Рішення № 71879782, 29.01.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
813/4563/17
Номер документу
71879782
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2018 року справа № 813/4563/17

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі про зупинення експлуатації приміщення, -

встановив:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Львівській області) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі, у якому просить суд зупинити експлуатацію приміщення паливної Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі за адресою: м. Борислав, вул. Петлюри, 8, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення планової перевірки щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки території, будівель та приміщень Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі встановлено ряд порушень, які становлять загрозу життю та здоров'ю прихожан та інших людей, які можуть там перебувати. У зв'язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі.

Ухвалою від 11.12.2017 позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області залишено без руху, надавши позивачу строк до 21.12.2017 для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків, шляхом надіслання на адресу суду оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі передбаченому ст. 4 Закону України "Про судовий збір".

Ухвалою суду від 29.12.2017 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

28.11.2016 ГУ ДСНС України у Львівській області пресвітеру релігійної громади церкви «Євангельських християн-баптистів» Всеукраїнського союзу об'єднань Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі винесено припис № 101 про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки цивільного захисту.

На підставі наказу від 13.10.2017 № 242 ГУ ДСНС України у Львівській області з 06.11.2017 по 20.11.2017 проведено планову перевірку Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі щодо додержання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, за наслідками якої складено акт від 20.11.2017 № 58.

Перевіркою встановлено порушення, зокрема:

- окремі приміщення (паливна, 2 поверх) не обладнано установкою автоматичної пожежної сигналізації. Наявна установка АПС не обслуговується відповідно до вимог нормативно-правових актів. (п. 1.1 - 1.4 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417);

- системи зовнішнього протипожежного водопостачання не відповідають та не експлуатуються відповідно до протипожежних вимог (п. 2.1, 2.3 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417);

- дерев'яні конструкції горища Дому молитви, гаражного боксу не піддано вогнезахисній обробці (п. 2.5 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417);

- не проведено технічне обслуговування (діагностування) первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) в молитовному залі, опалювальній, коридорах загального користування (п. 3.17 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417);

- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювань приладів захисту електричних мереж та електроустановок дому молитви, паливної, гаражного боксу від короткого замикання (п. 1.20, п. 1.21 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417);

- прилеглу територію приміщення паливної Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі не очищено від горючих відходів виробництва (пп. 1.1 п. 1 21 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, наказ МВС України від 30.12.2014 № 1417).

Примірник акту перевірки отримано пастором Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі ОСОБА_2, будь-яких зауважень або заперечень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт, не зазначено.

27.11.2017 на пастора Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі ОСОБА_2складено протокол № 003439 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає у невиконанні вимог припису від 28.11.2016 № 101.

Будь-яких повідомлень про усунення порушень на адресу позивача не надходило, що зумовило звернення останнього до суду із даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України від 16.01.2013 № 20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Відповідно до підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 , Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, Кодексу цивільного захисту України, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях та низки інших нормативних актів, які створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей у Домі молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі.

Отже, продовження експлуатації приміщення паливної Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі, яке знаходиться за адресою: м. Борислав, вул. Петлюри, 8 без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров'я прихожан та інших людей, що можуть там перебувати.

Доказів, що спростовують виявлені порушення, до суду не надано.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі про зупинення експлуатації приміщення паливної є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

При цьому відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зупинити експлуатацію приміщення паливної Дому молитви релігійної громади Євангельських християн-баптистів у м. Бориславі за адресою: вул. Петлюри, 8, м. Борислав, Львівська область, 82300 до усунення порушення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерела живлення.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст. 295 КАС України, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 255 КАС України

Суддя Костецький Н.В.