
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа №825/923/17 Головуючий у І інстанції - Непочатих В.О.
Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.07.2017 (м. Чернігів, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача № 00005140000 від 29.05.2017 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 27049,55 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.07.2017 у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що позивачем було виконано вимоги Податкового кодексу України в частині надіслання контролюючому органу, у межах двадцятиденного строку, засобами електронного зв'язку акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, тому визначений обсяг залишку пального мав бути врахований, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав заперечення на апеляційну скаргу в яких зазначив, що посилання апелянта на те, що акцизні накладні несвоєчасно зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального та не внесення його до Системи електронного адміністрування реалізації пального, як пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні, не підтверджується матеріалами справи.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, додаткових пояснень чи доповнень до апеляційної скарги не подав.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» зареєстроване в якості юридичної особи 23.09.1996, перебуває на обліку у Ніжинській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області та з 26.02.2016 зареєстрований як платник акцизного податку з реалізації пального за № 1958009133.
Старшим державним ревізором-інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткування підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області Куролесом О.М. було проведено камеральну (електронну) перевірку даних, щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт», за результатами якої складено акт №20/40/22830363 від 16.05.2017, яким зафіксовано порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених абзацом першим пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з вказаним актом перевірки, 19.05.2017 позивачем на адресу Головного управління ДФС у Чернігівській області направлено заперечення про безпідставне нарахування штрафних санкцій, оскільки несвоєчасна реєстрація акцизних накладних виникла в зв'язку з невнесенням Державною фіскальною службою України обсягів залишків пального за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД А-95 2710124512 в кількості 60231 л, ДП 2710194300 в кількості 52680 л.
Листом № 2034/10/25-01-40-14 від 25.05.2017 Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомило позивача, що за результатами розгляду заперечень вважає висновок акту камеральної перевірки № 20/40/22830363 від 16.05.2017 таким, що відповідає фактичним обставинам та є правомірним.
На підставі вказаного акту камеральної перевірки № 20/40/22830363 від 16.05.2017 відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000514000 від 29.05.2017, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених абзацом першим пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 31428,45 грн.
Позивач вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення протиправним в частині, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб-підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Згідно п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин (п.231.6 ст. 231 Податкового кодексу України).
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 114, в якому зазначається порядок надсилання акцизних накладних/розрахунків коригування до ДФС в електронній формі, їх прийняття та реєстрація, та видача відповідної квитанції.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.
Як вбачається з матеріалів справи, акцизні накладні від 01.04.2016: № 2, № 8, № 5, № 9, № 20, № 22; від 02.04.2016 № 739, № 725, № 741, № 731, № 735, № 727, № 734, № 736, № 743, № 732, № 726, № 730, № 740; від 03.04.2016 № 745, № 752, № 760, № 754, № 763, № 748, № 764, № 757; від 04.04.2016 № 775, № 780, № 785, № 788, № 790, № 769, № 773, № 778, № 784, № 772, № 779, № 786; від 05.04.2016 № 815, № 805, № 792, № 811, № 794, № 800, № 809, № 810, № 814, № 803, № 804, №798; від 06.04.2016 № 833, № 823, № 830, № 826, № 818, № 835, № 829, № 836, № 819; від 07.04.2016 № 859, № 850, № 853, № 843, № 842, № 856, № 860, № 851; від 08.04.2016 № 865, № 884, № 883, № 876, № 870, № 871, № 888, № 877; від 09.04.2016 № 905, № 894, № 908, № 892, № 909, № 898, № 902, № 901; від 10.04.2016 № 917, № 923, № 916, № 926, № 914, № 927, № 932, № 922; від 11.04.2017 № 953, № 936, № 952, № 945, № 951, № 722, № 944, № 937; від 12.04.2016 № 977, № 971, № 973, № 982, № 972, № 981, № 978, № 976, № 963, № 959, № 968, № 969, № 962; від 13.04.2016 № 994, № 986, № 990, № 996, № 1002, № 985, № 999, № 1001; від 14.04.2016 № 1011, № 1006, № 1016, № 1005, № 1015, № 1020, № 1025, № 1023; від 15.04.2016 № 1035, № 1049, № 1033, № 1056, № 1057, № 1036, № 1045, № 1042; від 16.04.2016 № 