Постанова № 71882657, 25.01.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
804/5069/17
Номер документу
71882657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

25 січня 2018 рокусправа № 804/5069/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.

судді: Кругового О.О. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (суддя: Бондар М.В) по адміністративній справі №804/5069/17

за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 08.08.2017 року звернувся до суду з позовом до відповідачів Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - ГУ НП в Дніпропетровській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якому просить зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, з урахуванням п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, направити до відповідного уповноваженого структурного підрозділу ГУ НП в Дніпропетровській області, яким є сектор з питань пенсійного забезпечення, списки осіб, зокрема щодо неї, для видачі довідки про розмір її грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з 28.12.2015 року;

зобов'язати ГУ НП в Дніпропетровській області невідкладно скласти відносно неї довідку про новий розмір її грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 28.12.2015 року у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок №45), зазначивши у ній новий розмір її посадового окладу за відповідною посадою поліцейського, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється до посади, з якої вона була звільнена, новий розмір її спеціального звання, надбавку за стаж служби в розмірі 40%, надбавку за особливі умови служби в розмірі 50%, премію в розмірі 105%, доплату за вчене звання в розмірі 25%, доплату за наукову ступінь в розмірі 15%, та надіслати зазначену довідку до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для негайного перерахунку і виплати її пенсії з 28.12.2015 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.10.2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає про неправомірність зроблених судом першої інстанції висновків щодо відмови у задоволенні її позовних вимог в частині зобов'язання ГУ НП в Дніпропетровській області надати їй довідку про розмір її грошового забезпечення, з підстав відсутності на це законодавчо визначеного обов'язку, відповідно до приписів п. 3 Порядку №45, з урахуванням прийнятої 16.09.2015 року Кабінетом Міністрів України постанови №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», оскільки жодного відношення до осіб, визначених після абз.2 п.3 Порядку №45, вона не має. Також апелянт вважає неправомірною відмову у задоволенні іншої частини позовних вимог виходячи з даних підстав.

В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.229 КАС України не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом Донецького юридичного інституту МВС України №78 о/с від 03.03.2015 року начальник кафедри загально-правових дисциплін полковник міліції ОСОБА_1 з 03.03.2015 року звільнена в запас за пунктом 64 «ж» (за власним бажанням) (а.с.55), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) (а.с.41).

Положеннями ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Кабінетом Міністрів України прийнято 11.11.2015 року постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), відповідно до приписів якої грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.

Пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пунктом 2,3 Порядку №45 передбачено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України, зокрема МВС, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в АРК, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Із матеріалів справи вбачається, що листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року МВС України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, починаючи з 01.01.2016 року та зазначило, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві (а.с.34, 49).

28.03.2017 року листом №9493/02-23 Пенсійний фонд України зобов'язав начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, що мають право на перерахунок пенсії (а.с.47).

03.04.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (а.с.50).

Матеріали справи свідчать, що листом №22/6-2152 від 13.05.2017 року на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 року по справі №804/7545/16, яка набрала законної сили, МВС України окремо повідомлено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, що ,зокрема, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 28.12.2015 року, з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських, відповідно до Постанови КМУ №988 (а.с.51).

Крім того ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області підготовлено та подано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку №83/35572 від 26.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для здійснення перерахунку розміру її пенсії (а.с.54), копія якої листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області №20345/03/03 від 14.07.2017 року надана позивачу за її вимогою (а.с.53).

Із змісту довідки вбачається, що розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними з 01.01.2016 року, за посадою начальник кафедри загально правових дисциплін Донецького юридичного інституту МВС, яку вона займала на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад - 3 100 грн.; оклад за званням полковник міліції - 2 400 грн.; надбавка за стаж служби - 2 200 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата - 155 грн.; надбавка за вчене звання - 155 грн.; премія - 316,40 грн. (а.с.54).

Не погодившись зі складовими, зазначеними в довідці, та вважаючи зазначену довідку нечинною, позивач звернулася до суду з вищезазначеними позовними вимогами.

Суд апеляційної інстанції, аналізуючи позовні вимоги ОСОБА_1 в частині покладання на відповідача ГУ НП в Дніпропетровській області здійснити певні дії, звертає увагу на п. 3 Порядку №45, яким, зокрема, визначено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

16.09.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», якою передбачено утворення як юридичних осіб публічного права територіальних органів Національної поліції та ліквідація як юридичних осіб публічного права територіальних органів МВС.

На день розгляду справи призначені ліквідаційні комісії МВС в областях та в м. Києві, а зазначена юридична особа перебуває в стані припинення зі здійсненням заходів з ліквідації.

Викладене свідчить, що в даному випадку мало місце ліквідація однієї юридичної особи та створення нової, без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва.

Враховуючи зазначене суд апеляційної інстанції вважає, що позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права, оскільки ГУ НП в Дніпропетровській області не є органом, на який відповідно до п. 3 Порядку №45 покладено обов'язок з підготовки довідок про розмір грошового забезпечення осіб, що працювали в МВС, так як такий обов'язок покладено саме на ліквідаційні комісії МВС в областях та в м. Києві, що свідчить про правомірність висновків суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині.

Виходячи з викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності правових підстав для покладання обов'язку на ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направити до ГУ НП в Дніпропетровській області списки осіб, колишніх працівників міліції, зокрема щодо позивача, з метою видачі довідки для перерахунку пенсії.

Оскільки судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись пп.3 ч.6 ст.12, п. 1 ч.1 ст. 315, ст.316, 321, 322,325, пп. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року по справі №804/5069/17 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її складання в повному обсязі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складений 30 січня 2018 року.

Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук

Суддя: О.О. Круговий

Суддя: А.В. Шлай