
Справа № 161/17354/17
Провадження № 2-а/161/44/18
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Гринь О.М.
при секретарі судових засідань Муригіній А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського Володимира Євгенійовича, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору, -
в с т а н о в и в :
ГУПФ України у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до відповідачів про визнання дій неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору.
Свій позов обґрунтовує тим, що 27 квітня 2014 року на адресу ГУПФ України у Волинській області надійшла постанова головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинського В.Є. про відкриття виконавчого провадження від 06 жовтня 2014 року на виконання виконавчого листа №2а-9632/11/0308, виданого Луцьким міськрайонним судом, яким ГУПФ України у Волинській області зобов'язано провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_4 передбаченого підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 03 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленої абз. 1 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум. Листом від 26 листопада 2014 року відповідача повідомлено про те, що ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії, нарахована сума доплати становить 247,90 грн., виплата якої буде проведена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету.
27 квітня 2017 року на адресу ГУПФ України у Волинській області надійшла постанова головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинського В.Є. про відкриття виконавчого провадження від 24 квітня 2017 року на виконання виконавчого листа №2а-9632/11/0308, виданого Луцьким міськрайонним судом, яким ГУПФ України у Волинській області зобов'язано провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_4 передбаченого підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 03 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленої абз. 1 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум. Пунктом 2 постанови визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 днів. Пунктом третім - стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12800,00 грн.
Вважає, дану постанову неправомірною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки боржником рішення добровільно виконане в повному обсязі в межах наданих повноважень. Виплата перерахованих коштів повинна здійснюватися казначейством в межах бюджетних асигнувань. А тому, підстави стягувати виконавчий збір з боржника в даному випадку відсутні.
На підставі наведеного просить визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Турчинського В.Є. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 24 квітня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору протиправними та скасувати пункт 3 постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. про відкриття виконавчого провадження від 24 квітня 2017 року про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибула, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, в клопотанні від 25 січня 2018 року просила розгляд справи здійснювати за її відсутності.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Згідно з частиною четвертою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України в разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинського В.Є. від 06 жовтня 2014 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-9632/11/0308, виданого Луцьким міськрайонним судом, яким ГУПФ України у Волинській області зобов'язано провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_4 передбаченого підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 03 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленої абз. 1 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум (а.с.8).
Вказаною постановою державного виконавця, боржнику надано строк, протягом 10 робочих днів, для добровільного виконання рішення суду.
Листом від 26 листопада 2014 року ГУПФ України у Волинській області повідомило відповідача про виконання постанови головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинського В.Є. від 06 жовтня 2014 року про відкриття виконавчого провадження. Рішення суду виконано в межах повноважень, наданих органам Пенсійного фонду України. Нарахована сума доплати за рішенням суду становить 247,90 грн.
Виплата даних коштів повинна здійснюватися відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою KM України від 03.09.2014 року № 404 через органи ДВС та органи казначейства в межах бюджетних асигнувань. А тому, боржник вчинив всі можливі дії щодо виконання рішення суду в межах наданих йому повноважень.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинським В.Є. від 24 квітня 2017 року повторно відкрито виконавче провадження № 53804510 з виконання виконавчого листа № №2а-9632/11/0308, виданого Луцьким міськрайонним судом, яким ГУПФ України у Волинській області зобов'язано провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_4 передбаченого підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 03 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року включно, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленої абз. 1 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум. Пунктом 2 постанови визначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 днів, пунктом третім - стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 12800,00 грн. (а.с.11).
Листом від 05 травня 2017 за вих. № 2425/02-60-38 (а.с.13) ГУПФ України у Волинській області повідомило державного виконавця про те, що рішення Луцького міськрайонного суду у справі 2а-9632/11/0308, виконано ГУПФ України у Волинській області до відкриття виконавчого провадження, а саме у листопаді 2014 року в рамках виконавчого провадження №44957421.
Стягувачу ОСОБА_5 проведено перерахунок пенсії за період з 03 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року (до змін в пенсійному законодавстві, а саме, набрання чинності Законом України № 3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Порядок погашення заборгованості за рішенням суду визначено постановою КМУ від 03.09.2014 року «Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішеннями судів, виконання яких гарантується державою».
Частинами 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
З оскаржуваної постанови від 24 квітня 2017 року вбачається, що державним виконавцем з боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області стягнуто виконавчий збір в розмірі, що передбачений за примусове виконання рішення немайнового характеру.
Пунктом 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» установлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Покликання сторони відповідача, що Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а відтак і Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою не може застосовуватися в даному випадку, оскільки стосується лише виконавчих документів майнового характеру суд вважає помилковими.
Нараховані ОСОБА_5 боржником кошти є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Оскільки, виконавчий лист № 2а-9632/11/0308, виданий Луцьким міськрайонним судом Волинської області, зобов'язує боржника вчинити дії щодо майна стягувача (виплатити), то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
А відтак, відповідно до вимог п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, виконавчий збір не стягується.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов ГУПФ України у Волинській до відповідачів про визнання дій неправомірними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 9, 77, 90, 243-246, 255, 295 КАС України, ст.ст. 1, 18, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Турчинського Володимира Євгенійовича щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 24 квітня 2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору протиправними.
Скасувати пункт 3 постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського Володимира Євгенійовича про відкриття виконавчого провадження від 24 квітня 2017 року у виконавчому провадженні № 53804510 щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області виконавчого збору в розмірі 12 800 (дванадцять тисяч вісімсот) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня отримання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 30 січня 2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.