
РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/4058/17
провадження у справі № 2-а/0285/28/18
24 січня 2018 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
у складі: головуючого судді Помогаєва А.В.,
за участю: секретаря судових засідань – ОСОБА_1, позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив наступне:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУПФУЖО) щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2016 року.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 пенсіонер органів внутрішніх справ, ветеран ОВС, має 26 років вислуги, перебуває на обліку в ГУПФУЖО, де отримує пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На звернення до відповідача про перерахунок і виплату пенсії, у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працівників поліції з 01.01.2016 року, отримав відмову, з посиланням на те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Позивач у судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав.
Відповідач участь представника у судовому засіданні не забезпечив, подали письмові заперечення проти позову, в яких посилались на те, що відповідачем вчинено усі необхідні дії для вирішення питання про перерахунок пенсії позивача, але за відсутності коштів у Державному бюджеті, задоволення його вимог є неможливим. Крім того, посилались на те, що позивачем пропущений шестимісячний строк позовної давності, який визначено КАС України.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_2 звернувся до суду 16.11.2017 року за правилами підсудності, що діяли на той момент. Того ж дня відкрито провадження у справі.
У зв’язку з набранням чинності нової редакції КАС України, з 15.12.2017 року дана справа відноситься до підсудності окружного адміністративного суду.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 30 КАС України справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ГУПФУЖО з 30.12.1996 року та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач неодноразово (востаннє – 30.06.2017 року) звертався до відповідача з заявами про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Однак, в перерахунку пенсії йому було відмовлено листом від 14.07.2017 року.
Для перерахунку пенсії позивачем надано довідку ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/6521 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015року №947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015 р.) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Незважаючи на те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надійшла до ГУПФУ в травні 2017 року, перерахунок має бути здійснений з 01.01.2016 року, оскільки право на перерахунок у позивача виникло з 01.01.2016 року на підстави Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
При визначенні терміну перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Суд також враховує положення ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Отже, посилання відповідача на позовну давність є необґрунтованими, перерахунок має бути здійснено з 01.01.2016 року відповідно до наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/6521 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідач зобов’язаний виплатити позивачу різницю в розмірі пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню. Керуючись ст.ст. 5, 8-15, 77, 139, 24-246, 250, 251, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКПП НОМЕР_1, проживає за адресою: 11701, м. Новоград-Волинський, вул. Замкова, б. 7, кв. 49) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, адреса: 10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, б. 7) задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_2 пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/6521 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_2 відшкодування витрат зі сплати судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 31.01.2018 року
Суддя А.В. Помогаєв