Рішення № 71874461, 17.01.2018, Бородянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
360/2607/17
Номер документу
71874461
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 360/2607/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючого судді ? Унятицького Д.Є.

за участю секретаря - Буларги Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Бородянської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2017 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 14 липня 2016 року визнана інвалідом третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС. Після встановлення інвалідності та її причинного зв'язку із впливом аварії на ЧАЕС вона звернулась до УСЗН Бородянської РДА з проханням прийняти у неї документи, оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для отримання посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1. На своє звернення отримала відмову, мотивовану тим, що прийнятий Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому оскільки вона не проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, то вона не має статусу потерпілої. Оскільки зазначена відмова не відповідає вимогам закону та порушує її права на отримання статусу потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1 просила визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації у прийнятті у неї документів для встановлення статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, зобов'язати управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації та райдержадміністрацію Бородянського району прийняти її документи та підготувати подання для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, зобов'язати департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації та Київську обласну державну адміністрацію віднести її до постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, відповідно до заяви просила слухати справу у її відсутність, позов підтримала.

Відповідачі - Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київська обласна державна адміністрація в судове засідання представників не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідач - Бородянська районна державна адміністрація в судове засідання представника не направила, просила слухати справу без її участі.

Відповідачі - Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київська обласна державна адміністрація представників в судове засідання не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 являється постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с.8).

З копії довідки до акту огляду МСЕК (а.с.11) та копії експертного висновку №9366 від 11 липня 2016 року (а.с.12) вбачається, що ОСОБА_2 визнано інвалідом третьої групи внаслідок захворювання пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС.

Листом №4825/08 від 04 грудня 2017 року управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації відмовило позивачці у прийнятті документів необхідних для оформлення посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, мотивуючи тим, що статус потерпілої четвертої категорії та відповідне посвідчення діє лише на території зони посиленого радіоекологічного контролю, положення про яку в Законі України "Про Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено з 01 січня 2015 року (а.с.13-14).

Відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, категорія 1.

Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що Законом України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено зону посиленого радіоактивного забруднення, а тому позивачка не відноситься до категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.

Також посилання відповідача на те, що позивачка не може бути віднесена до числа потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1, оскільки вона, хоча і має посвідчення потерпілої особи 4 категорії, однак не відноситься до числа потерпілих 4 категорії оскільки не проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, суд не приймає до уваги в зв'язку з тим, що можливість віднесення особи до числа потерпілих 1 категорії Закон пов'язує з інвалідністю, що має причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що встановлена потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Також необхідно зазначити, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (п.4 ч.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог п.4 ч.1 ст.14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.

Тому, виключення з нормативного акту положень щодо зони посиленого радіоекологічного контролю, не відновлює шкоду, що заподіяна внаслідок Чорнобильської катастрофи здоров'ю особі, яка проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю і відносилась до числа потерпілих 4 категорії, а відтак не позбавляє цю особу статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За таких обставин, та враховуючи, що Департаментом соціального захисту населення Київської ОДА та Київською ОДА не подано суду заперечень з приводу позовних вимог заявлених до них, не доведено відсутність порушень прав позивача з даного приводу відповідачами, суд вважає за необхідне позов задовольнити.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Бородянської РДА у прийнятті документів від ОСОБА_2 для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської РДА прийняти у ОСОБА_2 документи та передати їх для підготовки подання для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зобов'язати Бородянську районну державну адміністрацію підготувати та направити подання для оформлення ОСОБА_2 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, Київську обласну державну адміністрацію вирішити питання надання ОСОБА_2 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий-суддяД.Унятицький