
465/138/17
2-а/465/49/18
РІШЕННЯ
Іменем України
29.01.2018 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді -Кузь В.Я.
при секретарі - Янковській С. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Львові, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, правонаступником якого є Залізничне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобов"язання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснити йому, позивачу, перерахунок призначеної пенсії починаючи з 11 листопада 2016 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових потреб, індексації заробітної плати, згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховані і утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
в с т а н о в и в
Позивач звернувся в суд з уточненим адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова правонаступником якого є Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобов"язання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити йому, позивачу, перерахунок призначеної пенсії починаючи з 11 листопада 2016 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових потреб, індексації заробітної плати, згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховані і утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також стягнення судових витрат.
В судовому засіданні від 29.01.2018 року, на підставі клопотання представника відповідача, судом здійснено заміну відповідача із Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова на Залізничне об"єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова.
В обґрунтування уточнених позовних вимог позивач покликається на те, що з 19.09.2005 року йому призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України " Про державну службу" від 16.12.1993 року.
24.10.2016 року він звернувся в органи Пенсійного Фонду із заявою про те, що під час призначення пенсії управлінням Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та сум, пов»язаних із індексацією заробітної плати, хоч такі були відображені в поданій довідці, як складові заробітної плати.
Однак, відповідач своїм рішенням від 30.10.2016 року відмовив йому в перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України " Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України "Про державну службу" у зв"язку із підвищенням заробітної плати непрацюючим державним службовцям.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови включити зазначені суми в заробітну плату для призначення пенсії протиправними та такими, що порушують його конституційні права, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобов"язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити йому, позивачу, перерахунок призначеної пенсії за попередніх два місяці починаючи з дати подання позову до суду, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових потреб, індексації заробітної плати, згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховані і утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнив, просив також стягнути із відповідача судовий збір в розмірі 640,00 грн., сплачений ним при подачі позову до суду. Позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні, надавши письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначила, що з 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року втратив чинність, відповідно і втратили чинність норми щодо пенсійного забезпечення державних службовців. Також постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року затверджено зміни, що вносяться до постанов КМУ, в тому числі постанову КМУ 31.05.2000 року, №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено. Крім того, просила суд звернути увагу, що позивач перебуває на обліку в органах пенсійного фонду з 19.09.2015 року, а розпорядження про призначення пенсії ним не оскаржувалось. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали та з’ясувавши дійсні обставини справи, перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова ОСОБА_1 призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 19.09.2015 року.
24.10.2016 року він звернувся в органи Пенсійного Фонду із заявою про те, що під час призначення пенсії управлінням Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та сум, пов»язаних із індексацією заробітної плати, хоч такі були відображені в поданій довідці, як складові заробітної плати.
На його звернення, відповідач своїм рішенням від 31.10.2016 року відмовив йому в перерахунку пенсії з 19.09.2015 року, мотивуючи це тим, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України " Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, яким не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України " Про державну службу" у зв"язку із підвищенням заробітної плати непрацюючим державним службовцям.
З довідки Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 23 червня 2016 року № 2302/вих.-2351 "Про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України " Про державну службу" , вбачається, що позивач отримував за даний період ще й інші виплати - матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови в перерахунку пенсії є необґрунтовані законодавчими нормами та суперечать судовій практиці.
Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім того, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому необхідно врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини між сторонами та встановлених обставин даної справи, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що уточнені позовні вимоги позивача слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідено до положень цього кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 21,22, 43, 46, 55, 64, п.п. 1, 6, ч. 1 ст. 124 Конституції України ; ст. 6, 14 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод»; ст.ст. 2, 5 - 9, 11, ч. 2 ст. 77, 132, 139, 241-246, 251 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Уточнений адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, правонаступником якого є Залізничне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова, щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з більшого заробітку на підставі довідки Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 23 червня 2016 року № 2302/вих.-2351.
Зобов’язати Залізничне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова, здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат ( матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових потреб, індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, що видана Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 23 червня 2016 року № 2302/вих.-2351, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховані й утримано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та виплатити такі з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 11 листопада 2016 року, забезпечивши виплату у подальшому.
Стягнути з бюджетних асигнувань Залізничного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на користь ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код № НОМЕР_1) судовий збір з розгляду даної справи в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду через суд, що ухвалив рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного рішення.
Суддя В. Кузь