Рішення № 71889917, 25.01.2018, Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
687/1549/17
Номер документу
71889917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 687/1549/17

2-а/687/4/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2018 року Чемеровецький районнийсуд

Хмельницької області в складі:

головуючого – судді – Борсука В.О.,

з участю секретаря - Цугель Т.В.,

з участю позивача- Блажко В.В.,

з участю представника позивача - ОСОБА_1,

з участю представника відповідача -

ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

У грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови включити до розрахунку йому пенсії виплати зазначені у довідці вих. № 108 від 18.10.2017 року та №1313 від 16.10.2017 року та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату останньому пенсії з 14.11.2016 року у розмірі 60% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії виплати зазначені у довідці за вих. № 108 від 18.10.2017 року та №1313 від 16.10.2017 року.

Так, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою 14.11.2017 року в якій зазначає, що при нарахуванні пенсії не було враховано заробітну плату в нічний час, заробітну плату за роботу в газодимозахисних апаратах, одноразову премію, матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію невикористаної відпустки, однак 28.11.2017 року листом № 881/Б-8 Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області відмовило у задоволенні зазначених вимог, оскільки вищевказані виплати не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону №2262. Вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не правомірною у зв’язку з чим звернувся в суд з даним позовом.

В судове засідання позивач та його представник з’явилися, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судове засідання з’явився та проти задоволення позову заперечив.

Представник головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області в судове засідання не з’явився, однак від нього надійшла заява, згідно якої просить справу слухати у його відсутності.

Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з ч. 3 ст. 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15.12.2017 року.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до довідки до акта огляду медико–соціальною експертною комісією серії АВ №0795173 від 10.06.2016 року ОСОБА_3 є інвалідом ІІ групи.

Згідно довідки вих. № 108 від 18.10.2017 року виданої 20 Державною пожежно- рятувальною частиною Хмельницькій області вбачається, що загальна сума доходу за період з травня 2014 по травень 2015 року включаючи заробітну плату в нічний час, матеріальну допомогу на оздоровлення, заробітну плату за роботу в газодимозахисних апаратах становить 1885,01 грн..

Відповідно до довідки вих. №1313 від 16.10.2017 року виданої 4 ДПРЗ ГУ ДСНС у Хмельницькій області вбачається, що загальна сума доходу за період з червня 2015 по червень 2016 року включаючи заробітну плату в нічний час, матеріальну допомогу на оздоровлення, заробітну плату за роботу в газодимозахисних апаратах, компенсацію невикористаної відпустки. одноразову премію становить 17397,41 грн..

14.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій зазначає, що при нарахуванні пенсії не було враховано заробітну плату в нічний час, заробітну плату за роботу в газодимозахисних апаратах, одноразову премію, матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію невикористаної відпустки.

28.11.2017 року листом № 881/Б-8 Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області відмовило у задоволенні зазначених вимог зазначаючи, що п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 визначено, що пенсії особам, які звільнені зі служби та мають право на пенсію відповідно до Закону №2262, обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням таких його видів: - відповідних окладів за посадою, військовим званням, надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням; - щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням. Так як, разові премії не носять постійного характеру та не є щомісячними, заробітна плата за роботу в нічний час не носить постійного характеру і не є щомісячною, а залежить від кількості годин, відпрацьованих особами начальницького і рядового складу у нічний час, підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія відповідно до Закону №2262, немає. Крім того, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, заробітна плата за роботу в газодимозахисних апаратах , не зазначена у статті 43 Закону №2262 та у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, тому їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону №2262.

Порядок призначення пенсії, зокрема, визначення її розмірів військовослужбовцям регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсія за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, при цьому норма цієї статті звертає увагу на те, що, при обчисленні пенсії, мають бути враховані (а не тільки враховуються) відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так само і Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (п. 7), затверджений Постановою КМУ № 393 від 17 липня 1992 року, визначає лише порядок призначення пенсії, а не структуру грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення..

Відповідно до п. 1.2. розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

В цьому пункті також зазначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними ознаками з детальним розподілом коштів за їх предметними ознаками (заробітна плата, нарахування, усі види господарської діяльності, виплати населенню, що іменуються трансфертами населенню, та інші категорії). Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету.

