Рішення № 71875466, 30.01.2018, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
537/5118/17
Номер документу
71875466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження: 2-а/537/15/2018

Справа № 537/5118/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.01.2018 року м. Кременчук

Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Сьоря С.І., при секретарі Яворській А.Г. розглянувши у порядку письмового провадження в м.Кременчуці Полтавської області в приміщенні Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити рішення, яким визнати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №206 від 21.07.2017 року про відмову в призначенні йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним та скасувати його, зобов'язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити йому, пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення з заявою про призначення пенсії, а саме: з «21» червня 2017 року.

Свої вимоги мотивував тим, що він у період з 29 жовтня 1984 року по 14 листопада 1986 року проходив військову строкову службу в частині №77038, яка знаходилась у смт. Десна Козелецького району Чернігівської області.

В ніч з 25 на 26 квітня 1986 року трапилась аварія на Чорнобильській атомній електростанції. У їх частині була сформована група з військовослужбовців для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією аварії на ЧАЕС. 30 квітня 1986 року у другій половині дня збірний загін з їх військової частини виїхав до м. Чорнобиля. Увечері цього ж дня вони прибули у передмістя м. Чорнобиль. Їм був даний наказ будувати наметове містечко для подальшого проживання у ньому підрозділів радіаційно-хімічного захисту. 31 квітня 1986 року зранку вони розпочали дані будівельні роботи та проводили їх по 02 травня 1986 року.

Після того, як вказане наметове містечко було збудоване, 02 травня 1986 року надійшов ще один наказ - розбирати наметове містечко. Даний наказ був обумовлений тим, що воно знаходилось в забрудненій зоні і керівництво держави на той момент вже прийняло рішення про евакуацію мешканців м.Чорнобиль.

В цей час автобуси з мешканцями м. Чорнобиль проїздили повз місце, де вони працювали, тобто проводилась евакуація населення. 03

03 травня 1986 року наметове містечко було ними демонтоване та перевезене до іншого місця. На новому місці вони розвантажили наметове містечко. Доказами його перебування у м.Чорнобиль у цей період є фотокартки, зроблені на фоні передмістя м.Чорнобиль під час будівництва наметового містечка. Їх, солдат строкової служби, замінили військовозобов'язані, призвані на військові збори.

03 травня 1986 року вони повернулись до своєї військової частини №77038 у смт. Десна. З 25 травня 1986 року по 26 червня 1986 року він також у складі декількох військовослужбовців строкової служби був відряджений до військової частини №21151 в с.Оране Київської області. Дана військова частина була сформована з військовослужбовців різних частин для організації речового та продуктового забезпечення військових підрозділів, які приймали участь в роботах з ліквідації аварії безпосередньо на ЧАЕС.

З місця дислокації військової частини №21151 (с. Оране Київської області) він у складі групи військовослужбовців строкової служби 09 червня 1986 року виїхав до м.Чорнобиль, а 17 червня 1986 року повернувся знову до місця дислокації частини в с.Оране.

У м. Чорнобиль він разом з іншими солдатами строкової служби проживав у приміщенні їдальні на Центральному ринку міста. У цьому приміщенні вони виконували роботи по приготуванню та доставці їжі, речового майна безпосередньо підрозділам біля IV - го реактору на територію ЧАЕС. Доказами його перебування у м. Чорнобиль у цей період є фотокартки, зроблені на фоні їдальні, міського ринку, бойової розвідувально-дозорної машини радіаційно-хімічного захисту, підрозділ якого базувався поряд з ними, а також фотокартки з його побратимами (на одній з фотографії він стоїть поруч зі своїм товаришем ОСОБА_2).

Він пробув у м. Чорнобиль по 17 червня 1986 року включно. 17 червня 1986 року ввечері він повернувся до місця дислокації військової частини №21151 у с. Оране Київської області. Пробув у військовій частині в с. Оране по 26 червня 1986 року. Потім його та інших солдат в порядку ротації замінили і він повернувся до свого основного місця служби - військової частини №77038 у смт. Десну Козелецького району Чернігівської області.