1062, № 1077, № 1060, № 1075, № 1068, № 1063, № 1073, № 1070; від 17.04.2016 № 2000, № 1093, № 1092, № 1083, № 2309, № 2303, № 1082, № 1089, № 1088, № 1086, № 1099; від 18.04.2016 № 2013, № 2022, № 2005, № 2011, № 2023, № 2016, № 2017, № 2009, № 2012, № 2015, № 2018, № 2021, № 2004, № 2003, № 2008; від 19.04.2016 № 2034, № 2047, № 2033, № 2045, № 2027, № 2042, № 2028, № 2026, № 2040; від 20.04.2016 № 2054, № 2063, № 2060, № 2066, № 2053, № 2050, № 2064; від 21.04.2016 № 2072, № 2082, № 2088, № 2085, № 2077, № 2076, № 2084, № 2080; від 22.04.2016 № 2108, № 2107, № 2095, № 2094, № 2101, № 2103; від 23.04.2016 № 2125, № 2128, № 2117, № 2118, № 2132, № 2129, № 2122; від 24.04.16 № 2143, № 2152, № 2146, № 2139, № 2138, № 2148, № 2149; від 25.04.2016 № 2168, № 2173, № 2162, № 2174, № 2163, № 2172, № 2177; від 26.04.2016 № 2193, № 2183, № 2200, 2191, 2197, 2184, 2196; від 29.04.2016 № 2256; від 05.05.2016 № 2354, № 2349, № 2353; від 06.05.2016 № 2363, № 2359, № 2364; від 07.05.2016 № 2373, № 2368, № 2372; від 15.05.2016 № 2431, № 2448, № 2443, № 2436; від 22.05.2016 № 2476, № 2492, № 2469, № 2466, № 2461; від 26.05.2016 № 2500, № 2501; від 31.05.2016 № 2523, № 2522; від 03.06.2016 № 2539; від 14.06.2016 № 2554, № 2586, № 2574; від 18.06.2016 № 2593; від 01.07.2016 № 2642, № 2599; від 04.07.2016 № 2655; від 10.07.2016 № 2677, № 2668; від 18.07.2016 № 2682, № 2673; від 04.08.2016 № 2788; від 17.08.2016 № 2818, згідно квитанцій № 1 та № 2 були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних після спливу 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 % від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 % суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що посилання позивача, як на підставу протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що акцизні накладні за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2710194300 та 2710124512, які зазначені в акті № 20/40/22830363 від 16.05.2017, були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушенням термінів реєстрації через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 17.03.2016 та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних є необґрунтованими.
Доказів вчасного направлення акцизних накладних до реєстрації в Єдиному реєстрі суду не надані.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Позивачем направлено за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 17.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 17.03.2016 та зареєстровано під номером № 9037546601.
В подальшому Головним управлінням ДФС у Чернігівській області, на підставі наказу № 737 від 17.05.2016, в період з 18.05.2016 по 19.05.2016 проведено фактичну перевірку позивача, в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, поданого відповідно до абзацу третього пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складено акт № /22830363 від 18.05.2016, в якому зазначено, що перевіркою підтверджено відображені позивачем інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Зазначені у акті інвентаризації залишки пального не підлягають коригуванню на зазначені відхилення в СЕАРП.
Пунктом 9 Порядку № 114 передбачено, що причиною неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі є, зокрема, порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду). Квитанція про неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не надано доказів, а саме квитанцій про неприйняття акцизних накладних з причин порушення вимог щодо наявності обсягу пального, які б в свою чергу підтверджували подання акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних у встановлені строки (15 днів) та відображали причини їх не прийняття внаслідок несвоєчасного включення обсягів залишку пального контролюючим органом до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.
Відповідно до наданих позивачем витягів щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН, у позивача був наявний обсяг пального, який давав змогу зареєструвати всі акцизні накладні за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2710194300 за декілька днів чи в день закінчення строку реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних.
За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку, що позивачем акцизні накладні були зареєстровані з порушенням терміну, визначеного абзацом першим пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, будь яких доказів подання акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних у встановлені строки чи квитанцій про відмову у їх прийнятті апелянтом не надано, натомість відповідачем правомірно було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000514000 від 29.05.2017, яким застосовано до позивача штрафні санкції за порушення норм податкового законодавства.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.07.2017 - без змін.
Постанова набирає законної з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29.01.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна