Рішення № 71879947, 29.01.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
815/7495/16
Номер документу
71879947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/7495/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІЗТ" до Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень СДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС форми "Р" №0000021400 від 04.01.2017 року та форми "В4" №0000011400 від 04.01.2017 року, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ІЗТ" до СДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень СДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС форми "Р" №0000021400 від 04.01.2017 року та форми "В4" №0000011400 від 04.01.2017 року.

Ухвалою суду від 10.01.2018 року в зв'язку із проведенням реорганізації органів ДФС, первинного відповідача по справі було замінено в порядку правонаступництва на Одеське управління Офісу великих платників податків ДФС та ухвалене рішення про продовження розгляду справи в порядку загального позовного провадження зі стадії судового засідання в порядку ст.12, п.10 Перехідних положень КАС України.

В судовому засіданні 19.01.2018 року представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі. Позиція позивача по справі обґрунтована тим, що висновки відповідача про завищення ТОВ «ІЗТ» суми від'ємного значення податку на додану вартість на суму 3816669,00 грн. та заниження суми податку па додану вартість на суму 35981927,00 грн. за період з 01.01.2016 по 30.06.2016 рік є необґрунтованими та суперечать положенням чинного податкового законодавства, а саме п.п. 14.1.71 п. 14.1 ст.14, ст.19-1, п.21.1.1 п.21.1 ст.21, п.36.5 ст.36, п.37.2 ст.37, п.188.1 ст.188 ПК України. Оскільки податкове законодавство ототожнює поняття «звичайна ціна» саме з «договірною ціною», а не «ринковою ціною». При цьому, положення абз.2 п.188.1 ст.188 ПК України також передбачають презумпцію відповідності звичайної (договірної) ціни ринковій ціні, доведення невідповідності ринковій цині є тягарем доведення відповідача, який відповідач не виконав. Відповідачем не було досліджено під час проведення перевірки цін, що склалися в портахакваторії Чорного моря на послуги з накопичення, зберігання та перевалки зерна, а отже не було визначено рівень ринкових цін на них. Наведені відповідачем тарифи за постачання послуг з накопичення, перевалки та експедирування зерна одного підприємства ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА», не свідчать про їх відповідність ринковим цінам та не доводять невідповідність рівню звичайних цін, визначеної у договорах з контрагентами ціни за послуги з перевалки, що їх надає ТОВ «ІЗТ». Також представники позивача зазначали, що у випадку встановлення невідповідності договірної ціни ринковій не передбачено наслідків для платника податків, адже ст.188 ПК України, на яку наявне посилання в акті перевірки, посилається при визначенні бази оподаткування ПДВ на звичайну (договірну) ціну, а не на ринкову ціну.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову. Відповідач посилався на те, що під час проведення планової виїзної перевірки ТОВ «ІЗТ» було встановлено невідповідність між звичайною (договірною) ціною (ціною постачання послуг) та ринковою ціною. Зокрема, при співставленні тарифів на перевалку при інших рівних умовах (TOB «ІЗТ» та TOB «Морський спеціалізований порт «НІКА-ТЕРА» мають розвинену інфраструктуру; з'єднані з залізницею; надають послуги з перевалки, накопичення й експедируванняідентичних товарів - зернових, зернобобових і олійних культур; знаходяться в акваторії Чорного моря) встановлено, що тарифи значно відрізняються, про що детально зазначено в акті планової виїзної перевірки від 16.12.2016 року №188/28-08-14/37558271/69.

По справі ухвалою суду було призначено судову-економічну експертизу, провадження на час проведення експертизи було зупинено. За результатами проведення експертизи був складений Висновок №08/004/1027/2 від 30.11.2017 року судово-економічної експертизи по матеріалам адміністративної справи №815/7495/16.

Заслухавши пояснення представників позивача, представників відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

СДПІ з обслуговування великих платників податків у м.Одесі МГУ ДФС (правонаступником якого є відповідач по справі), на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІЗТ», код ЄДРПОУ 33558271 зареєстроване за адоресою: 68093, Одеська область, м.Чорноморськ, с.Малодолинське, вул. Шмідта, буд. 1.

