
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2018 р. справа № 809/1565/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представників відповідача - Гайової О.В., Поліщук Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до приватного підприємства «Надра» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4202 від 23.01.2007 -
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України звернулася в суд з адміністративним позовом до ПП «Надра» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4202 від 23.01.2007 року.
В рамках реформування судової системи України, 03.10.2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», який згідно з пунктом 1 розділу 6 Прикінцевих положень цього Закону та на підставі пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду «Про визначення дня початку роботи Верховного Суду» від 30.11.2017 року за № 2 набрав чинності 15.12.2017 року.
Підпунктом 10 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
З врахуванням цих обставин суд керується положеннями Кодексу у редакції від 15.12.2017 року та розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив умови користування спеціальним дозволом на користування надрами в частині неподання щорічного звіту про рух запасів корисних копалин та не проведення повторної державної експертизи і оцінки запасів родовищ корисних копалин, що зумовило зупинення дії такого дозволу, та встановлення підстав для анулювання спеціального дозволу користування надрами. Оскільки визначеної чинним законодавством згоди від відповідача на припинення користування надрами не отримано, позивач звернувся з позовом про анулювання наданого відповідачу спеціального дозволу в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, на адресу суду надав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, просив позов задовольнити. Фактично за змістом вказана заява є клопотанням про розгляд справи за відсутності позивача.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили з підстав, наведених у письмовому запереченні. Пояснили суду, що відповідачем звіт про рух запасів за 2016 рік подано своєчасно, також відповідачем подано звіт про рух запасів за 2015 рік, однак надати копію відповідної квитанції не має можливості з причин її втрати. Враховуючи, що повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації надр, а дозвіл виданий у 2007 році, станом на час розгляду справи матеріали щодо проведення заходів з повторної державної експертизи і оцінки запасів родовищ корисних копалин позивачу надіслано, а тому вимоги позивача виконані. Просили відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши в сукупності надані письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ПП «Надра» надано спеціальний дозвіл користування надрами за № 4202 від 23.01.2007 року з метою видобування піску придатного в якості сировини для виготовлення штукатурних розчинів та для застосування в дорожньому будівництві, благоустрою, рекультивації та планування територій на об'єкті надрокористування - Луковищецькому родовищі (Рогатинський район, Івано-Франківська область) (а.с.9).
Невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4202 від 23.01.2007 року є Угода від 05.06.2017 року про умови користування надрами з метою промислової розробки Луковищецького родовища будівельного піску (а.с.10-14).
Листом від 26.04.2016 року №02/302-1493 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» повідомило позивачу що відповідачем не подано інформації щодо руху запасів корисних копалин за 2015 рік (а.с. 22-25).
16.08.2016 року позивачем прийнято наказ №255 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами за №4202 від 23.01.2007 року, та встановлено тридцятиденний термін для усунення порушення (а.с.26).
У зв'язку з встановленням порушення відповідачем вимог п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин в частині не проведення повторної державної експертизи, наказами Держгеонадра України від 01.09.2016 року №287, від 30.12.2016 року №505 встановлено терміни для усунення вказаного порушення законодавства - надано термін для усунення порушень до 01.02.2017 року (а.с. 16, 29).
Дані накази надсилались відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення відповідачу поштової кореспонденції (зворот а.с.28, а.с.18, зворот а.с.31).
Наказом за №6 від 11.01.2017 року позивачем внесено зміни до наказу №255 від 16.08.2016 року в частині заміни підстав для зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та зазначено підставою зупинення спеціального дозволу за №4202 від 23.01.2007 року підпункт 1 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами з підстав порушення статті 24 Кодексу України про надра, пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин та надано 30 календарних днів для усунення порушень (а.с. 19-20).
Державною службою геології та надр України на адресу ПП «Надра» направлено лист-запит від 13.05.2017 року, в якому зазначено про необхідність висловлення у 15-денний строк позиції (згоди/незгоди) щодо припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу за №4202 від 23.01.2007 року, який згідно копії повідомлення про вручення рекомендованого відправлення отриманий відповідачем 23.05.2017 року (а.с.32, зворот а.с.32). Однак, згідно пояснень позивача, викладених в позовній заяві, жодної відповіді на вищевказаний лист-запит Державною службою геології та надр України отримано не було.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог абз.1 статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
За вимогами ст.19 цього Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно із ст.24 Кодексу користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відповідно до статті 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Частиною 7 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарювання» передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру, зокрема, в разі здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Процедуру надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони визначав Порядок надання у 2006 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2006 року № 168 (чинний на момент видачі спеціального дозволу на користування надрами № 4202 від 23.0.2007 року -(протокол №31 від 21.12.2006 року).