Таким чином, він був у передмісті м. Чорнобиль з 30.04.1986 року по 03.05.1986 року, а безпосередньо у м. Чорнобиль - з 09.06.1986 року по 17.06.1986 року, що підтверджується

відповідними записами у його військовому квитку, витягом з протоколу №87 засідання комісії при Мінчорнобилі України по вирішенню спірних питань, пов'язаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 18.02.1994 року.

21 червня 1991 року він отримав перше посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. У 1994 році посвідчення було перереєстроване. 24 вересня 2013 року йому було видано дублікат посвідчення замість НОМЕР_3 - нове посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. серії НОМЕР_2 с. У червні 2016 року він звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №168 від 01.08.2016 року йому, ОСОБА_1, було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих в установленому законодавством порядку періоди роботи в зоні відчуження. Тому він змушений був звернутись до Крюківського районного суду м. Кременчука з позовом про встановлення факту належності документів.

Рішенням Крюківського районного суду м. Кременчука від 21.04.2017 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 01.06.2017 року, його, ОСОБА_1, позов було задоволено: встановлено факт належності йому архівної довідки № 179/1/1184 від 08.02.2016 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України; архівної довідки №179/1/1185 від 08.02.2016 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України та архівної довідки № 179/1/6120 від 29.06.2016 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України.

У липні 2017 року, зібравши всі необхідні документи та долучивши до них вказану копію рішення Крюківського районного суду м. Кременчука від 21.04.2017 року, він знову звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №206 від 21.07.2017 року йому, ОСОБА_1, знову було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих в установленому законодавством порядку періоди роботи в зоні відчуження (вказане рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області майже ідентичне попередньому).

Вважає вище вказане рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №206 від 21 липня 2017 року про відмову у призначенні йому, пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

У своєму рішенні Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області вказало, що ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено, що при призначенні пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС .

Проаналізувавши подані ним документи, Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області дійшло висновку, що неможливо встановити факт його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки: в копії військового квитка НУ № 8678202 є відмітки про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.04.1986 р. по 03.05.1986 р. у в/ч 77038 та з 25.05.1986 р. по 26.06.1986 р. у в/ч 21151, але не зазначені категорії зон радіоактивно забруднених територій внаслідок Чорнобильської катастрофи; в довідці від 08.02.2016 р. № 179/1/1184, виданій Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України ОСОБА_1 (ініціали не розшифровані) зазначено в наказі командира в/ч 77038 по стройовій частині від 26.05.1986 р. №121 про відрядження в м.Чорнобиль для виконання робіт. В наказах командира в/ч77038 по стройовій частині за червень 1986 року прибуття ОСОБА_1 з відрядження м.Чорнобиль не відображено. В історичній довідці в/ч 77038 інформація щодо участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в/ч 77038 відсутня; в довідці від 08.02.2016 р. №179/1/1185, виданій Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України на ОСОБА_1 (так в тексті) ОСОБА_1 про відрядження в м.Чорнобиль (№ військової частини не вказано) з 09.06.1986р. (наказ №46) по 17.06.1986р. (наказ №54) не вказані відомості щодо участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 21151; в довідці від 29.06.2016 р. №179/1/6120, виданій Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України на ОСОБА_1 (так в тексті) ОСОБА_1 про прибуття на заміну у с. Оране (нак. командира в/ч 21151 №27 від 25.05.1986 р.) та про вибуття по закінченню відрядження до в/ч 77038 (нак. командира в/ч 21151 №63 від 26.06.1986 р.) інформація щодо участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відсутня; дані довідки від 19.10.1993р. №51/12890, виданої Центральним архівом Міністерства Оборони України про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 25.05.1986р. (наказ №27) по 26.06.1986р. (наказ №63) військова частина №21151 с.Оране не підтверджені даними довідки Галузевого Державного архіву Міністерства Оборони України від 08.02.2016 р. №179/1/1185, зокрема, щодо прізвища та підстави видачі довідки, тобто не зазначені первинні документи; у витязі з протоколу від 18.02.1994р. №87 засідання комісії при Мінчорнобилі України по вирішенню спірних питань, пов'язаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС про визнання учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії з 25.05.1986р. по 26.06.1986р. не зазначені первинні документи; рішенням Крюківського районного суду м. Кременчука від 21.04.2017 року по справі №537/570/17 провадження №2/537/570/2017 встановлено факт належності належності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, архівної довідки №179/1/1184 від 08.02.2016 р., виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України; архівної довідки № 179/1/1185 від 08.02.2016 р., виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України; та архівної довідки № 179/1/6120 від 29.06.2016 р., виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України.

