у 2017 році, а відтак податкове повідомлення-рішення №423264-13 від 30.06.2017 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення адміністративного позову заперечив, посилаючись на те, що позивач є власником транспортного засобу марки TOYOTA LAND CRUSER 200, рік випуску 2015, з об’ємом двигуна 4 461 куб. см, дата реєстрації 14.09.2016, номерний знак АС 4444АР.

Відповідно пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Відповідно до пп.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно з п.267.4 цієї ж статті ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Враховуючи те, що транспортний засіб марки TOYOTA LAND CRUSER 200, що належить позивачу, є об’єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України, тому позивачу правомірно нарахований транспортний податок в розмірі 25 000 грн., а відтак податкове повідомлення-рішення №423264-13 від 30.06.2017 є законним та обґрунтованим.

З урахуванням викладеного представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивача просив позовні вимоги задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні просив суд в задоволенні позову відмовити повністю, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, повно і всебічно з’ясувавши обставини справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_3 є власником транспортного засобу TOYOTA LAND CRUSER 200, рік випуску 2015, з об’ємом двигуна 4 461 куб. см, дата реєстрації 14.09.2016, номерний знак НОМЕР_1. Вказана обставина не заперечується сторонами та вбачається з витягу МРЕВ про реєстрацію транспортного засобу. (а.с.15)

Головним управлінням ДФС у Волинській області винесене податкове повідомлення-рішення №423264-13 від 30.06.2017, яким ОСОБА_3 визначено суму грошового зобов’язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25 000 грн.

Рішенням Великоосницької сільської ради Маневицького району Волинської області від 30.01.2015 року №33\3 «Про місцеві податки і збори» встановлений транспортний податок та затверджене положення про транспортний податок.

Рішенням Великоосницької сільської ради Маневицького району Волинської області від 16.02.2017 року №14\2 «Про встановлення місцевих податків і зборів» встановлений транспортний податок, затверджене положення про транспортний податок, а також визнано таким, що втратило чинність з 01.01.2017 року рішення Великоосницької сільської ради Маневицького району Волинської області від 30.01.2015 року № 33\3 «Про місцеві податки і збори».

Підпунктом 12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України визначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.

Згідно з пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Відповідно до пп.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року

Згідно з п.267.4 цієї ж статті ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Нормами пп.267.5.1 п.267.5 ст.267 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 затверджено “Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів” (далі – Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Так, цією Методикою передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі – Мінекономрозвитку) забезпечує роботу офіційного веб – сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у п.3 “Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів”, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2013 №403 (далі – Порядок).

Відповідно до п. 2 цього Порядку середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля – продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.

Згідно з п.4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством “Держзовнішінформ” до Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.13 Методики).

Суд дійшов висновку про те, що для визнання автомобіля об’єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги, крім іншого, береться середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб’єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.

Представником позивача в судовому засіданні наданий витяг з сайту Мінекономрозвитку, згідно яким середньо ринкова вартість транспортного засобу TOYOTA LAND CRUSER 200, рік випуску 2015, з об’ємом двигуна 4,5 внутрішнього згорання, дизель, станом на 22.01.2018 становить 1 066 425, 75 грн., а отже менше понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Проте, суд вважає зазначену позицію представника позивача не обґрунтованою, оскільки: по-перше, зазначений розрахунок здійснений 22.01.2018, в той час як відповідачем бралась до уваги середньоринкова вартість вказаного автомобіля станом на 01 січня 2017 року. По-друге, Головне управління ДФС у Волинській області не наділене повноваженнями щодо перевірки визначеної Мінекономрозвитку середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що Головне управління ДФС у Волинській області при прийнятті податкового повідомлення – рішення №423264-13 від 30.06.2017 діяло в межах повноважень на підставі та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (44650, Маневицький район, с. Велика Осниця, вул. Молодіжна, 51) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Ю. Сорока

Повний текст судового рішення складено 30 січня 2018 року.