
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2018 р. Справа№805/4100/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд»
про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5525 від 13 квітня 2012 року
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державна служба геології та надр України, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5525 від 13 квітня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «Гранд» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5525 від 13 квітня 2012 року невід'ємною частиною якого є угода по умови користування надрами від 13 квітня 2012 року. Відповідно до угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційно геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин. Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційно геологічний фонд України» листами від 07.04.2015 року №02/302-0972 та від 26.04.2016 року №02/302-1493 надано перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей щодо руху запасів за формою ф. 5-гр за 2014 рік, 2015 пік до ДНВП «Геоінформ України» від яких не надходила. За результатами опрацювання листа позивачем встановлено, що відповідач ТОВ «Гранд» в порушення вимог Угоди про умови користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2014 та 2015 роки. З підстав наведеного позивачем винесено наказ від 19.05.2015 року №122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів. Наказом від 16.08.2016 року №257 позивачу встановлено додатковий термін для усунення порушень у сфері надрокористування. По спливу часу жодної відповіді від відповідача не надійшло. Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокистування та не усунув порушення, позивач просив суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5525 від 13 квітня 2012 року наданого ТОВ «Градн».
Відповідач до судового засідання не з'явився, заперечення до позовної заяви не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд» зареєстроване як юридична особа, включено до ЄДРПОУ за номером 25103758, зареєстроване за юридичною адресою: 83001, Донецька обл., місто Донецьк, пр. Маяковського, будинок 23.
13 квітня 2012 року Державною службою геології та надр України позивачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5525 з видобування кварцових пісків в якості сировини для виробництва віконного скла.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Угоди про умови користування надрами від 13 квітня 2012 року (яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами), Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд» зобов'язане у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин.
Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 07 квітня 2015 року №02/302-0972, відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд» не надано до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формами 5-гр за 2014 рік.
Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» від 26 квітня 2015 року №02/302-1493, відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд» не надано до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формами 5-гр за 2015 рік.
Наказом від 19 травня 2015 року №122 Державна служба геології та надр України зупинила дії спеціального дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю «Гранд» на користування надрами та згідно витягу з додатка до вказаного наказу встановила строк для усунення порушень законодавства про надра - 30 календарних днів.
16 серпня 2016 року Державна служба геології та надр України, наказом № 257 у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме, щорічного звітування перед ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, встановила Товариству з обмеженою відповідальністю «Гранд» термін для усунення порушень законодавства про надра на користування надрами та встановила строк для усунення порушень законодавства про надра - 10 календарних днів.
10 січня 2017 року Державна служба геології та надр України, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік та враховуючи пропозиції Комісії з питань надрокористування, повторно встановила Товариству з обмеженою відповідальністю «Гранд» термін для усунення порушень законодавства про надра на користування надрами та встановила строк для усунення порушень законодавства про надра - до 01 березня 2017 року, про що прийнятий наказ №1.
Доказів усунення відповідачем порушення до суду не надано.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року за № 615.
Згідно з пунктом 23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Згідно з частиною 1 статті 26 Кодексу України про надра підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі якщо відпала потреба в користуванні надрами, закінчення встановленого строку користування надрами, припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування, користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами, вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку. Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Отже, подання до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов'язковою умовою спеціального користування надрами, яка прямо визначена дозволом та Угодою, проте відповідач відповідні звіти протягом 2014, 2015 років не надавав.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскільки вжиті позивачем заходи щодо усунення порушень відповідачем норм чинного законодавства до такого усунення не привели, вимога позивача про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5525 від 13 квітня 2012 року підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5525 від 13 квітня 2012 року - задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 13 квітня 2012 року №5525, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Гранд» (код ЄДРПОУ 25103758, зареєстроване за юридичною адресою: 83001, Донецька обл., місто Донецьк, пр. Маяковського, будинок 23).
Повний текст рішення складено та підписано 29 січня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.