Основними видами господарської діяльності ТОВ «ІЗТ» є наступні види: код КВЕД 52.24 «Транспортне оброблення вантажів» (основний);код КВЕД 01.63 «Післяурожайна діяльність»; код КВЕД 46.21 «Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин»; код КВЕД 46.33 «Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами»; код КВЕД 52.10 «Складське господарство»; код КВЕД 52.22 «Допоміжне обслуговування водного транспорту»; код КВЕД 41.20 «Будівництво житлових і нежитлових будівель».

На підставі наказу СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС від 15.08.2016 року №359 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ІЗТ» (код ЄДРПОУ 33558271)» та направлень, виданих СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС, представниками ДПІ проводилась планова виїзна перевірка ТОВ «ІЗТ» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи Державної фіскальної служби за період з 01.01.2015 по 30.06.2016 року.

За результатами вказаної планової виїзної перевірки було складено акт від 16.12.2016 року №188/28-08-14/37558271/69. Відповідно до висновків акту перевірки TOB «ІЗТ» за період з 01.01.2015 р. по 30.06.2016 р. перевіряючими було встановлено наступні порушення, які стали підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень по даній справі: п.п.14.1.71 п.14.1 ст.14. п.23.1 ст.23, п.188.1. ст.188, п.200.4 ст.204 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством позивачем було:завищено суму від'ємногоу січні 2016 року на 3816669,00 грн.; занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету па загальну суму 23987951,00 грн. у т.ч. по періодах: лютий 2016 року - на суму 8448900,00 грн., березень 2016 - на 7825643,00 грн., квітень 2016 - на 2902007,00 грн., травень 2016 - на 2594989,00 грн., червень 2016 - на 2216412,00 грн.

Підставою для вказаних висновків акту планової виїзної перевірки стали господарські операції щодо наданих ТОВ «ІЗТ» у періоді з 01.01.2016 по 30.06.2016 послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур згідно з договорами, що були укладені ТОВ "ІЗТ" як виконавцем з наступними замовниками:Glencore Grain B.V.", "AGRO TRADING AT LIMITED", "LABRECQUE ENTERPRISES LIMITED", Підриємство з іноземними інвестиціями "ГЛЕНКОР ГРЕЙН УКРАЇНА2, ТОВ "АП КОМЕРС", ТОВ "Європа-Транс ЛТД", ДП "Івано-Франківські ковбаси" ВАТ "Івано-Франківський м'ясокомбінат", ТОВ "Агропросперіс Трейд", ТОВ "Імперово Фудз", ПАТ "Райз-Максимко", ТОВ "Трейд Агро".

При вивченні вказаних договорів, укладених позивачем, судом встановлено наступне.

ТОВ «ІЗТ» (як виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з компанією "Glencore Grain B.V."(як замовник) в особі ОСОБА_4 - м. Ротердам, Нідерланди,договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-2/15 від 01.07.2015 (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 Додатку №1 від 01.07.2015 до договору №TRS-2/15 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 01.07.2015 року сторони погодили наступні комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України в т.ч. ПДВ:на зернові вантажі, що доставлені залізницею та автотранспортом, а також транзитні вантажі - 5,5дол. США за 1 тону вантажу, що обробляється позивачем.

ТОВ «ІЗТ» (як виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з Компанією "AGRO TRADING AT LIMITED"(замовник) в особі директора ОСОБА_5, договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-NCH/03-AT-d від 24.03.2016 (із змінами та доповненнями). Згідно п.3 Додатку №1 від 24.03.2016 року до договору №TRS-NCH/03-AT-d від 24.03.2016 року сторони погодили наступні комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України в т.ч. ПДВ:на зернові вантажі, що доставлені залізницею та автотранспортом, а також транзитні вантажі - 5,5 дол. США за 1 тону вантажу.

ТОВ «ІЗТ» (як виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з Компанією "ULF TRADE АG"(замовник) в особі Президента Ради директорів ОСОБА_7 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-4/14 від 01.09.2014 (із змінами та доповненнями). Згідно п.3 Додатку №2 від 01.07.2015 року сторони узгодили наступні комплексні ставки включаючи всі податки, що утримуються на території України в т.ч. ПДВ:на зернові вантажі, що доставлені залізницею та автотранспортом, а також транзитні вантажі - 5,5 дол. США за 1 тону вантажу.

