
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2018 р. № 814/748/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О., суддів Лісовської Н.В., Мельника О.М. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон", вул. Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002
до відповідача:Державного інспектора Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Козлюк О.П., вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, Черкаська область, 18000 Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135
про:визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування розрахунку від 14.03.2017р.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Укртрансбезпеки у Черкаській області, державного інспектора управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Козлюк О.П. про визнання протиправними дії, що полягають у складанні розрахунку плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу № 296 від 14.03.2017 щодо ТОВ «Нібулон» на суму у розмірі 100 євро, визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу № 296 від 14.03.2017 року.
Ухвалою від 24.05.2017 замінено Управління Укртрансінспекції у Черкаській області правонаступником Державною службою України з безпеки на транспорті.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що загальна вага транспортного засобу не перевищувала допустимих 40 т, перевозився сипучий вантаж-кукурудза, який є рухомим під час руху автомобіля, а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що в свою чергу не дає можливості за відсутності відповідної методики зважування з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень.
Відповідач заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки розрахунок складено відповідно до вимог чинного законодавства та скасуванню не підлягає.
Позивач в судове засідання, призначене на 18.01.2018, надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
14.03.2017 спеціалістом управління Укртрансбезпеки у Черкаській області в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на ділянці а/д М-05 «Київ-Одеса» проведено зважування автомобіля (тягача) марки МАЗ, модель 630308, державний номерний знак АВ 5232 ВІ, з причепом марки МАЗ модель 83781 державний номер АВ 0735 ХР, які відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належать ТОВ «Нібулон».
За наслідками зважування складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.03.2017 відповідно до п.18 постанови Кабінету Міністрів України № 879, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 14.03.2017 № 0220143, в якому зазначено, що фактичне осьове навантаження на другу вісь складає 17,00 т, при нормативно допустимій 16 т.
На підставі акта про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів складено розрахунок плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 296 від 14.03.2017 року, в якому зазначено, що до сплати 100,00 євро.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" N 1567, 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 " Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно п.п.21, 28 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" № 879 від 27.06.2007 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" N 30 від 18.01.2001року транспортний засіб вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, якими передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м, за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т . Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до п.12-14 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.
Пунктами 17, 18 та 19 Порядку № 879, в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що у разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль.
За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Відповідно до п. 21 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Зі змісту розрахунку № 296, яким позивачу визначено до сплати 100,00 євро, за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що також зазначено в акті про перевищення ТЗ нормативних габаритних параметрів вбачається, що на другу здвоєну ось вага складала 17,00 тон при нормативно допустимій вазі 16 тон.
З матеріалів справи вбачається, що позивач віз сипучий вантаж - кукурудзу, яка під час руху може переміщуватись.
Зазначена обставина сторонами не заперечується.
Так, вказаним Порядком № 879 передбачена наявність методики, на підставі якої проводиться процес вимірювання (зважування) габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на осі транспортного засобу, проте станом на момент проведення відповідного зважування така методика не затверджена.
Вказана обставина відповідачами теж не спростована.
Крім того, водієві позивача при встановленому відповідачем перевищенні вагового нормативного параметру більш як на 2 відсотки, подальший рух не був заборонений до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
При цьому, на виконання п. 21 Порядку № 879, якщо у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Таким чином, якщо відповідач дійшов висновку щодо перевищення транспортним засобом ТОВ «Нібулон» нормативно вагових параметрів, останньому повинні були заборонити рух транспортного засобу до внесення плати за проїзд.
Із врахуванням вказаного вище, суд приходить до висновку про протиправність розрахунку № 296 від 14.03.2017, тому його необхідно скасувати.
Позовні вимоги щодо визнання протиправними дії, що полягають у складанні розрахунку плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу № 296 від 14.03.2017 щодо ТОВ «Нібулон» на суму у розмірі 100 євро, задоволенню не підлягають, оскільки права та інтереси позивача порушено кінцевим результатом таких дій - розрахунком.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 194, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (вул. Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002 ідентифікаційний код 14291113) до Державного інспектора Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області Козлюк О.П. (вул. Хрещатик, 223, м. Черкаси, Черкаська область, 18000, ) Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135 ідентифікаційний код 39816845) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу № 296 від 14.03.2017 року.
3. В решті позову відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (вул. Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002, ідентифікаційний код 14291113) судовий збір у сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень), сплачений платіжним дорученням № 16624 від 10.04.2017 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Головуючий суддя Т.О. Гордієнко
Суддя Н.В. Лісовська
Суддя О.М. Мельник