
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/2219/17
РІШЕННЯ
іменем України
26 січня 2018 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
у складі: головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Подвисоцькій Т.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 у м. Коростені Житомирської області цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської областідо ОСОБА_2 про стягнення переплаченої суми допомоги переміщеним особам на проживання, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 15 вересня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В графі: інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім’ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, зазначив - "ні".
Управлінням від провідного державного аудитора відділу контролю у соціальній галузі та культури Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області отримано інформацію про те, що дружина відповідача ОСОБА_3 має у власності нерухомість, розташовану в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України від 31.07.2006 року, а саме квартиру за адресою: АДРЕСА_1. 21 квітня 2017 року управлінням надіслано відповідачу повідомлення про припинення допомоги переміщеним особам на проживання та про повернення переплаченої суми допомоги на проживання на рахунок управління. 27 квітня 2017 року спеціалістом управління направлено до Житомирського обласного виплатного центру з нарахування і виплати пенсій та допомог рішення про закриття особового рахунку відповідача у зв’язку з тим, що у дружини заявника є у власності квартира за адресою: АДРЕСА_1.
Так як відповідачем навмисно приховано, що його дружина має у власності житлове приміщення, розташоване в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія України, сума переплати становить 31217,55 грн. Добровільно ОСОБА_2 повернути кошти не бажає, тому позивач змушений звернутись з даним позовом до суду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги позову підтримала, які просила задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволені позову, оскільки вважає їх безпідставними.
Вислухавши пояснення сторін та проаналізувавши їх в сукупності з наданими сторонами доказами і матеріалами справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 15 вересня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В графі: інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім’ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, зазначив - "ні".
Управлінням від провідного державного аудитора відділу контролю у соціальній галузі та культури Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області отримано інформацію про те, що дружина відповідача ОСОБА_3 має у власності нерухомість, розташовану в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України від 31.07.2006 року, а саме квартиру за адресою: АДРЕСА_1. 21 квітня 2017 року управлінням надіслано відповідачу повідомлення про припинення допомоги переміщеним особам на проживання та про повернення переплаченої суми допомоги на проживання на рахунок управління. 27 квітня 2017 року спеціалістом управління направлено до Житомирського обласного виплатного центру з нарахування і виплати пенсій та допомог рішення про закриття особового рахунку відповідача у зв’язку з тим, що у дружини заявника є у власності квартира за адресою: АДРЕСА_1.
Так як відповідачем навмисно приховано, що його дружина має у власності житлове приміщення, розташоване в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія України, сума переплати становить 31217,55 грн. Станом на 15.06.2017 року переплачена сума допомоги не внесена на рахунок управління.
Пунктом 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 встановлено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім’ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання (п.10 Порядку).
Відповідно до пп.5 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року соціальні виплати припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.10 Цивільного процесуального кодексу України - "Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом."
А за приписами ч.2 ст.27 Цивільного процесуального кодексу України - "Особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов’язані подати усі наявні у них докази до або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті."
Так і на підставі ст.60 Цивільного процесуального кодексу України - "Кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях."
Відповідно до ст.141 ч.6 Цивільного процесуального кодексу України – "Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України…".
На підставі наведеного вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263 – 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, Порядком здійснення верифікації та моніторингу достовірної інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 136, ст.ст.8, 124, 129 Конституції України, суд, -
ухвалив:
Позов управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області – 31217 (тридцять одну тисячу двісті сімнадцять) гривень 55 копійок переплаченої суми допомоги переміщеним особам на проживання на розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області №35215074035861, код 03192709 УДКСУ в Житомирській області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави - 640 (шістсот сорок) грн судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області в 30-денний строк, який обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Повний текст судового рішення складено 30 січня 2018 року.
Сторони:
Позивач: управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, місцезнаходження – 11500, Житомирська обл., м.Коростень, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 135769.
Відповідач: ОСОБА_2, місце проживання – 11500, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області ОСОБА_4