Таким чином, через помилки при оформленні документів у написанні його прізвища та зазначенні лише ініціалів, а саме: зазначення замість правильного «ОСОБА_1» неправильних - «ОСОБА_1», «ОСОБА_1», Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області вважає недоведеним факт його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, навіть не зважаючи на рішення Крюківського районного суду м. Кременчука від 21.04.2017 року, яким було встановлено факт належності йому вказаних первинних документів - довідок, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1986 року по 03.05.1986 року у передмісті м.Чорнобиль, а також у період з 25.05.1986 року по 26.06.1986 року, безпосередньо у м.Чорнобиль: з 09.06.1986 року по 17.06.1986 року, а також не зважаючи на те, що факт його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є вже доведеним - він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше 5 календарних днів на 10 років. Жодних інших вимог чи критерій для зменшення пенсійного віку особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, законодавством не встановлено. На підставі вищевикладеного, вважає що, Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області протиправно відмовлено йому у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а отже рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №206 від 21.07.2017 року підлягає скасуванню.

15.12.2017 року набрав чинності Закон України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".

Відповідно до п. 10 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

По даній адміністративній справі скорочене провадження було відкрито до набрання чинності редакції Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 року, а тому вказана справа повинна розглядатись за правилами, що діють після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10,2017 року.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно ч.1, 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України визначено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З урахуванням викладених положень КАС України, оскільки клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю не надходило, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Представник відповідача - Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити у зв'язку з його безпідставністю.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом , звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Частинами 1-3 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні адміністративної справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Зі змісту ст. 242 КАС України вбачається, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасникам справи.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_4, ОСОБА_1 проходив військову строкову службу у військовій частині 77038 та з 30.04.1986 року по 03.05.1986 року та з 25.05.1986 року по 26.06.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно витягу з протоколу №87 засідання комісії при Мінчорнобилі України по вирішенню спірних питань, пов'язаних з визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 18.02.1994 року, на підставі заяви ОСОБА_1 та архівної довідки №51/12890 від 19.10.1993 року, військового квитка, ОСОБА_1 визнано учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, який приймав участь у роботах , як військовослужбовець у в/ч 21151 в с. Оране м. Чорнобиль з 25.05.1986 року по 26.06.1986 року.

Рішення Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 21.04.2017 року, яке набрало законної сили 01.06.2017 року, встановлено факт належності ОСОБА_1 архівної довідки №179/1/1184 від 08.02.2016 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України; архівної довідки №179/1/1185 від 08.02.2016 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства Оборони України та архівної довідки №179/6120 від 29.06.2016 року, виданої Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України, з яких вбачається що ОСОБА_1 з 30.04.1986 року по 03.05.1986 року та з 25.05.1986 року по 26.06.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №206 від 21.07.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з відсутністю документів підтверджуючих у встановленому законом порядку періоди роботи в зоні відчуження.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.

В пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, відповідно до пп.5 п.2.1 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

24.09.2013 року Полтавською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії серії НОМЕР_5.

Враховуючи вищевикладене, а також те що з наданих позивачем довідок вбачається, що останній з 30.04.1986 року по 06.05.1986 року та з 25.05.1986 року по 26.06.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та з урахуванням того, що відповідно до п. 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи те, що позивач звернувшись до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 відпрацював в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження та має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то суд приходить до висновку, що відповідач без наявності до того законних підстав відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до абз.2 ч.5 ст.139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи те, що сторони звільнені від сплати судових витрат, судові витрати необхідно компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. ст.ст.1, 6, 77, 79, 139, 241 - 246, 262, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №206 від 21.07.2017 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (39630 Полтавська область м.Кременчук вул..Велика набережна б.9, код ЄДРПОУ 40367050) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 21 червня 2017 року.

Судові витрати компенсувати за рахунок держави

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Повне рішення складено 30 січня 2018 року.

Суддя: С.І. Сьоря