ТОВ «ІЗТ» (як виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з компанією "LABRECQUE ENTERPRISES LIMITED" (замовник), в особі директора ОСОБА_5 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-NCH/03-LE-d від 24.03.2016 року (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 Додатку №1 від 24.03.2016 до договору №TRS-NCH/03-LE-d від 24.03.2016 року сторони погодили наступні комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України в т.ч. ПДВ: на зернові вантажі, що доставлені залізницею та автотранспортом, а також транзитні вантажі - 5,50 дол. США за 1 тону вантажу.

ТОВ «ІЗТ» (як виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з Підприємством з іноземними інвестиціями "ГЛЕНКОР ГРЕЙН УКРАЇНА" (як замовник), код ЄДРПОУ 23393195 - м.Київ, Україна в особі директора ОСОБА_8, договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-1/15 від 01.07.2015 року (із змінами та доповненнями). Згідно п.3 Додатку №1 від 01.07.2015 до договору №TRS-1/15 від 01.07.2015 року сторони погодили таку комплексну ставку, яка набуває чинності з моменту підписання цього додатку і діє на продукцію 2015 року врожаю:на вантажі, доставлені залізницею й автотранспортом - 96,25 грн. за 1 тону без ПДВ, 19,25 грн. ПДВ 20%, 115,50 грн. за 1 тону разом з ПДВ.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з ТОВ "АП КОМЕРС", код ЄДРПОУ 39712241 - м. Київ, Україна (замовник) в особі директора ОСОБА_9 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-NCH/03-2-ua від 28.03.2016 року (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 Додатку №1 від 28.03.2016 року до договору №TRS-NCH/03-2-ua від 28.03.2016 року сторони погодили наступні комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України в т.ч. ПДВ:на зернові вантажі, що доставлені залізницею та автотранспортом, а також транзитні вантажі - 5,50 дол. США за 1 тону вантажу.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з ТОВ «Європа-Транс ЛТД» (замовник), код ЄДРПОУ 39712241, в особі директора ОСОБА_10 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-03/16 від 25.03.2016 року (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 Додатку №1 від 25.03.2016 року до договору №TRS-03/16 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 01.07.2015 року сторони погодили таку комплексну ставку, яка набуває чинності з моменту підписання цього Додатку:на вантажі, доставлені залізницею й автотранспортом - 119, 22 грн. за 1 тону без ПДВ, 23, 84 грн. ПДВ 20%, 143,06 грн. за 1 тону разом з ПДВ.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з замовником ДП «Івано-Франківські ковбаси» ВАТ «Івано-Франківський м'ясокомбінат», код ЄДРПОУ 32605718 - м. Івано-Франківськ, Україна в особі директора ОСОБА_11 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-04/16 від 23.05.2016 (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 Додатку №1 від 23.05.2016 до договору №TRS-04/16 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 23.05.2016 року сторони погодили можливість перевалки через причали №15 та №16 з використанням перевантажувальних можливостей "Іллічівського зернового терміналу" в період з 23.05.2016 року по 30.06.2016 року зернових вантажів насипом врожаю 2015 року, сторони узгодили такі комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України, включаючи ПДВ на зернові вантажі доставлені залізницею або автотранспортом - 105,00 грн. за 1 тону без ПДВ, 21,00 грн. ПДВ 20%, 126,00 грн. за 1 тону разом з ПДВ.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з замовником ТОВ «Агропросперіс Трейд», код ЄДРПОУ 36328597 - Миколаївська область, Жовтневий район, с. Грейгово Україна в особі генерального директора ОСОБА_12 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №NCH/03-1-ua від 24.03.2016 року (із змінами та доповненнями).

