Рішення № 71879650, 29.01.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
п/811/2483/17
Номер документу
71879650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2018 року м.Кропивницький Справа № П/811/2483/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічник Ю.П. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:

- зобов'язати прокуратуру Кіровоградської області надати довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Кіровоградської області за останнім місцем роботи - прокурора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою КМУ від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури";

- стягнути з прокуратури Кіровоградської області на його користь сплачений судовий збір в сумі 640 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено йому у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це тим, що на час звернення ОСОБА_1 до прокуратури області про видачу довідки для перерахунку пенсії частини 13,18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

На час звернення позивача щодо видачі довідки про перерахунок пенсії такого порядку Урядом не прийнято, зокрема відсутня й форма довідки для його проведення.

Також, представник відповідача зазначив, що чинним законодавством не передбачено обов'язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, яка не перебуває у трудових відносинах, та за період, коли такі відносини з роботодавцем відсутні.

Трудові правовідносини між прокуратурою області та позивачем припинено з часу його звільнення, після чого прокуратурою області заробітна плата йому не нараховувалася та не перераховувалася.

Крім того, на час подання позивачем заяви про надання довідки про заробітну плату за раніше займаною посадою прокуратурою області довідки подібного змісту у якості публічної інформації не створювалися, оскільки це не передбачено жодним нормативним документом (а.с. 20-23).

Дослідивши та оцінивши надані докази та письмові пояснення суд встановив наступне.

Позивачу, з 29.05.2013 призначена пенсія за вислугою років згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Положеннями ч.ч.1, 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно ч.ч. 1, 2, 6 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 № 1697-VII, в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою до відповідача, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи, зокрема: на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Статтею 58 Конституції України визначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана: здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.

Згідно п.п. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Отже, особи, які отримують пенсію за вислугою років згідно з Законом України "Про прокуратуру" мали право на її перерахунок органами Пенсійного фонду України на підставі поданих такими пенсіонерами документів, зокрема, щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час здійснення перерахунку.

Постановою КМУ від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала чинності з 08.09.2017, підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури.

18 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, щодо видачі довідки про заробітну плату, з посади якої було призначено пенсію, встановлену з 01.09.2017.

У вказаній заяві позивач, зокрема послався на ст.ст.1,13,19,20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (а.с.17).

27 грудня 2017 року прокуратурою Кіровоградської області за №18-426 ВИХ.-17 позивачу відмовлено у надані довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, оскільки, відповідно до п. 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій") у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. З урахуванням положень пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам буде здійснено перерахунок за нормами цього Закону. Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України "Про прокуратуру", то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи зазначене, з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у прокурорів відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (а.с.10, 25).

Суд вважає за необхідне зазначити, що питання здійснення перерахунку пенсій не належить до компетенції органів прокуратури, тому наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок його пенсії не може встановлюватися відповідачем, отже й посилання відповідача на відсутність такого права у позивача не може бути належною підставою для відмови в наданні довідки за умови набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відмова позивачу видати довідку є протиправною, та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату.

Посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву на втрату чинності деякими нормативно-правовими актами та відсутність інших нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, відсутність трудових правовідносин між позивачем та відповідачем з 2013 року, суд не вважає належними, оскільки вказані обставини жодним чином не були відображені у наданій відповідачем відповіді.

Щодо посилання відповідача на нестворення запитуваної позивачем довідки про заробітну плату у якості публічної інформації, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», від 13.01.2011, № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Конституційний суд України рішенням від 20 січня 2012 року у справі №1-9/2012 установив, що перебування особи на посаді, пов'язаній зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування, передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження. Публічний характер як самих органів-суб'єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві. Згідно ч. 5 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011, № 2939-VI, визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Суд зазначає, що розпорядження бюджетними коштами включає здійснення витрат з державного чи місцевого бюджету. Заробітна плата та інші виплати (премії, матеріальна допомога тощо) посадовим та службовим особам є витратами з бюджету.

Статтями 12, 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011, № 2939-VI, передбачено, що під запитом на інформацію розуміється прохання фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень до суб'єктів, визначених у статті 13 цього Закону, надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до п. 1,2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011, № 2939-VI, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджету працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування є публічною інформацією, не носить конфіденційною характеру та, відповідно, підлягає наданню на запит.

Крім того, в ході судового розгляду справи встановлено, що відповідачем вже було надано позивачці довідку про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески № 18-111 вих.-16 від 11.02.2016 року (а.с.9), доказів відкликання або скасування цієї довідки суду не надано.

У зв'язку з чим, суд критично ставиться до посилань відповідача на неможливість надати довідку позивачу.

Щодо посилань представника відповідача на відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, як підстави відмови у задоволенні позову, то суд зазначає наступне.

На момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року.

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на момент виникнення правовідносин, цей порядок не визначений.

Однак, суд зауважує, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII) не може бути підставою для не видачі довідки про розмір заробітної плати.

з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 139, 246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати прокуратуру Кіровоградської області (вул. Велика Пермська, 4, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 02910025) надати довідку ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) про розмір заробітної плати працівника прокуратури Кіровоградської області за останнім місцем роботи - прокурора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою КМУ від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Прокуратури Кіровоградської області (вул. Велика Пермська, 4, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 02910025) у розмірі 640 грн. (шістсот сорок грн.)

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник