
30.01.2018
Провадження № 3/331/229/2018
Єдиний унікальний номер № 331/90/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Стратій Є.В., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області, про притягнення: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, працевлаштованої на посаді директора ТОВ «Джобс кафе», реєстраційний номер картки платника податків: НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, сімейний стан – заміжня, має на утриманні неповнолітню дитину, державна реєстрація місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, до адміністративної відповідальності
-за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в :
30 січня 2018 року в провадження Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшла справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, яка відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1 від 03.01.2018 року, обіймаючи посаду директора ТОВ «Джобс кафе», вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що постановою Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 09 січня 2018 року даний адміністративний матеріал було повернуто Головного управління ДФС у Запорізькій області для усунення недоліків, оскільки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, працівниками Головного управління ДФС у Запорізькій області були допущені порушення вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, співробітниками Головного управління ДФС у Запорізькій області не було усунуто недоліки, що зазначені в постанові суду від 09 січня 2018 року.
Так, при дослідженні матеріалів справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 судом встановлено, що матеріал підлягає поверненню на доопрацювання за наступних підстав.
В ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення надається перелік тих даних, що обов’язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Відповідно до п. 4 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 року, зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 6 вищевказаної Інструкції, у Протоколі під час його складання обов’язково зазначається стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Суть правопорушення це опис діяння, конкретних обставин, що мали місце.
Частиною 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що ставиться у провину ОСОБА_1, передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Диспозиція цієї частини статті Кодексу України про адміністративні правопорушення є бланкетною та вимагає при формулюванні суті правопорушення посилання на нормативно-правовий акт, який регулює порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
В той же час, формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням на зазначений нормативний акт, в даному випадку ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а повинно також містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з конкретизацією суті порушення у відповідності до вказаного Закону.
Як вбачається з протоколу № 1 від 03.01.2018 року, вказаних вимог працівники Головного управління ДФС у Запорізькій області не дотримались. Так, у протоколі, зазначено, що ОСОБА_1 порушила порядок проведення розрахунків, а саме: не щоденний друк на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, тобто суть правопорушення викладено не повно, не вказано, які саме дії ОСОБА_1 свідчать про порушення нею порядку проведення розрахунку та за який період. Час та дата вчинення правопорушення взагалі не зазначена.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов’язковим.
Посилання у протоколі на акт фактичної перевірки, яким зафіксовано виявлені порушення законодавства, є недостатнім. Суть правопорушення (конкретний опис обставин, що мали місце) повинна бути викладена саме у протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 не відповідає вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд не має можливості провести повне й об’єктивне з’ясування обставин справи з дотриманням процесуальної форми його розгляду, тому з метою дотримання передбачених ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення прав та охоронюваних законом інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області для оформлення протоколу у відповідності до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 254, 256, 268, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14,-
п о с т а н о в и в :
Справу про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Головного управління Державної фіскальної служби в Запорізькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.В. Стратій