Договори на перевалку, накопичення й експедирування вантажів, укладені ТОВ «ІЗТ» з замовниками є типовими. Разом з цим, в договорі, укладеному з ТОВ «Агропросперіс Трейд», код ЄДРПОУ 36328597,відбулися зміни у деяких пунктах договору, а саме:згідно п.1.1 договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання з виконання робіт з приймання, накопичення, перевалки й експедирування зернових вантажів в період з 01.04.2016 року по 30.06.2016 року, за які замовник здійснить оплату на користь виконавця відповідно до цього Договору, додаткових угод і додатків до нього.5.3 замовник здійснює розрахунки з виконавцем у такому порядку:- 90% передплата заявленого обсягу вантажу у розмірі суднової партії не пізніше 3-х робочих днів до підходу судна, - 10% оплата постфактум протягом 3-х банківських днів з моменту отримання копії коносамента виходячи з балансу оплати за фактично виконані роботи, за кількістю вказаною в коносаменті, а також сплата за додаткові послуги, накопичення, а також відшкодування узгоджених додаткових витрат згідно пп. 3.1.11 на підставі рахунка виконавця.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з замовником ТОВ «Імперово Фудз», код ЄДРПОУ 34845075 - м.Івано-Франківськ, Україна в особі директора ОСОБА_13 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-02/16 від 10.02.2016 року. Договори на перевалку, накопичення й експедирування вантажів, укладені ТОВ «ІЗТ» з покупцями є типовими (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 додатку №1 від 10.02.2016 року до договору №TRS-02/16 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 10.02.2016 року сторони погодили можливість перевалки через причали №15 та №16 з використанням перевантажувальних можливостей ТОВ "ІЗТ" в період з 10.02.2016 року по 30.06.2016 року зернових вантажів насипом врожаю 2015 року.Сторони узгодили такі комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України, включаючи ПДВ на зернові вантажі доставлені залізницею й автотранспортом - 118,90 грн. за 1 тону без ПДВ, 23,78 грн. ПДВ 20%, 142,68 грн. за 1 тону разом з ПДВ.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з замовником ПАТ «Компанія Райз», код ЄДРПОУ 13980201 - м. Київ, Україна в особі генерального директора ОСОБА_14 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-3/15 від 09.10.2015 року (із змінами та доповненнями).Згідно п.3 додатку №1 від 09.10.2015 до договору №TRS-4/15 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 09.10.2015 року сторони погодили можливість перевалки через причали №15,№16 з використанням перевантажувальних можливостей ТОВ "ІЗТ" в період з 09.10.2015 року по 30.06.2016 року зернових вантажів насипом врожаю 2015 року.Сторони узгодили такі комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України, включаючи ПДВ на зернові вантажі доставлені залізницею й автотранспортом - 97,62 грн. за 1 тону без ПДВ, 19,52 грн. ПДВ 20%, 117,14 грн. за 1 тону разом з ПДВ.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3 укладено з замовником ПАТ «Райз-Максимко», код ЄДРПОУ 34845075 - Полтавська область, Лохвицький район, м. Червонозаводське, Україна в особі генерального директора ОСОБА_15 договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-01/16 від 12.01.2016 (із змінами та доповненнями).Згідно пункту 3 додатку №1 від 12.01.2016 до договору №TRS-01/16 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 12.01.2016 року сторони погодили можливість перевалки через причали №15,16 з використанням перевантажувальних можливостей ТОВ "ІЗТ" в період з 12.01.2016 року по 30.06.2016 року зернових вантажів насипом врожаю 2015 року.Сторони узгодили такі комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України, включаючи ПДВ на зернові вантажі доставлені залізницею й автотранспортом - 107,72 грн. за 1 тону без ПДВ, 21,54 грн. ПДВ 20%, 129,26 грн. за 1 тону разом з ПДВ.