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, в редакції чинній на час звільнення та на час призначення пенсії, встановлювала такі коди:

- пункт 7. Код 1000 "Поточні видатки"

- пункт 7.1. Код 1100 "Видатки на товари і послуги"

- пункт 7.1.1. Код 1110 "Оплата праці працівників бюджетних установ"

Ця категорія включає оплату праці всіх працівників бюджетних установ (організацій), військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (у тому числі відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) згідно з установленими посадовими окладами, ставками або розцінками, матеріальну допомогу, у тому числі видатки на премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства. Величина оплати праці відображається без нарахувань на фонд оплати праці, які обліковуються за кодом 1120.

- пункт 7.1.1.1. Код 1111 "Заробітна плата"

а) заробітна плата за встановленими посадовими окладами (тарифними ставками) або розцінками всіх штатних працівників, у тому числі за трудовими договорами; надбавка за вислугу років; доплата за ранг, надбавки та доплати обов'язкового характеру (оплата роботи в нічний час, за науковий ступінь, за знання та використання в роботі іноземної мови тощо);

б) премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства;

в) матеріальна допомога, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та в інших випадках за рішенням адміністрації установи (організації) відповідно до законодавства;

г) винагороди та інші виплати, нараховані працівникам, які не перебувають у штаті установи (організації), відповідно до умов цивільно-правового договору (за винятком суб'єктів господарювання);

ґ) одноразова грошова допомога у зв'язку з виходом на пенсію або, якщо це передбачено законодавством, у відставку.

- пункт 7.1.1.2. Код 1112 "Грошове утримання військовослужбовців"

а) грошове утримання (забезпечення) військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, у тому числі основні та додаткові види виплат;

б) заохочення, передбачені законодавством;

в) відшкодування податку на доходи фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, згідно із законодавством;

г) одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу.

- пункт 7.1.2. Код 1120 "Нарахування на заробітну плату"

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20 грудня 1991 р. (далі Закон № 2011-ХІІ).

Частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Також, Законом № 2011-ХІІ, гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Зазначені висновки суду узгоджуються із правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 10 березня 2015 року № 21-70а15.

З цього приводу Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі "Сук проти України" зазначає, що, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.

Вирішуючи питання, з якого часу має бути здійснений перерахунок розміру пенсії позивача, суд зазначає, що із відповідною заявою позивач звернувся до пенсійного органу 14.11.2017 року, додавши додаткові документи на підтвердження права на перерахунок розміру пенсії з урахуванням певних видів доходу (грошового забезпечення), а тому, враховуючи приписи ч. 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок має бути вчинений за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто з 14.11.2016 року.

Зазначаючи про протиправність дій пенсійного органу, суд дійшов висновку, що право апелянта мирно володіти своїм майном ст. 1 Протоколу першого до Конвенції, у вигляді отримання пенсії в розмірі розрахованому з урахуванням всіх видів доходу (грошового забезпечення) з яких сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, було порушено пенсійним органом шляхом відмови врахувати до складу видів доходу (грошового забезпечення), з якого обчислена пенсія, такі види доходу, які в спеціальному законі прямо не визначені складовими грошового забезпечення, проте які у загальному Законі України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» вони віднесені до загального доходу, з якого обчислюється розмір пенсії.

Керуючись ст. 2, 6, 7, 20, 77, 242-245 КАС України, суд,

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включити до розрахунку ОСОБА_3 пенсії виплати зазначені у довідці вих. № 108 від 18.10.2017 року та №1313 від 16.10.2017 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсії з 14.11.2016 року у розмірі 60% суми грошового забезпечення, включивши до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії виплати зазначені у довідці за вих. № 108 від 18.10.2017 року та №1313 від 16.10.2017 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в сумі 640,00 грн.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня її винесення. У відповідності до п.п.15.5) п.п.15 п.1 Розділу XIII Перехідних Положень КАС України в новій редакції, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Чемеровецький районний суд Хмельницької області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.О.Борсук