Постанова № 71882839, 30.01.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
805/2270/17-а
Номер документу
71882839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року справа №805/2270/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року у справі №805/2270/17-а (Головуючий 1 інстанції - Христофоров А.Б.) за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання дій протиправними, визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просив визнати протиправними дії відповідача при винесенні повідомлення-рішення за неподання податкової декларації за базовий звітний період за платежем податок на додану вартість №0001635000 від 16.11.2016 року на суму 170,00 грн; скасувати зазначене податкове повідомлення-рішення за неподання податкової декларації за базовий звітний період за платежем податок на додану вартість на суму 170,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що штрафні санкції застосовано неправомірно, оскільки підприємство перебувало на території здійснення АТО, наявність обставин непереборної сили підтверджена сертифікатами Торгово-промислової палати. Також позивач звертався до відповідача про продовження граничного строку подачі податкової декларації та не застосування у цей період штрафних санкцій.

Однак відповідач за наслідком протиправності дії прийшов до незаконних висновків та застосував до підприємства штрафні санкції.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року позов задоволено частково.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС №0001635000 від 16.11.2016 року на суму 170,00 грн.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування зазначив, що звільнення від штрафів відбувається у разі наявності рішення керівника контролюючого органу про продовження граничних строків подання податкової декларації, надані позивачем сертифікати не містять необхідних відомостей щодо звільнення від обов’язку своєчасного подання податкової звітності.

В частині відмови в задоволенні позову судове рішення не оскаржується.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, розглядаючи апеляційні скарги в межах викладених доводів, встановила наступне.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 00191678, вул. К.Лібкнехта, б.177а, м. Маріуполь, Донецька область, 87547), пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації 03.09.2007 року № 145 0000 026990 (а.с.23-29).

Податковим органом проведено камеральну перевірку даних КП «Компанія «Вода Донбасу», задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за вересень 2016 року, за наслідком якої складено акт №681/28-01-50-00191678 від 27.10.2016 року. (а.с.53)

За висновками перевірки позивачем порушені норми п.49.18 ст.49 глава 2 розділу ІІ, п.203.1 ст.203 ПК України, а саме - не подано податкову звітність з податку на додану вартість за вересень 2016 року.

На підстави акту перевірки податковим органом сформовано податкове повідомлення-рішення №0001635000 від 16.11.2016 року на суму 170,00 грн. (а.с.6)

Позивачем використано право на позасудове врегулювання спору шляхом адміністративного оскарження до податкового органу вищого рівня, за наслідками якого скарги позивач залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення – без змін.(а.с.7-12)

Спірним є правомірність складання податковим органом податкового повідомлення-рішення за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на додану вартість.

На підставі пп. 49.18.1. п. 49.18 ст. 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно до п.203.1 ст. 203 ПК України, податкова декларація з податку на додану вартсіть подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З приписів п.120.1 ст. 120 ПК України, вбачається, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02 вересня 2014 року прийнято Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції № 1669-VII (далі Закон № 1669).

На підставі ст. 1 Закон № 1669, період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На виконання Закону № 1669 розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, до якого включено місто Маріуполь.

Податковим органом застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з податку на додану вартість.

Відповідно до ст.10 Закону №1669 єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов’язань є наявність у такого суб’єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.

Таким чином Сертифікат ТПП є документом, що засвідчує настання обставин непереборної сили при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.

З матеріалів справи вбачається, що КП Компанія Вода Донбасу Сертифікатом Торгово-промислової палати №1735 від 25.11.2014 року та Сертифікатом №1736 засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року (а.с.14-17)

Крім того, Донецькою торгово-промисловою палатою надано Висновок №2005/12.12-03 від 03.07.2014 року, яким також засвідчено факт настання форс-мажорних обставин з 10.06.2014 року при дотримані норм законодавчих актів України та здійсненні КП Компанія Вода Донбасу господарської діяльності на території Донецької області (а.с.18-20)

Наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику ініціювати процедуру продовження граничних строків подання податкової звітності, яка передбачена Податковим кодексом України.

Так, згідно із п. 49.20 ст.49 ПК України граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.

На підставі п.п. 102.6.4 п. 102.6 ст. 102 ПК України, граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.

Порядок застосування пунктів 102.6-102.7 статті 102 ПК України затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1044, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.2011 за № 84/18822 (далі Порядок № 1044).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1044 обставини непереборної сили (форс- обставини) - непереборна за даних умов сила (стихійне лихо, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання обов'язків, передбачених податковим законодавством.

Згідно з положеннями п.п.5.4 п. 5 Порядку № 1044 відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації, заяви про перегляд рішень органів державної податкової служби, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань може бути пов'язана з обмеженою свободою пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально. У цьому разі документальним підтвердженням є, зокрема, підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України.

За наявності обставин, визначених у пунктах 3, 5, 6 цього Порядку щодо посадових осіб юридичної особи та пунктах 4, 5 цього Порядку щодо фізичної особи, платник податків може звернутися до органу державної податкової служби з письмовою заявою про продовження граничних строків (п. 7 Порядку № 1044).

Відповідно до п.п.8.1 п. 8 Порядку № 1044 заява подається платником податків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначених цим Порядком, у довільній формі із стислим та чітким обґрунтуванням підстав для продовження граничних строків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів. У заяві надається вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ). Заява подається платником податків тільки разом із документальним підтвердженням.

Аналіз наведених норм відчить, що позивач має право звернутися до контролюючого органу з заявою про продовження граничних строків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначеним цим Порядком (в даному випадку обставин непереборної сили), проте така заява має бути подана тільки разом із документальним підтвердженням (сертифікатом ТПП).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем надано до податкового органу лист з повідомленням №17/199 від 17.02.2015 року про наявність обставин непереборної сили та Сертифікату Торгово-промислової палати, які стосуються справляння податків та продовження граничних строків подання податкових декларації (а.с.21)

Аналогічного змісту лист - повідомлення №17/1172 було подано позивачем 08.09.2016 року (а.с.22).

Тобто КП «Компанія «Вода Донбасу» повідомило податковий орган про наявність обставин непереборної сили засвідчених Сертифікатом Торгово-промислової палати, та підстави для продовження граничних строків подання податкової декларації.

Таким чином, позивач є звільненим з 10.06.2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобовязань,а в даних правовідносинах, за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість.

Судова колегія не приймає доводи апелянта, що надані позивачем сертифікати не містять необхідних відомостей щодо звільнення від обов’язку своєчасного подання податкової звітності, оскільки ці доводи спростовуються матеріалами справи та чинним законодавством.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року у справі №805/2270/17-а – залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2017 року у справі №805/2270/17-а – залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 30.01.2018 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 30 січня 2018 року.

ОСОБА_2 ОСОБА_1

Судді А.В. Гайдар

ОСОБА_3