ТОВ «ІЗТ» (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_2 та фінансового директора ОСОБА_3укладено з замовником ТОВ «Трейд Агро», код ЄДРПОУ 39995033 - м. Київ, Україна в особі директора ОСОБА_16 (Замовник) договір з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур №TRS-04/15 від 18.12.2015 (із змінами та доповненнями). Згідно пункту 3 додатку №1 від 18.12.2015 до договору №TRS-04/15 з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур від 18.12.2015 року сторони погодили можливість перевалки через причали №15,16 з використанням перевантажувальних можливостей ТОВ "ІЗТ" в період з 21.12.2015 року по 30.06.2016 року зернових вантажів насипом врожаю 2015 року.Сторони узгодили такі комплексні ставки, включаючи всі податки, що утримуються на території України, включаючи ПДВ на зернові вантажі доставлені залізницею й автотранспортом - 107,65 грн. за 1 тону без ПДВ, 21,53 грн. ПДВ 20%, 129,18 грн. за 1 тону разом з ПДВ.Проведені господарські операції відображені у бухгалтерському обліку ТОВ «ІЗТ» на балансовому рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними замовниками» таким записом: Дт 361 - Кт 703 у національній валюті України.

По всім вказаним господарським операціям ТОВ «ІЗТ» виписано рахунки, податкові накладні, складено та підписано акти виконаних робіт із замовниками. Реальність та фактичне виконання господарських операцій сторонами справи не заперечувались, зауваження щодо оформлення первинної документації в акті перевірки відсутні.

В основу висновків акту перевірки відповідачем покладено співставлення тарифів на перевалку при інших рівних умовах TOB «ІЗТ» (Чорноморськ) та TOB «Морський спеціалізований порт «НІКА-ТЕРА» (Миколаїв);аналіз реалізації зернових культур на експорт на умовах контрактів СРТ та FOB, комплекс послуг з перевалки яких здійснювався через TOB «ІЗТ»; співставлення та аналіз ціни товарів, у розрізі впливу умов поставки на формування ціни експорту; вибірки митних оформлень з бази даних «АСМО Інспектор»; -в результаті чого перевіряючі дійшли в акті до висновку про невідповідність між звичайною (договірною) ціною (ціною постачання послуг) та ринковою ціною на послуги, що надаються ТОВ «ІЗТ» порівняно з цінами на послуги, що надаються ТОВ "МСП НІКА-ТЕРА", та у зв'язку з цим про порушення платником податків п.п.14.1.71 п.14.1 ст.14, п.23.1 ст.23, п.188.1 ст.188, п.200.4 ст.204 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки ТОВ «ІЗТ» подало до СДПІ свої письмові заперечення від 22.12.2016 р. вих. №389-12. Відповіддю від 29.12.2016 року вих. №1510/10/28-08-14 СПДІ заперечення відхилила.

13.01.2017 року за результатами розгляду заперечень на акт перевірки поштою на адресу ТОВ «ІЗТ» надійшли прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення: податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000021400 від 04.01.2017 року, яким ТОВ «ІЗТ» визначено до сплати податкові зобов'язання з податку на додану вартість на суму 35981927,00 грн., податкове повідомлення-рішення форми «В4» №0000011400 від 04.01.2017 року, яким ТОВ «ІЗТ» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 3816669,00 грн.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В акті перевірки відповідачем зазначено про порушення ТОВ «ІЗТ» п.14.1.71 п.14.1 ст.14, абзацу 2 п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, на підставі чого відповідач виніс оскаржувані податкові повідомлення-рішення посилаючись на завищення суми від'ємного значення податку на додану вартість на суму 3816669,00 грн. та заниження ТОВ «ІЗТ» суми податку па додану вартість на суму 35981927,00 грн. за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, у зв'язку з невідповідністю між звичайною (договірною) ціною (ціною постачання послуг) та ринковою ціною вартості послуг ТОВ «ІЗТ» за договорами з надання послуг з перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур, відповідач робить висновок про невідповідність ціни послуг ТОВ «ІЗТ» рівню звичайних цін.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В обґрунтування своєї позиції відповідачему запереченнях на позов з посиланням на акт перевірки зазначено, що для встановлення відповідності ціни поставки (договірної ціни) ринковій ціні під час перевірки було використано дані, отримані при аналізі діяльності підприємств, які також надають послуги з перевірки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових і олійних культур у акваторії Чорного моря.

