
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року справа №805/109/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.,
суддів Арабей Т.Г.,
Міронової Г.М.,
при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,
за участю позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 (за довіреністю)
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 р. у справі № 805/109/17-а (головуючий першої інстанції - Голошивець І.О.) складену в повному обсязі 26 червня 2017 року за позовом ОСОБА_2 до Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та просила суд (з урахуванням уточнених позовних вимог) визнати неправомірними дії відповідача по оформленню паспорта на ім'я ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_1. (т.1 арк. справи 4-6, 45-46)
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 року у справі № 805/109/17-а у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області, третя особа- ОСОБА_4 про визнання дій неправомірними - відмовлено. (т.2 арк.справи 54-58)
Позивач - ОСОБА_2 не погодилася з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (т.2 арк.справи 70-85)
Позивач у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просив суд залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення позивача та представника відповідача перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Краснолиманським МВ УМВС України в Донецькій області 06 січня 1998 року, у зв'язку з обміном, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_8 року виданий паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (т. 1, арк.справи 17, т. 2, арк.справи 35-36).
Позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, вважає, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, виданий ОСОБА_5, оформлений з порушенням вимог чинного законодавства, а саме - під час оформлення даного паспорту посадовими особами Краснолиманського МВ УМВС України в Донецькій області не досліджені надані ОСОБА_5 документи, а відповідно неправомірно у графі "по батькові" зазначено "ОСОБА_5".
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_2 зверталася з заявою до Краснолиманського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області з листом, відповідно до якого просила надати інформацію стосовно підстав реєстрації місця проживання АДРЕСА_3 лиман ОСОБА_5 та про підстави внесення до її паспорту відомостей про сімейний стан.
12 грудня 2015 року Краснолиманським МВ ГУ ДМС України в Донецькій області надано відповідь № 52-3727, відповідно до якої зазначено, що паспорт серії НОМЕР_1, оформлений 06 січня 1998 року Краснолиманським МВ УМВС України в Донецькій області на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, на підставі п. 10.3 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року № 320 знищено у зв'язку зі смертю особи. Згідно п. 2.4 Порядку відмітки про сімейний стан робляться відповідно до поданих документів. За період існування Державної міграційної служби України, а саме з 2012 року, ОСОБА_5 до Краснолиманського міського відділу з будь-яких питань не зверталась та будь-які відомості до її паспорту міграційною службою не вносились. За період часу з 1998 року по 2014 рік обмін вищевказаного паспорту ОСОБА_5 не здійснювала. Проінформувати про підстави реєстрації місця проживання ОСОБА_5 у 1975 році не має змоги, оскільки вказане питання не належить до компетенції Краснолиманського міського відділу (т. 1, арк.справи 35).
20 грудня 2016 року ОСОБА_2 звернулася з заявою до Головного управління ДМС в Донецькій області в особі Лиманського районного сектору ОСОБА_7, відповідно до якої зазначала, що оформлення паспорту на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5 проводилось на підставі документів інших людей, а саме: документів її та батьків, зокрема: свідоцтва про шлюб від 05 квітня 1969 року, актовий запис № 65, укладеного між ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_6, та ОСОБА_9 (дошлюбне прізвище ОСОБА_9), ІНФОРМАЦІЯ_5, який зазначено в актовому записі про її всиновлення, і де усиновителями є ОСОБА_8 та ОСОБА_9; а також корешку ордеру № 486 від 21 лютого 1975 року на квартиру АДРЕСА_1, виданого на ім'я батька ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_6, та членам його родини: дружині - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_5, донці - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. (т. 1, арк.справи 8-9).
Відповіді на зазначений лист позивачем та відповідачем до суду, як першої, так і апеляційної інстанцій не надано.
Позивач визначила, що діями відповідача під час оформлення паспорту громадянина України серії НОМЕР_1, який виданий ОСОБА_5, порушені її права на вирішення питання щодо прийняття спадщини, а також використані документи, які належать позивачу, а саме свідоцтво про шлюб від 05.04.1969 року, актовий запис № 65 між ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_9 (дошлюбне прізвище ОСОБА_9), ІНФОРМАЦІЯ_1, які зазначені як її всиновлювачі; корінець ордеру № 486 від 21.02.1975 року на квартиру АДРЕСА_2, виданого на ім'я ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_7 та членам його родини: дружині - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_5, донці - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що привело до порушення її прав та прав її неповнолітньої дитини при оформленні спадщини.
