
Справа №592/14151/17
Провадження №2-а/592/114/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., секретар судового засідання – Шипиленко О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду та свої вимоги мотивує тим, що її було взято на облік у відповідному структурному підрозділі з питань соціального захисту населення, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. Вона перебуває на обліку у Сумському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке на підставі її заяви нараховувало пенсійне забезпечення та перераховувало належні до виплати суми на пенсійний рахунок, що відкритий на її ім’я, виплачувало їй пенсію на банківську картку й продовжувало це робити до серпня 2017 р. включно, починаючи з вересня 2017 р. виплати було припинено. У листопаді 2017 р. з телефонної розмови з працівником відповідача їй стало відомо, що їй було припинено виплату пенсії у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування). Згідно листа відповідача №19014/05-20 від 30.08.2017 р., до неї навіть висунута вимога про повернення нібито виниклої у період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р. переплати пенсії – 981,37 грн. та нібито прийняте рішення за №733 від 28.08.2017 р. про утримання надміру виплаченої пенсії. Однак, відповідачем рішення про припинення виплати їй пенсії не виносилось. Таке рішення надано не було. Тобто, відповідачем на порушення вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст.49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було припинено виплату їй пенсії без прийняття рішення про таке припинення і за відсутності встановлених на законодавчому рівні підстав для такого припинення. Право громадян на отримання призначеної їй пенсії не можна пов’язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Отже, вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. Крім того, відповідачем не приймалось рішення про припинення виплати пенсії, прийняття якого передбачено ч.1 ст.49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р., у зв’язку з чим у неї була відсутня можливість дізнатись про порушення своїх прав, а також про підставу такого порушення раніше. До того ж, будь-яка письмова інформація про припинення виплати пенсії, відповідно до п.12 ч.2 ст.64 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058- ІV від 09.07.2003 р., компетентним органом не надсилалось. У зв’язку з цим, просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 р., а також щодо утримання надміру виплаченої суми пенсії у сумі 981,37 грн. за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р.; зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії, з одночасним скасуванням рішення №733 від 28.08.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 981,37 грн., а також звернути постанову суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.
Представник відповідача - Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в судове засідання не з’явився. Надіслав до суду відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити та зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VІІ від 20.10.2014 р. Позивач, перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.09.2017 р., як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. З 14.06.2016 р. рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. З вересня 2017 р. управлінням на підставі рішення комісії припинено виплату пенсії. Рішення про припинення виплати пенсії та про відновлення виплати пенсії приймає комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Водночас, позивачеві припинено та відновлено всі виплати рішенням комісії при Департаменті соціального захисту населення СМР, а не управлінням. У зв’язку з цим, позивач просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Так, відповідно до копії довідки від 24.10.2016 р. № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з Донецької області в м. Суми (а.с. 8).
З вересня 2017 р. виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена.
Листом від 30.08.2017 р. за №19014/05-20, Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача, що на підставі листа Департаменту соціального захисту населення СМР від 11.08.2017 р. №12.01-30/6682/07 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком, у зв’язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи з 11.08.2017 р. За період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 року виникла переплата її пенсії у сумі 981,37 грн. 28.08.2017 р. управлінням прийняте рішення №733 про утримання надміру виплаченої суми пенсії та запропоновано повернути переплачені кошти у добровільному порядку (а.с.9).
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України,- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України,- конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20.03.2003 р. «Про боротьбу з тероризмом»,- у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Донецьк.
Відповідно до статті 92 Конституції України,- виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Судом встановлено, що рішення про зупинення з 11.08.2017 року виплати пенсії ОСОБА_1 Сумським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не приймалось.
Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
З огляду на встановлені факти, суд дійшов висновку, що Сумським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено виплати пенсії позивачеві ОСОБА_1 як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та усупереч вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про таке зупинення відповідачем не приймалося, законодавчо встановлені підстави для такого зупинення відсутні.
З викладених підстав суд вважає, що Сумським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області неправомірно прийнято рішення №733 від 28.08.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії в розмірі 981,37 грн. з ОСОБА_1
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області підлягають задоволенню.
Суд вважає необхідним визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 р. та утримання надміру виплаченої пенсії в сумі 981,37 грн. за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р. та зобов’язати відповідача поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 р., з одночасним скасуванням рішення №733 від 28.08.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 981,37 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми за один місяць, тому зазначену постанову необхідно звернути до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 19, 72-79, 90, 94, 241-246, 371 КАС України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) щодо припинення ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_2) нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 р., а також щодо утримання надміру виплаченої пенсії в сумі 981,37 грн. за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р.
Зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) поновити ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_2) нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 р., з одночасним скасуванням рішення №733 від 28.08.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 981,37 грн.
Звернути рішення суду в частині присудження виплати пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_2) в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.Б. Князєв