Фактично контролюючий орган в акті перевірки та запереченнях наводить та аналізує одне підприємство, що надає послуги з накопичення, зберігання та перевалки зерна, а саме - ТОВ «Спеціалізований морський порт «НІКА-ТЕРА» (Миколаїв). Так, відповідачем булозазначено, що собівартість вказаних послуг з перевалки ТОВ «ІЗТ» складає 3,3 дол. США за тонну зерна, а собівартість послуг ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» - 3,9 дол. США за тонну зерна. При цьому, вартість послуг ТОВ «ІЗТ» складає 5,50 дол. США за тонну зерна, у той час як ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» - 14,00 дол. США за тонну зерна, надбавка до собівартості ТОВ «ІЗТ» дорівнює 2,20 дол. США за тонну зерна, тоді як надбавка ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» - 10,1 дол. США за тонну зерна.

Пунктом 188.1 ст.188 Податкового Кодексу України передбачено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; газу, який постачається для потреб населення.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Підпунктом 14.1.71 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.219 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що ринкова ціна - ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах.

Згідно п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком: товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; газу, якй постачається для потреб населення.

Відповідно до п.п.14.1.71 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до ст.39 Податкового кодексу України.

Тобто, нормами податкового законодавства встановлена презумпція відповідності ціни,що обумовлена сторонами в договорі, (звичайній ціні) ринковій ціні. Відповідно до положень ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України спростування вказаної презумпції є тягарем доведення контролюючого органу, який не погоджується з тим, що ціна, встановлена у договорі відповідає ринковій.

Згідно п.п.14.1.219 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України ринкова ціна - ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі. Обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах.

Таким чином, податкове законодавство передбачає, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг не може бути нижчою звичайних цін. У той же час звичайна ціна дорівнює ціні передбаченій сторонами у договорі. При цьому, діє презумпція що звичайна ціна (визначена сторонами у договорі) відповідає рівню ринкових цін.

При визначені бази оподаткування ПДВ з постачання ТОВ «ІЗТ» вказаних послуг, позивач повинен був керуватися звичайною ціною, яка дорівнює цінам обумовленим у договорах між ним та його контрагентами.Відповідно до наявних у матеріалах справи первинних документів (договори, рахунки, акти виконаних робіт та ін.), ціна наданих ТОВ «ІЗТ» послуг відповідає визначеній з контрагентами договірній ціні, що не заперечувалосьвідповідачем під час судового розгляду. При цьому для всіх контрагентів за всіма укладеними договорами позивачем застосовувалась ідентична вартість послуги.

Проте, в акті перевірки та запереченнях на позов відповідач зазначає, що у розумінні норм Податкового кодексу України, звичайною ціною для здійснення розрахунку бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг є ціна, визначена зацікавленими сторонам у цивільно-правовому договорі, яка у свою чергу повинна відповідати ринковій ціні (ціні, що склалася на ринку товарів/послуг). Тобто, відповідач ототожнює поняття «звичайна ціна», «договірна ціна», «ринкова ціна» та зазначає, що у випадку, якщо ціна передбачена сторонами у договорі не відповідає ринковій ціні, то платник податків повинен нараховувати ПДВ виходячи не з договірної ціни на послугу (звичайної ціни), а відповідно до розміру ринкових цін.

Однак, суд не може погодитись з такими твердженнями податкового органу, оскільки вони суперечать зазначеним вище положенням податкового законодавства.

Податковий орган визнає, що для того щоб для встановити невідповідність договірної ціни ТОВ «ІЗТ» на перевалку зерна шляхом порівняння ціни на такі ж послуги ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» обов'язковим є, окрім доведення відповідності такої ціни ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» ринковим цінам, також встановлення співставності послуг ТОВ «ІЗТ» з послугами, що надаються ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»».

При цьому, відповідно до положень п.п.14.1.219 ПК України співставність полягає у ідентичності, або, за відсутності ідентичних послуг на ринку, однорідності послуг господарюючих суб'єктів, що порівнюються. В даному випадку контролюючим органом не було дотримано вимог про співставність послуг, ціни на які порівнюються в акті перевірки, на підставі якого були винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 15.08.2016 року №27600/7/99-99-14-02-01-17 «Про застосування звичайної ціни при визначенні бази обкладення ПДВ у ході документальних перевірок», на який посилався відповідач у запереченнях: при проведенні документальних перевірок виробників товарів/послуг з питання дотримання ними податкового законодавства при визначенні бази оподаткування ПДВ за операціями з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг, здійснених, починаючи з 1 січня 2016 року, рекомендується: 1) з'ясовувати джерела інформації про ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівнянних економічних (комерційних) умовах (далі - ринкові ціни); 2) визначати ринкові ціни, виходячи з даних цих джерел та обов'язково враховуючи ідентичність (спорідненість, порівнянність) змісту досліджуваної операції.

