
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/9521/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В., Попка Я.С.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
третьої особи ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Сокальської районної ради Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року, ухвалену головуючим суддею Кухар Н.А. о 15:44:33 у м. Львові, повний текст складений 14.08.2017 року, у справі за адміністративним позовом відділу освіти Сокальської районної державної адміністрації, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, начальника відділу освіти Сокальської районної державної адміністрації - ОСОБА_1 до Сокальської районної ради Львівської області про визнання протиправним і скасування рішення, -
встановив:
Відділ освіти Сокальської районної державної адміністрації звернувся з позовом до Сокальської районної ради Львівської області, в якому просив визнати протиправним та скасування рішення Сокальської районної ради Львівської області V сесії VІІ cкликання № 96 від 15.04.2016 року «Про затвердження Порядку призначення на посаду та звільнення з посади керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міст Сокальського району» та визнати нечинним Порядок призначення на посаду та звільнення з посади керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міст Сокальського району.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року адміністративний позов задоволений частково: визнано протиправним та скасовано рішення Сокальської районної ради Львівської області У сесії УІІ скликання №96 від 15.04.2016 року «Про затвердження Порядку призначення на посаду та звільнення з посади керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міст Сокальського району»; в решті позовних вимог відмовлено.
Відповідач - Сокальська районна рада Львівської області оскаржила постанову суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції обставини, що мають значення для справи, з’ясовані неповно, висновки суду не відповідають встановленим обставинам та порушені норми матеріального права. Просить скасувати постанову і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови не враховано положення частини першої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту», згідно якої трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Тобто, Закон України «Про загальну середню освіту» вказує на обов’язковість застосування Закону України «Про освіту» в трудових відносинах у сфері освіти. Керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, відповідно до статті 20 Закону України «Про освіту» призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Покликається на те, що застосування норм Закону України «Про загальну середню освіту» як спеціального в цій галузі є безпідставним, оскільки у ст. 1 Закону України «Про загальну середню освіту» зазначено, що законодавство України про загальну середню освіту базується на Конституції України і складається із Закону України «Про освіту», цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У тексті Закону України «Про загальну середню освіту» відсутнє положення, що він є спеціальним в цій галузі.
Крім того, зазначає, що судом першої інстанції не досліджено, в чому полягає порушення прав позивача оскаржуваним рішенням районної ради та покликається на те, що відділ освіти Сокальської РДА не має повноважень діяти від імені територіальної громади.
Не погодившись з апеляційною скаргою, відділ освіти Сокальської районної державної адміністрації подав письмові заперечення на неї, в яких покликається на те, що за наявності колізії норм застосуванню підлягають норми спеціального закону. Зазначає, що суд першої інстанції вірно застосував до спірних правовідносин норми Закону України «Про загальну середню освіту» як спеціального закону по відношенню до Закону України «Про освіту».
У судовому засіданні під час розгляду апеляційної скарги представник апелянта підтримала апеляційну скаргу, ОСОБА_1 заперечив проти задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представника апелянта та третьої особи, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення , виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України №827 від 13.10.2015 року затверджений Порядок призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності ( далі – Порядок ) та рекомендовано органам місцевого самоврядування з врахуванням цього Порядку визначити протягом місяця процедуру призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності за результатами конкурсного відбору.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що призначення керівників навчальних закладів здійснюється МОН, іншими центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать навчальні заклади. Призначення керівників навчальних закладів здійснюється за результатами конкурсного відбору, що проводиться відповідно до цього Порядку, шляхом укладення контракту.
Згідно з Порядком призначення на посаду та звільнення з посади керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сокальського району, затвердженого оскаржуваним рішенням Сокальської районної ради №96 від 15.04.2016 року, призначення та звільнення таких керівників здійснюється відділом освіти Сокальської РДА за попереднім погодженням з Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області та Сокальською районною радою Львівської області.
Суд першої інстанції, скасовуючи рішення Сокальської районної ради №96 від 15.04.2016 року, виходив з того, що для визначення процедури призначення та звільнення керівників комунальних загальноосвітніх навчальних закладів слід застосовувати норми Закону України «Про загальну середню освіту», який є спеціальним в цій галузі та який не передбачає погодження кандидатури на посаду керівника та його звільнення із місцевими органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Відмовляючи у задоволенні позовної вимоги з приводу визнання нечинним Порядку призначення на посаду та звільнення з посади керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міст Сокальського району, суд виходив з того, що після скасування судом рішення про його затвердження, такий втрачає свою чинність.
Апеляційний суд повністю погоджується з такими висновками суду першої інстанції і надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про загальну середню освіту» визначено, що законодавство України про загальну середню освіту базується на Конституції України і складається з Закону України «Про освіту», цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно статті 1 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту базується на Конституції України і складається з цього Закону, інших актів законодавства України.
Водночас, частиною першою та частиною четвертою статті 20 Закону України «Про освіту» передбачено, що навчальний заклад очолює його керівник (завідуючий, директор, ректор, президент тощо). Керівники навчальних закладів, що є комунальною власністю, призначаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, відповідними обласними, міськими, районними органами управління освітою за попереднім погодженням з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Закон України «Про загальну середню освіту» визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти, що сприяє вільному розвитку людської особистості, формує цінності правового демократичного суспільства в Україні.
Частиною 3 статтею 37 Закону України «Про загальну середню освіту» встановлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи державної влади та органи місцевого самоврядування в галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції здійснюють добір, призначення на посаду та звільнення з посади педагогічних працівників, у тому числі керівних кадрів, державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою.
Таким чином, Законом України «Про загальну середню освіту» прямо не передбачено право органів місцевого самоврядування погоджувати кандидатури для призначення керівних кадрів комунальних загальноосвітніх навчальних закладів.
Окрім цього, статтею 29 Закону України «Про освіту» регламентовано, що загальна середня освіта входить до структури освіти.
Таким чином, Закон України «Про загальну середню освіту» є спеціальним по відношенню до Закону України «Про освіту».
Відповідно до пункту 93 Положення Про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 року №778( далі – Положення ) керівник державного та комунального закладу (директор) і його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою згідно із законодавством.
Тобто, зазначене Положення також не містить вимоги погодження органами місцевого самоврядування кандидатури керівника навчального закладу.
Крім того, не містить жодних вимог щодо обов'язковості погодження кандидатури керівника навчального закладу з відповідною радою та держадміністрацією і Постанова Кабінету Міністрів України №827 від 13.10.2015 року та затверджений нею Порядок, які слугували підставою для ініціювання Сокальською районною радою питання про встановлення процедури призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності за результатами конкурсного відбору.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що в даному випадку слід застосовувати Закон України «Про загальну середню освіту», який є спеціальним в цій галузі та не передбачає погодження кандидатури на посаду керівника та його звільнення, так як у випадку колізії норм, застосуванню підлягають норми спеціального закону.
Апеляційний суд також враховує, що Сокальською районною радою Львівської області 07.12.2017 року прийняте рішення №402, відповідно до якого оскаржуване рішення районної ради втратило чинність та яким затверджений Тимчасовий порядок призначення на посаду та звільнення з посади керівників закладів освіти спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міст Сокальського району, про що доведено до відома апеляційного суду представником апелянта.
Покликання апелянта на те, що права позивача оскаржуваним рішенням не порушені апеляційний суд вважає недоведеними і до уваги не бере, оскільки відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту» саме на відділ освіти покладені повноваження щодо прийняття та звільнення керівників загальноосвітніх навчальних закладів.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Сокальської районної ради Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року у справі № 813/2333/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складене 30.01.2018 року