Колегія суддів зазначає, що спірні правовідносини регулюються Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року № 5492-VI (далі по тексту - Закон № 5492), Цивільним кодексом України, Інструкцією щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 серпня 1994 року № 316 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Інструкція № 316), Постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження" від 26 червня 1992 року № 2503-XІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Постанова № 2503).
Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 вищезазначеного Закону суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачою, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 5492 документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, паспорт громадянина України.
Частиною 1 ст. 21 Закону № 5492 визначено, що Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження" 26 червня 1992 року № 2503-XII (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Приписами пункту 2, 3, 4 Постанови № 2503 визначено, що Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України паспортною службою органів внутрішніх справ (далі -паспортна служба) після досягнення 16-річного віку.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Усі записи в паспорті і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються українською і російською мовами.
Внесення додаткової інформації до паспорта може здійснюватися також на вклеюваних аркушах установленої Міністерством внутрішніх справ України форми.
Пунктом 12 зазначеної постанови передбачено, що видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін.
Відповідно до п. 16, 17 Постанови № 2503 обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.
Для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм.
Для обміну паспорта у зв'язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.
Згідно п. 7 Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 серпня 1994 року № 316 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) при обміні паспортів громадянами подаються паспорти, що підлягають обміну, а при обміні паспортів у випадках зміни прізвища, імені та по батькові або встановлення розбіжностей у запису (невідповідність занесених у паспорт відомостей і відміток) - також свідоцтва органів реєстрації актів громадянського стану чи інші документи, що підтверджують ці обставини.
Якщо обмін провадиться у зв'язку із встановленням розбіжностей у записах чи непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, загублення фотографічної картки тощо), органами внутрішніх справ здійснюється необхідна перевірка особи заявника і факту видачі їй пред'явленого паспорта, що підлягає обміну.
Пунктом 8 Інструкції № 316 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) громадянами для одержання й обміну паспортів, крім документів, передбачених пунктами 6 та 7 цієї Інструкції, подаються також - заява форми N 1 (додаток N 1) і дві фотокартки розміром 35 х 45 мм.
Заяви заповнюються, як правило, особисто громадянами, розбірливим почерком, синім, фіолетовим чи чорним чорнилом (пастою) з повними відповідями на всі запитання. Підписи громадян у заявах засвідчуються службовими особами, відповідальними за додержання паспортних правил, чи особами, уповноваженими на ведення паспортної роботи. Якщо громадяни проживають у містах, районних центрах і селищах міського типу, у квартирах та будинках, що належать їм на правах особистої власності, підписи в заявах засвідчуються працівниками паспортної служби.
Фотокартки для паспортів повинні бути однаковими (виготовленими з одного негатива), із зображенням обличчя виключно анфас, без головного вбрання, виготовленими на тонкому білому глянцевому або кольоровому фотопапері.
Для громадян, які постійно носять окуляри, обов'язкове фотографування в окулярах. При прийнятті фотокарток на їх зворотному боці олівцем вказуються прізвище й ініціали власника.
Обрізка фотокарток до розміру 35 х 45 мм здійснюється в паспортній службі спеціальним пристроєм.
Відповідно до п. 11 Інструкції № 316 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) паспорти заповнюються на друкарських машинках, у виключних випадках - від руки чорнилом, акуратно, без скорочення записів, без виправлень і помарок. При їх допущенні бланки паспортів підлягають знищенню в порядку, передбаченому пунктом 37 цієї Інструкції. Заповнення паспортів здійснюється в такому порядку. Відомості про громадян заносяться в паспорт відповідно до поданих документів.
При цьому: - у рядку "Число, місяць, рік народження" назва місяця пишеться прописом; - у рядку "Місце народження" записи робляться відповідно до існуючого адміністративно-територіального поділу. При цьому щодо народжених зазначаються: у республіканському та обласному центрі - тільки назва міста; в інших містах - назва міста й області, до складу яких вони входять; у решті населених пунктів - назва населеного пункту, району, області; за кордоном - назва населеного пункту та країни; - у рядку "Ким виданий паспорт" записи здійснюються без скорочень (крім МВС), наприклад: "Шевченківським районним відділом Львівського міського управління, Управлінням МВС України в Львівській області", "Бориспільським міськрайонним відділом Головного управління МВС України в Київській області", Луцьким міським управлінням Управління МВС України у Волинській області".
Внесення додаткової інформації до паспорта може здійснюватися також на вклеюваних аркушах установленої форми.