З матеріалів справи вбачається, що послуги які надає ТОВ МСП «НІКА-ТЕРА» та позивач ТОВ "ІЗТ" не є ідентичними та не є однорідними, вказане полягає у різних технічних характеристиках перевалочних комплексів ТОВ «ІЗТ» та ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА», їх різному географічному розташуванні, а також у відмінності умов договорів з контрагентами.

Позивачем, з посиланням на умови типових договорів ТОВ «ІЗТ» та ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»», та з посиланням на дані з публічних джерел інформації зазначено, що технологічні та інфраструктурні характеристики цих двох терміналів мають велику кількість відмінностей, що впливає на формування вартості їх послуг.

Так, місцем надання послуг ТОВ «МСП Ніка-Тера» є порт Миколаїв (Миколаївська область), а місцем надання послуг ТОВ «ІЗТ» - порт Чорноморськ (Одеська область), тобто мова йде про надання послуг у двох різних портах та двох різних регіонах.

В акті перевірки не наводяться доводи щодо проведення досліджень саме в Одеському регіоні.Стосовно посилань відповідача в акті перевірки на те, що ТОВ «ІЗТ» та ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» діють у акваторії Чорного моря, тому і порівнювались ці два термінали, суд вважає за необхідне відзначити наступне. Відповідно до наявної у матеріалах справи інформації з публічних джерел зареєстровано 22 підприємства, які надають послуги у акваторії портів Чорного моря та видом господарської діяльності яких є накопичення, зберігання та перевалка зерна. Натомість для визначення ціни, яку відповідач вважає ринковою, було обрано лише одне підприємство - ТОВ МСП "НІКА-ТЕРА", що свідчить про необ'єктивність проведеного контролюючим органом дослідження. Суд вважає висновки відповідача про те, що ринковою ціною послуг з накопичення, зберігання та перевалки зерна є саме ціна, що встановлена ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»», необґрунтованими та такими, що зроблені контролюючим органом без дослідження ринку вказаних послуг та без надання первинної документації ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА»» щодо формування цього тарифу та відповідність його рівню ринкових цін. Відповідно до положень п.п.14.171 п.14.1 ст.14 та п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, ч.2 ст.77 КАС України обґрунтування вищезазначених фактів є виключним тягарем доведення контролюючого органу.

Оскільки для повного, всебічного розгляду справи та перевірки вказаних обставин щодо ціноутворення та ринкових умов були необхідні спеціальні знання у галузі економіки, ухвалою суду від 28.02.2017 року у справі була призначена судова економічна експертиза.

30.11.2017 року судовим експертом Тимофєєнком С.А. був складений Висновок експерта №08/004/1027/2 судово-економічної експертизи по матеріалам адміністративної справи №815/7495/16 у якому експерт дійшов висновку, що проведеними дослідженнями за наданими матеріалами справи документально та згідно вимог п.п.14.1.71 п.14.1 ст.14, п.23.1 ст.23, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України та з урахуванням статей 10, 11 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI зі змінами та доповненнями, висновки Акту перевірки від 16.12.2016 року № 188/28-08/14/37558271/69 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «ІЗТ» (код ЄДРПОУ 33558271) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи Державної фіскальної служби за період 01.01.2015 по 30.06.2016» в частині завищення суми від'ємного значення податку на додану вартість у січні 2016 року на суму 3816669,00 грн. та заниження суми податку на додану вартість на суму 23987951,00 грн. за лютий-червень 2016 року - не підтверджуються.

