
Справа № 539/2670/17
Пров.№ 2а/539/17/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді – Іващенка Ю.А.
при секретарі – Карпенко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Позов мотивований тим, що відповідач в порушення вимог ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправно не здійснив йому перерахунок пенсії в зв’язку з набранням чинності постановами КМ України № 988 від 11.11.2015 року, № 947 від 18.11.2015 року.
Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.15р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.15р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268»; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду та стягнути на його користь судові витрати.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, направивши до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі на позовних вимогах наполягає (а.с.90).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився направивши до суду письмові заперечення в яких в задоволенні позову прохає відмовити обґрунтовуючи це тим, що управління не вчиняло будь-яких рішень, дій чи бездіяльності, що є предметом оскарження у даному спорі. Так, рішення про призначення (перерахунок) пенсії або відмову у призначенні (перерахунку) пенсії органами Пенсійного фонду приймаються у відповідності до Порядку №135/13402 в разі подачі пенсіонером заяви, форма якої затверджена додатком №1 цього прядку, з доданими до неї всіма необхідними документами. Вважає, що 14.06.2017 року позивач по справі звернувся з інформаційним запитом про проведення перерахунку пенсії. В той ж час, заява встановленого зразка, у відповідності до вищевказаного порядку до органів Пенсійного фонду від позивача не надходила. На запит позивача від 14.06.2017 року рішення про відмову в проведенні перерахунку не приймалося, а лише надано відповідь в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації». Крім того, для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України від 13.02.2008 року № 45 державні органи повідомляють ПФ України про підстави перерахунку пенсії, а органи ПФ України складають відповідні списки осіб. Оскільки таке повідомлення не надходило підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.75-78). Крім того, представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження по справі на підставі п.4 ч.1 ст.157 КАС України, оскільки позивач вже звертався до суду з аналогічними позовними вимогами і постановою суду від 21.08.2017 року, що набрала законної сили 08.09.2017 року його позовні вимоги були залишені без задоволення.
У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає ч.4 ст.229 КАС країни.
Дослідивши матеріали та докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суб’єкт владних повноважень - відповідач у справі зобов’язаний подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі, незалежно від того, на чию користь вони можуть бути використані - на користь відповідача чи навіть позивача.
Згідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ і перебуває на обліку у відповідача (а.с.24).
14.06.2017 року позивач звернувся до відповідача із запитом на інформацію чи проводився йому перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Листом від 22.06.17 р. №3276/03-24/1 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії (а.с.16-19).
В подальшому позивач надав відповідачу необхідну довідку для перерахунку пенсії із заявою про перерахунок пенсії (а.с.21,22).
Однак, на вказану заяву із довідкою позивач від відповідача отримав лист від 04.09.2017 року, в якому зазначено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України. При цьому рішення про відмову в проведенні перерахунку не приймалося (а.с.20).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній з 17.07.2009 р., всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, яким статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції, чинній з 01.01.2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 р. № 614-VIII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року № 268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», зокрема, затверджено схему посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, з огляду на викладене, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 та від 18.11.2015 року № 947.
Водночас, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом ( 2262-12) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За приписами п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п.3 Порядку № 45).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку № 45).
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні головні управління Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по тексту - Порядок № 4-1).
Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
У відповідності до п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Однак, вказані довідки про новий розмір грошового забезпечення позивача з уповноваженого органу до ГУПФУ в Полтавській області не надходили.
Разом із тим, суб’єкт владних повноважень при зверненні до нього із заявою про перерахунок пенсії, приймає рішення про перерахунок пенсії або відмову у перерахунку пенсії.
Згідно матеріалів справи, відповідачем належним чином залишилася не розглянутою заява позивача щодо перерахунку та виплати йому пенсії згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.15р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.15р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», з огляду на необхідність прийняття по ній відповідного рішення суб’єктом владних повноважень, яке, у випадку незгоди з ним, могло б бути оскаржене позивачем до суду.
Викладене також підтверджується листом відповідача від 26.12.2017 року, у якому зазначено, що заява позивача ОСОБА_1 про перерахунок пенсії розглянута та довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на його ім’я надійшли до Головного управління, однак перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.
Таким чином, суд вважає, що по справі відсутні підстави для закриття провадження через постанову Лубенського міськрайонного суду від 21.08.2017 року, оскільки позивач оскаржує бездіяльність відповідача згідно його заяви, поданої після ухвалення даного рішення суду та після надання до Головного управління відповідної довідки про грошове забезпечення позивача.
Разом із тим, суд вважає, що по справі відсутні відповідні правові підстави для задоволення заявлених вимог позивача щодо зобов’язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію згідно вищевказаних законів та постанови КМУ, оскільки заява позивача щодо перерахунку пенсії залишилася відповідачем фактично належним чином не розглянута та по ній не прийнято відповідне рішення відповідача.
У відповідності до ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Враховуючи, що відповідачем фактично не розглянуто заяву позивача про перерахунок пенсії, суд відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.15р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.15р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» незаконною і зобов'язати відповідача розглянути вищевказану заяву ОСОБА_1 та прийняти по ній рішення.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 14, 77, 118, 241-246, 250 КАС України,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.15р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.15р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» незаконною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей» №900 від 23.12.15р., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.15р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» та прийняти по ній рішення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч.2 ст. 295 КАС України апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п. 15.5) Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_2