Згідно п. 13 вищезазначеної Інструкції одночасно із заповненням паспорта працівник паспортної служби повинен: - зазначити на зворотному боці однієї з фотокарток прізвище та ініціали власника, наклеїти її на заяву форми N 1 у відповідному місці в залежності від віку одержувача і поставити свій підпис, що засвідчує оформлення паспорта; - зробити в паспорті, що видається в порядку обміну чи замість втраченого, відмітки про реєстрацію шлюбу, а також на c прохання громадян, запис про дітей та інші записи, передбачені діючими законодавчими актами України; - вказати в розділі "Службові відмітки" заяви форми N 1 колишнє прізвище, ім'я та по батькові, якщо обмін паспорта проводиться у зв'язку зі зміною прізвища імені та по батькові;- списати паспорт на витрату за книгою форми N 2 (додаток N 2);- проставити на документах, що стали підставою для видачі паспорта, і в розділі "Особливі відмітки" військових квитків штамп форми N 3 про видачу паспорта (додаток N 3);- оформити прописку з проставленням у паспорті відповідного штампа, за винятком випадків, коли прописка здійснюється виконкомами сільських, селищних Рад народних депутатів або коли оформити її водночас із одержанням паспорта немає можливості.
Пунктом 14 Інструкції № 316 визначено, що відмітки в паспортах громадян про реєстрацію та розірвання шлюбу здійснюються органами реєстрації актів громадського стану на сторінці "Сімейний стан" шляхом проставлення відповідних штампів.
Відмітки в паспортах громадян про реєстрацію шлюбу проставляються також органами внутрішніх справ на підставі відповідних свідоцтв органів реєстрації актів громадянського стану чи відміток про це, що є в паспорті, який підлягає обміну, шляхом проставлення штампів форми N 4 із записом передбачених у них відомостей (додаток N 3).
Колегія суддів зазначає, що в даному випадку прізвище, ім'я та по-батькові є особистим немайновим правом, що забезпечує соціальне буття фізичної особи відповідно до вимог ст.ст. 294-296 Цивільного кодексу України.
Крім того, відповідно до вимог частин 4 та 5 статті 28 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 року № 5029-VI кожен громадянин України має право використовувати своє прізвище та ім'я (по батькові) рідною мовою згідно із традиціями цієї мови, а також право на їх офіційне визнання. При використанні цього права запис прізвища та імені (по батькові) в паспорті громадянина України, паспорті громадянина України для виїзду за кордон та інших офіційних документах виконується у транскрипції з української, російської або іншої мови за вибором громадянина.
Запис прізвища та імені (по батькові) в паспортах та інших офіційних документах здійснюється із попереднім схваленням власника.
Кожен громадянин України має право на виправлення помилкового запису свого прізвища та імені (по батькові) в паспортах та інших офіційних документах, у тому числі внаслідок порушення вимог частин третьої та четвертої цієї статті.
Таким чином, колегія суддів вважає неприйнятними доводи позивача, викладені у позовній заяві та апеляційній скарзі стосовно порушення її прав діями відповідача при оформленні паспорту громадянина України серії НОМЕР_1, який виданий ОСОБА_5, оскільки це є особистим немайновим правом, яке належало власнику паспорта, яка померла 30 липня 2014 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть та витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян (т.1 арк. справи 47-49)
Відповідно до положень частини 4 статті 25 ЦК України у момент смерті фізичної особи припиняється її цивільна правоздатність, тобто здатність мати будь-які права та обов'язки.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки в обґрунтуваннях позовних вимог та доводах апеляційної скарги позивач не довела, яким чином дії відповідача при оформленні паспорту громадянина України серії НОМЕР_1, який виданий ОСОБА_5 6 січня 1998 року, порушує права або охоронювані законом інтереси позивача.
Тобто, колегія суддів вважає, що позивачем обраний неправильний спосіб захисту своїх прав, оскільки оскаржувані нею дії відповідача не створюють для позивача прав та обов'язків та ніяким чином їх не порушують.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 та ч.2, 4 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Таким чином, колегія суддів з урахуванням вищезазначених вимог КАС України вважає необхідним змінити рішення суду першої інстанції в мотивувальній частині відносно обґрунтовування відмови в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 р. у справі № 805/109/17-а - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 р. у справі № 805/109/17-а - змінити в мотивувальній частині.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 червня 2017 р. у справі № 805/109/17-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 29 січня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Т.Г.Арабей
Г.М.Міронова