
Справа № 740/2997/17
Провадження № 2-а/740/10/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2018 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючої – судді Ковальової Т.Г.,
за участю секретаря – Кононяко С.А.,
позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа - Чернігівський обласний військовий комісаріат, про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить зобов"язати головне Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року та протокольного доповнення за №3 від 20.01.2016 р. «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців», наказу МО України від 27.01.2016 р. №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ в 2016 році» у зв»язку зі змінами розміру щомісячного грошового забезпечення з урахуванням розміру премії 450% посадового окладу та щомісячної грошової винагороди в розмірі 60% щомісячного грошового забезпечення на місяць, починаючи з 01 січня 2016 року.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що він отримує пенсію за вислугу років як колишній військовослужбовець з 17 лютого 1997 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач зазначає, що грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році змінилося згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» та протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року №3 і на його основі Міністром оборони видано наказ від 27 січня 2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України в 2016 році», згідно якого щомісячна премія на посадах офіцерського складу в 2016 році складає 450% посадового окладу.
З 01 січня 2016 року вступив у силу Указ президента України №614-VII «Про перерахунок пенсійного забезпечення військових пенсіонерів», а тому його пенсія підлягає перерахунку з 01.01.2016 року.
Перерахунок пенсії здійснює Пенсійний фонд України відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку перерахунку пенсії, затвердженого Постановю КМ України від 13.02.2008 №45, яким визначено, що перерахунок пенсії здійснюється у разі прийняття рішення КМ України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення чи із введенням нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Даний порядок визначає певну послідовність для органів державної влади і не позбавляє його права на перерахунок пенсії та реалізації його права.
Відповідно до ст.51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії не проведений з вини Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а нараховані суми пенсії, неотримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду україни, виплачується за минулий час без обмежень будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Датою виникнення його права на перерахунок пенсії зазначає 01.01.2016 року, з якого і просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених в позові.
Представник відповідача - головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - у судове засідання не з»явився, надіславши до суду заперечення, відповідно до якого позовні вимоги не визнає та зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затчердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, уповноважений орган готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для призначення/перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду.
Уповноваженими органами для військовослужбовців Міністерства оборони України є обласні військові комісаріати.
Відповідно до постанови КМУ від 03 червня 2013 №389 «Про затвердження Положення про військові комісаріати» обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги особам, звільненим з військової служби, і сім»ям загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил.
Ні позивачем, ні Чернігівським обласним військовим комісаріатом до головного управління жодних довідок не було надано, а розрахунок позивача є суто абстрактним і жодним чином не підтверджений. Вважають, що спір між головним управлінням та позивачем відсутній, а позовні вимоги є передчасними,тому в задоволенні позову просять відмовити та справу розглянути буз участі їхнього представника.
Представник третьої особи – Чернігівського обласного військового комісаріату - в судове засідання не з»явився, надіславши до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності та відзив на позовну заяву, у якому зазначають, що вони не є органом, уповноваженим на прийняття рішення щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Пенсії колишнім військовослужбовцям виплачують на підставі Закону №2262, а відповідно до ст.63 даного Закону здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій на підставі документів, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 2 ст.63 Закону №2262 не передбачено якогось конкретного документу, який повинен подати пенсіонер для перерахунку пенсії.
З аналізу даної частини випливає, що це може бути будь-який офіційний документ, який відповідає нормам законодавства щодо його оформлення, виданий уповноваженим на його видачу органом, містить інформацію, яка стосується порушенного питання, підпис керівника, гербову печатку, реєстраційний номер, дату видачі і тп. Таким чином, це може бути грошова відомість, виписка по банківській карті, розрахункова книжка, довідка, наказ чи будь-який інший документ, який підтверджує ті чи інші юридичні факти та який є підставою для перерахунку пенсії.
Крім того, постановою КМ України №45 від 13.02.2008 встановлено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до цього порядку державні органи повідомляють у п»ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд у п»ятиденний строк повідомляє головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління в свою чергу складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перрахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи та подають їх головним упралінням Пенсійного фонду.
Дії обласного військового комісаріату є похідними від дій МО України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Як зазначає позивач, після прийняття МО України наказу від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2016 році», Міністерство оборони України листом від 04 березня 2016 року №248/3/6/1200 повідомило Пенсійний Фонд України про підстави для перерахунку пенсій, однак на їх адресу від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі з прізвищем позивача, не надходили, в зв»язку з чим Чернігівський ОК не вчиняв з приводу перерахунку жодних дій і вважають, що з їх сторони ніяких порушень допущено не було.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, та відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об*єктивному дослідженні, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) №0249 від 24.12.1996 року позивач звільнений з військової служби за пунктом 65 підпункту «в» - за станом здоров»я (а.с.16).
Чернігівським обласним військовим комісаріатом з 17 лютого 1997 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по 3 групі інвалідності відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Нормами ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст.51 цього Закону.
З метою розробки механізму перерахунку пенсій військовослужбовцям Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. № 45.
Даним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі -державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 цього Порядку органи, в яких особа проходила службу, готують для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення та подають її до органів Пенсійного фонду України для здійснення такого перерахунку.
Отже, відповідно до наведених норм законодавець передбачив наступний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міноборони повідомляє ПФ України про наявність рішення КМУ про зміну розміру грошового забезпечення (п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року);
- ПФ України повідомляє відповідні структурні підрозділи ПФ про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ГУ ПФУ (абз. 2 п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року);
- ГУ ПФУ складає відповідні списки та передає їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки (абз.3 п.2, абз.1 п.3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року).
За приписами п.2 Порядку №45 у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, Пенсійний фонд України зобов'язаний був у п'ятиденний строк повідомити відповідача про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд дійщов висновку, що обов»язок щодо направлення до Пенсійного фонду України документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», покладено на Міністерство оборони України (далі –МО).
В судовому засіданні встановлено, щоДепартамент фінансів МО України листом від 04 березня 2016 року №248/3/6/1200 повідомив Пенсійний Фонд України про підстави для перерахунку пенсій у зв’язку з прийняттям наказу МО України від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України у 2016 році».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилання відповідача на те, що перерахунок пенсій на виконання наказу МО України від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у 2016 році» не здійснювався через те, що ПФУ не повідомляв про підготовку списків для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача з уповноваженого органу до ГУ ПФУ в Чернігівській області не надходило, не обґрунтовані на законі і не є підставою для відмови в задоволенні позову.
Суд дійшов висновку, що вимоги позивача законні, обґрунтовані, доведені в судовому засіданні і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.63 Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України №614-VIII від 15.07.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», постанови Кабінету міністрів №1294 від 07.11.2007 року та протокольного доповнення №3 від 20.01.2016 року «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців», наказу Міністерства Оборони України від 27.01.2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ в 2016 році», ст.ст. 5, 241-246, 250, 295,297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Зобов"язати головне Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України №614-VIII від 15.07.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України «1294 від 07.11.2007 року та протокольного доповнення за №3 від 20.01.2016 р. «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців», наказу Міністерства Оборони України від 27.01.2016 р. №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» у зв»язку зі змінами розміру щомісячного грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію судового рішення надіслати сторонам протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі.
Головуюча суддя Ковальова Т.Г.