
Справа № 444/184/18
Провадження № 3/444/96/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2018 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Мікула В. Є., оглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Жовківського відділення поліції Кам’янка-Бузького відділу поліції ГУНП у Львівській області про притянення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає : ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацює, НОМЕР_1,-
за ст. 124,122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-
ВСТАНОВИВ :
23.01.2018 року на адресу Жовківського районного суду Львівської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення серій БД № 081715 від 20.01.2018 року, БД № 081716 від 20.01.2018 року, про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст.ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 № 672/5 , а саме як передбачено розділом 2 п. 2 Протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративні правопорушення підписаний особою, щодо якої він складений. А тому всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення повинні бути обумовлені з особою щодо якої такий протокол складений та вносятся після погодження з нею.
Статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а саме в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З матеріалів справи, вбачається, що у даній справі відібрано пояснення свідків та потерпілого у дорожній-транспортній пригоді. Водночас складачем протолу не зазначено пояснення останніх у згаданих протоколах. Окрім цього не зазначено, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тобто порушено норми статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Розділом 2 п. 10 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МЮУ 12.03.2016 № 672/5, передбачено, що складений протокол та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, формуються у справу. Справа про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом Мін’юсту, управління юстиції направляється до районного (міського, районного у місті, міськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Однак, як вбачається, з матеріалів справи, в справі № 444/184/18 містяться 2 протоколи про адміністративні правопорушення, зокрема протоколи серій БД № 081715 від 20.01.2018 року, БД № 081716 від 20.01.2018 року, за ст.ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які сформовані та прошиті в одну справу.
У відповідності до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
А відтак, з вище наведеного вбачається, що кожен з протоколів повинен бути сформований та прошитий з іншими матеріалами в окрему справу.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Верховним судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненняими від 19.12.2008 року).
Згідно із ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
Тому, без усунення зазначених вище недоліків протоколів, розгляд справи є неможливим.
А відтак, приходжу до висновку, що адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст.ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення не можуть бути розглянуті в суді по суті і разом з доданими до них матеріалами підлягають поверненню до Жовківського відділення поліції Кам’янка-Бузького відділу поліції ГУ НП у Львівській області, як такі, що оформлені з порушенням вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277, 278, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ст.ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до Жовківського відділення поліції Кам’янка-Бузького відділу поліції ГУ НП у Львівській області на доопрацювання для належного оформлення з підстав наведених у мотивувальній частині, виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Мікула В. Є.