Пунктом 9 зазначеного Порядку передбачено, що Мінприроди з метою раціонального та ефективного використання надр встановлює при наданні дозволу особливі умови користування надрами щодо: вимог, правил і стандартів користування конкретними ділянками надр; якості продукції або робіт; технології видобування та переробки корисних копалин; порядку видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; видів, обсягів і строків виконання робіт на ділянці надр; припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр. Невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між Мінприроди і надрокористувачем.
За змістом статті 45 Кодексу України про надра запаси корисних копалин розвіданих родовищ, а також запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, підлягають експертизі та оцінюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 статті 53 Кодексу України про надра передбачено, що при розробці родовищ корисних копалин повинен забезпечуватися облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.
За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 року, діючого на час виникнення спірних правовідносин, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Судом встановлено, що фактичними підставами щодо припинення користування надрами стало ненадання відповідачем звітів щодо руху запасів за 2015 рік та не проведення повторної державної експертизи і оцінки запасів родовищ корисних копалин, яка має проводитись через кожні 5 років експлуатації ділянки надр.
Укладеною 05.05.2007 року між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ПП «Надра» Угодою про умови користування надрами (пункт 13.2) відповідач зобов'язаний в установленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти про рух запасів відповідно до форм державної звітності (а.с.13).
Окрім цього, позивач зобов'язаний проводити повторну державну експертизу і оцінку запасів родовищ корисних копалин у відповідності до вимог ст.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою КМ України № 865 від 22.12. 1994 року.
У відповідності до вимог ст.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою КМ України № 865 від 22.12. 1994 року, повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр, а також у разі: коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими державною комісією по запасах корисних копалин або якщо списані та передбачені для списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством; коли різниця у розмірі становить понад 20 відсотків порівняно з фактичними техніко-економічними та фінансовими показниками господарської діяльності, пов'язаної з видобуванням корисних копалин, а також коли зміни в технологічних схемах призводять до такої різниці.
Разом з тим суд встановив, що відповідачем надіслано звітний баланс запасів корисних копалин за 2016 рік, а також відповідачем надіслано до Держгеонадра України перелік об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр на 2017 рік, яке отримано позивачем 08.02.2017 року. Згідно цього переліку виконання робіт з повторної геолого-економічної оцінки Луковищецького родовища будівельних пісків в Рогатинському районі Івано-Франківської області (очікувані результати робіт - геолого-економічна переоцінка Луковищецького родовища будівельних пісків, затвердження промислових запасів в ДКЗ України) заплановано закінчити у ІІІ кварталі 2017 року, а передати звітні матеріали у ІV кварталі 2017 року (а.с.57, 83). 29.11.2017 року відповідачем укладено Договір № 459 з Державною комісією України по запасах корисних копалин на державну експертизу повторної геолого-економічної оцінки (ГЕО) запасів піску Луковищецького родовища у Рогатинському районі Івано-Франківської області, термін виконання якої - три місяці. У зв'язку з укладенням вказаного Договору відповідачем проведено розрахунок вартості робіт, отримано рахунок-фактуру від 29.11.2017 року на оплату державної експертизи оцінки запасів корисних копалин на суму 101 725,57 грн., копії матеріалів надіслано до ДКЗ України (а.с.60-64).
Таким чином, враховуючи зазначене вище, а також те, що повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр, а спеціальний дозвіл на користування надрами № 4202 виданий відповідачу в 2007 році, суд приходить до висновку що на час звернення позивачем до суду із позовною заявою та розгляду справи, відповідачем вжито заходів щодо проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів родовища корисних копалин та усунуто порушення законодавства в частині подання щорічної звітності про рух запасів, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
При цьому суд зазначає, що встановлення факту неподання відповідачем звіту за 2015 рік, в той же час подання такого за 2016 рік, із врахуванням змін, внесених наказом за №6 від 11.01.2017 року до наказу №255 від 16.08.2016 року, не може бути достатньою підставою для припинення дії виданого спеціального дозволу на користування надрами.
Разом з цим, суд не погоджується із доводами відповідача про пропущення позивачем строків звернення до суду, оскільки право на звернення до суду у позивача в цьому випадку виникло з дня отримання ПП «Надра» листа позивача від 13.05.2017 року із пропозицією повідомити в 15-ти денний строк про згоду або не згоду із припиненням права користування надрами, згідно спеціального дозволу №4202 від 23.01.2007 року.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 29.01.2018 р.