В мотивувальній частині висновку судово-економічної експертизи зазначено про наступне. У відповідності до умов вищенаведених договорів, типові договори ТОВ «ІЗТ» та ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА» з контрагентами, наданих на дослідження, порівнювальні морські термінали, розташовані в акваторіях Іллічівського та Миколаївського морських портів мають різні технічні характеристики причалів, зокрема стосовно допустимої осадки суден у причалів, кількість причалів тощо. Таким чином, вбачається, що умови договорів ТОВ «ІЗТ» та ТОВ «Морський спеціалізований порт «НІКА-ТЕРА» не є співставними та/або ідентичними; не спостерігається ідентичність комплексу операцій, що включені до такого поняття, як «перевалка зернових вантажів» та вбачається, що договори ТОВ «ІЗТ» та ТОВ «Морський спеціалізований порт «НІКА-ТЕРА» не є тотожними.

При встановленні перевіряючими СДПІ з ВПП у м. Одесі МГУ ДФС обставин, що вказують на невідповідність у ТОВ «ІЗТ» звичайної (договірної) ціни (ціни поставки послуг) ринковій ціні (визначених у свою чергу на підставі даних, отриманих при аналізі діяльності ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА») не було проведено дослідження документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності вказаних суб'єктів господарювання. При цьому, формування підприємством тарифів на виробництво та постачання будь-яких послуг, у т.ч. з перевалки, накопичення та експедирування експортних партій вантажів, залежить не тільки від запланованого прибутку, який залежить зокрема, від рівня рентабельності (економічної ефективності виробництва, за якою підприємство за рахунок грошей виручки від реалізації послуг повністю відшкодовує витрати на її виробництво й одержує прибуток, як головне джерело відтворення), та не може бути ідентичним із складовим формування прибутку інших суб'єктів господарювання.

Послуги перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових та олійних культур, що надаються ТОВ «ІЗТ» не можуть підпадати під термін «самостійно виготовлені», оскільки у формуванні послуги перевалки, накопичення й експедирування вантажів зернових, зернобобових та олійних культур задіяне підприємство, що надає експедиторські послуги, які включені до комплексної ставки ТОВ «ІЗТ», а саме ТОВ «Укртрансервіс».

Згідно п.5 Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 року №727, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 року за №1300/27745 факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, пояснення та заперечення сторін,суд не приймає до уваги посилання в акті перевірки та письмових запереченнях проти позову представника відповідача на типові контракти одного підприємства ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА», як на інформацію про ціни на ідентичні (однорідні) товари у співставних умовах, оскільки цей доказ є інформацією, яка не є публічною, не була офіційно оприлюднена, не може бути відома третім особам, зокрема, позивачу і тому не може бути використана в якості належного джерела інформації. Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у п.53 рішення у справі "Федорченко та Лозенко проти України", відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумними сумнівом". Так, наведені в акті перевірки аргументи та посилання на типові контракти ТОВ «МСП «НІКА-ТЕРА», як на отриману податкову інформацію не є достатньо вагомими, чіткими та узгодженими доказами, що спростовують висновок про невідповідність ціни послуг ТОВ «ІЗТ» у розмірі 5,5 долларів США з ПДВ за 1 тону обробленого вантажу рівню звичайних цін, як це передбачено абз.2 п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, факт відповідності ціни послуг позивача рівню звичайних цін підтверджується належними та допустимими доказами в розумінні положень ст.ст.73,74 КАС України.

Таким чином, встановивши дотримання ТОВ «ІЗТ» вимог податкового законодавства, пред'явлення ним до контролюючому органу первинної документації, відсутність будь-якої шкоди інтересам держави тощо, суд дійшов висновку про помилковість висновку відповідача про завищення ТОВ «ІЗТ» суми від'ємного значення податку на додану вартість на суму 3816669,00 грн. та заниження суми податку па додану вартість на суму 35981927,00 грн. за період з 01.01.2016 по 30.06.2016 рік, про неправомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ч.2 ст.2 КАС України, так у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст.6 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст.3 Конституції України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є субєктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та без дотримання принципу верховенства права.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «ІЗТ» обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, у звязку із чим підлягають задоволенню та на підставі положень ч.1, 2 ст.245 КАС України суд вважає за необхідне винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення СДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС форми "Р" №0000021400 від 04.01.2017 року та форми "В4" №0000011400 від 04.01.2017 року.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 29.01.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.