
Провадження № 2-а/470/4/18
Справа № 470/725/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 року смт Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Міщенка Г.В.,
за участю секретаря Шелестюк І.С..,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
01 грудня 2017 року позивач звернувся до Березнегуватського районного суду Миколаївської області з позовом до відповідача в якому зазначив, що з 12 вересня 2005 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України і йому призначена пенсія відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), а відповідно і йому, з 01 січня 2016 року. Відповідачу ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області було направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, проте до цього часу перерахунок відповідачем не здійснено.
У зв'язку з викладеним, просив суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії протиправною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року.
Ухвалою судді Березнегуватського районного суду від 04 грудня 2017 року у даній справі, у порядку ст.183-2 КАС України (в редакції на час відкриття провадження), відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу подати заперечення проти позову.
29 грудня 2017 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив вимоги позивача за період з 01 січня 2016 року по 31 травня 2017 року залишити без розгляду через пропуск ним строку для звернення до адміністративного суду, а в іншій частині позовних вимог просив відмовити через не передбачення видатків на проведення перерахунку пенсій у Державному бюджеті України на 2017 рік.
Крім того, від відповідача надійшло клопотання про розгляд даної справи з повідомленням сторін, в задоволенні якого ухвалою суду від 11 січня 2017 року було відмовлено з підстав, визначених ст.263 КАС України.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд дійшов наступного.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що свідчить копія посвідчення № НОМЕР_1, виданого ФЕУ МВС України 22 вересня 2005 року (а.с.8).
За наслідками розгляду заяви позивача відповідачем на його адресу 22 листопада 2017 року направлено лист, в якому повідомлено про отримання довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 03 липня 2017 року, однак такий перерахунок буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.9-10).
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 зазначеної статті передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За вимогами абзацу 2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
За такого позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
Зі змісту Порядку №45 випливає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ України повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а останній, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13.
Як вбачається з листа відповідача від 22 листопада 2017 року, довідка щодо розміру грошового забезпечення позивача датована 03 липня 2017 року (а.с.11) і на момент звернення позивача із вимогою про перерахунок пенсії перебувала у відповідача, а відтак правових підстав для нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у суб'єкта владних повноважень не було.
При цьому, викладене у даному листі твердження відповідача про перерахунок та виплату перерахованих пенсій після виділення коштів з Державного бюджету України, на якому останній наголошував і у відзиві на позовну заяву, є необґрунтованим.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність у відповідача правових підстав для не здійснення перерахунку пенсії позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду та залишення без розгляду його вимог з 01 січня 2016 року до 31 травня 2017 року, оскільки згідно ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, оскільки положеннями ч.3 ст.51 вказаного Закону не передбачено обмеження строку перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про необхідність проведення перерахунку саме з 01 січня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 241-246, 255, 263 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», - протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області вих. № 273/05/38-2017 від 03 липня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору, в розмірі 640,00 грн., що відповідає вимогам ч.1 ст.139 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Сторони:
Позивач - ОСОБА_1, вул.Партизанська, буд.3, смт Березнегувате Миколаївської області, 56203, паспорт ЕО № 764400, виданий Березнегуватським РВ УМВС України в Миколаївській області 15 листопада 1999 року;
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1 м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159.
Суддя Г. В. Міщенко