
Провадження № 2-а/325/11/2018
Справа №325/1888/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 року смт. Приазовське
Приазовський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Діденко Є.В.,
за участю секретаря судового засідання Краснової Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області про визнання протиправним і скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області від 02.11.2017 року № 22 «Про відмову ОСОБА_1 у підключенні водопроводу від центральної водосистеми комунальної власності до приватної земельної ділянки».
Позов обґрунтований тим, що на підставі договорів купівлі-продажу, позивач є власником земельних ділянок, розташованих в с. Степанівка Перша Приазовського району Запорізької області, вул. Азовська, 154 і 155, кадастровий номер 2324586201:04:016:0014 та З моменту придбання земельних ділянок позивач займається будівництвом на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт ЗП 071173211927 від 17.11.2017 року. На відстані 7 метрів від земельних ділянок проходить центральний водопровід. В процесі використання земельних ділянок позивач звернувся до КП «Азов» для підключення водопостачання, де дізнався, що необхідно скласти технічні умови (проект), які затверджуються органом місцевого самоврядування. З метою використання природних ресурсів – води, та підключення до центральної системи водопостачання, в жовтня 2017 року я звернувся до відповідача. 04.12.2017 року я отримав рішення сільської ради від 02.11.2017 року, яким мені відмовлено у підключенні до центральної системи водопостачання до закінчення робітна території с. Степанівка Перша по проекту «реконструкція системи водопостачання села Степанівка Перша Приазовського району Запорізької області». Вказане рішення позивач вважає незаконним, оскільки фактично жодної реконструкції не проводиться, і вона навіть не призначалась. Крім того, у спірному рішенні відповідач послався на наказ Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 65 від 01.07.1994 року, але вказані норми втратили чинність. Чинне законодавство не передбачає права органу місцевого самоврядування на відмову особі у підключенні до водопроводу. В порушення норм ст. 47, 48 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідачем моє питання не розглядалось, а лише було формально відмовлено.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, від його представника ОСОБА_2, надійшла заява про розгляд справи в письмовому провадженні, позов підтримує.
Відповідач в підготовче судове засідання 04.01.2018 року та в судове засідання по суті 30.01.2018 року уповноваженого представника не направив, про причини неявки не повідомив, відзиву на позов та жодних доказів не надав, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
На підставі положень статті 205 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за наявними матеріалами.
Дослідивши надані докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на наступних підставах.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки в с. Степанівка Перша Приазовського району Запорізької області площею 0,12 га кадастровий номер 2324586201:04:016:0014 на підставі договору купівлі-продажу від 11.07.2017 року, земельної ділянки площею 0,1 га кадастровий номер 2324586201:04:016:0006, на підставі договору дарування від 17.05.2017 року.
Рішеннями Степанівської Першої сільської ради № 58 та № 59 від 18.07.2017 року, земельним ділянкам присвоєна поштова адреса № 154 та 155 по вул. Азовська в с. Степанівка Перша.
Відповідно до Повідомлення про початок виконання будівельних робіт ЗП 061172991380 від 26.10.2017 року та ЗП 061172991359 від 26.10.2017 року, позивачем на вказаних земельних ділянках здійснюється будівництво житлових будинків.
Рішенням Степанівської Першої сільської ради від 02.11.2017 року № 22 «Про відмову у підключенні водопроводу від центральної водосистеми комунальної власності до приватної земельної ділянки», розглянувши заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на підключення водопроводу від центральної водосистеми комунальної власності Степанівської Першої сільської ради, вул. Азовська, 154, 155, вирішено відмовити позивачу у підключенні водопроводу від центральної системи водопостачання комунальної власності до земельних ділянок по вул. Азовська до закінчення робіт на території села Степанівка Перша по проекту «Реконструкція системи водопостачання села Степанівка Перша Приазовського району Запорізької області».
Оцінюючи прийняте відповідачем рішення на предмет його законності, суд керується наступним.
Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 36 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу.
Статтею 4 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до суб’єктів у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення органи місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать об’єкти питного водопостачання та водовідведення; підприємства питного водопостачання та централізованого
водовідведення; споживачі питної води та/або послуг з водовідведення.
В силу ст. 7 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», держава гарантує захист прав споживачів у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення шляхом забезпечення кожної людини питною водою нормативної якості в межах науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання залежно від району та умов проживання; задоволення потреб населення у питній воді шляхом пріоритетного розвитку систем централізованого питного водопостачання та водовідведення, створення резервних систем питного водопостачання.
Статтею 13 Закону визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, водопостачання і водовідведення, віднесено впровадження централізованого водовідведення у населених пунктах, популяційний еквівалент яких становить 2 тисячі і більше.
Порядок користування системами централізованого водопостачання регулюється Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року.
Таким чином, аналіз наведених положень законодавства свідчить, про гарантоване особі право на користування питною водою, в тому числі за допомогою централізованих систем водопостачання, і реалізація такого права покладається зокрема, на органи місцевого самоврядування.
Відмовляючи позивачу у підключенні до центральної системи водопостачання відповідач в своєму рішенні послався на необхідність закінчення робіт по проекту «Реконструкція системи водопостачання села Степанівка Перша Приазовського району Запорізької області».
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання вимог ст. 77 КАС України, відповідач не довів суду існування такого проекту і його змісту, строків його проведення, а також не надав жодних доказів на підтвердження того, що здійснення проекту якимось чином перешкоджає реалізації права позивача на користування центральною системою водопостачання.
Крім того, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач керувався, зокрема, положеннями наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 65 від 01.07.1994 року, який втратив чинність ще 18.10.2008 року.
У зв’язку з цим, суд вважає доведеним, що прийняттям оскаржуваного рішення відповідач порушив право позивача на питну воду і водопостачання, а отже рішення є протиправним і тому підлягає скасуванню.
В силу ст. 139 КАС України, суд стягує з відповідача на користь позивача суму судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 5-7, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області про визнання протиправним і скасування рішення – задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області від 02.11.2017 року № 22 «Про відмову ОСОБА_1 у підключенні водопроводу від центральної водосистеми комунальної власності до приватної земельної ділянки».
Стягнути з Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 24911628) за рахунок бюджетних асигнувань на користьОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Приазовський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 30 січня 2018 року.
Суддя Є.В. Діденко