Рішення № 71905799, 26.01.2018, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
712/15309/17
Номер документу
71905799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/15309/17

Провадження № 2а/712/98/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2018 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії, в якому просив суд визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради відносно залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.10.2017 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована по вул. 2-го Українського фронту в м. Черкаси, кадастровий номер 7110136700:01:005:0115. Зобов’язати Черкаську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.10.2017 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована по вул. 2-го Українського фронту в м. Черкаси, кадастровий номер 7110136700:01:005:0115. Стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 20.10.2017 року ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг звернувся до Черкаської міської ради з заявою про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га в м. Черкаси по вул.. 2-го Українського фронту кадастровий номер: 7110136700:01:005:0115. До заяви було додано документацію та витяг з ДЗК.

Зазначив, що у місячний термін його заява (клопотання) Черкаською міською радою розглянута не була, він не отримав ні позитивного, ні негативного рішення зі свого питання.

Вважає вказані дії відповідача незаконними та протиправними.

В судовому засіданні представник позивача – адвокат ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача - ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд в задоволенні позову відмовити. Скерувала до суду відзив на позов, в якому зазначила, що 25.09.2017 року позивач звернувся через Центр надання адміністративних послуг департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради із заявою № 63225-3 про затвердження документації із землеустрою та надання у приватну власність земельну ділянку площею 0,10 га, що розташована за адресою: м. Черкаси, вул. 2-го Українського фронту, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

12.10.2017 року департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради направлено на адресу позивача лист-відповідь № 63225-з про повернення дозвільної справи від 25.09.2017 № 63225-3 без розгляду, оскільки відсутній підпис суміжного землекористувача гр. ОСОБА_4 в акті встановлення та погодження меж землекористування. Позивачу та землевпорядній організації було рекомендовано привести справу відповідно до чинного законодавства.

20.10.2017 року позивач повторно звернувся через Центр надання адміністративних послуг департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради із заявою № 63225-3 про затвердження документації із землеустрою та надання у приватну власність земельну ділянку площею 0,10 га, що розташована за адресою: м. Черкаси, вул. 2-го Українського фронту, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Зазначила, що за результатами розгляду даної заяви позивача департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради було підготовлено проект рішення Черкаської міської ради № 2329-8-3 «Про відмову у передачі земельної ділянки у власність по вул. 2-го Українського фронту, громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)».

Даним проектом рішення передбачено відмовити у передачі громадянину ОСОБА_1 земельної ділянки по вул. 2-го Українського фронту, площею 0,10 га (кадастровий номер 7110136700:01:005:0115) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) до здійснення актуалізації генерального плану міста Черкаси.

Вказала, що станом на 18.01.2018 року питання про відмову у передачі земельної ділянки у власність по вул. 2-го Українського фронту, громадянину ОСОБА_1 (вільна земельна ділянка)» внесено до порядку денного пленарного засідання сесії Черкаської міської ради від 21.12.2017 за № 72, а також в Черкаській міській раді та її виконавчих органах відсутні на розгляді заяви та документи інших осіб, які претендують отримати зазначену земельну ділянку у власність.

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, зазначена земельна ділянка перебуває у комунальній формі власності, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок розроблений 06.04.2015 ФОП ОСОБА_5

Просила в позові відмовити.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, в межах заявлених позовних вимог суд установив наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), тощо.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Згідно ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судом встановлено, що 20 жовтня 2017 року через Центр надання адміністративних послуг Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, позивач звернувся із заявою про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га по вул. 2-го Українського фронту в місті Черкаси кадастровий номер: 7110136700:01:005:0115.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

Частиною 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності – не рідше нід один раз на місяць.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, заява ОСОБА_1 від 20.10.2017 року розглянута Черкаською міською радою не була. Як повідомив представник Черкаської міської ради, було підготовлено проект рішення «Про відмову у передачі земельної ділянки у власність по вул. 2-го Українського фронту ОСОБА_1М.»

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що Черкаська міська рада повинна прийняти виключно рішення щодо передачі ОСОБА_1 земельної ділянки у власність по вул. 2-го Українського фронту чи про його відмову.

Слід також зазначити, що частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Натомість, представником відповідача не надано належних доказів правомірності його дій та рішення.

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення та вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради відносно залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.10.2017 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована по вул. 2-го Українського фронту в м. Черкаси, кадастровий номер 7110136700:01:005:0115 та зобов’язати Черкаську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.10.2017 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована по вул.. 2-го Українського фронту в м. Черкаси, кадастровий номер 7110136700:01:005:0115.

Крім того, частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В силу ст. 139 КАС України до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає сплачений ним та документально підтверджений судовий збір в розмірі 640 грн.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2, 5, 9, 72-77, 139, 160, 242-246, 250, 295 КАСУ, ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування», -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради відносно залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.10.2017 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована по вул. 2-го Українського фронту в м. Черкаси, кадастровий номер 7110136700:01:005:0115.

Зобов’язати Черкаську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.10.2017 року про затвердження документації із землеустрою та безоплатну передачу йому у власність земельної ділянки площею 0,1 га, яка розташована по вул.. 2-го Українського фронту в м. Черкаси, кадастровий номер 7110136700:01:005:0115.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст. 295, 297 КАС України).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу ( п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України ).

Головуючий: Т.Є. Троян