Рішення № 71872268, 29.01.2018, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
750/9286/17
Номер документу
71872268
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/9286/17

Провадження № 2-а/750/18/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2018 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

судді - Рахманкулової І.П.,

із секретарем - Разумейко К.М.,

за участю представника відповідача Лук’янця Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 27.09.2017 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому подавши 18.12.2017 заяву про зміну (уточнення) позовних вимог, просить: визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01.06.2012 по 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов'язати Головне управління ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату недоплаченої ОСОБА_2 пенсії за період з 01.06.2012 по 01.01.2016 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від наступного грошового забезпечення: посадових оклад - 950 грн., оклад за військове звання - 125 грн., відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі 30% - 322,55 грн., надбавку 50% за виконання особливо важливих завдань - 698,75 грн., надбавку 15% за роботу в умовах режимних обмежень - 142,50 грн., надбавку 40% за оперативно- розшукову діяльність - 380 грн., 60,20% премії міліції - 1576,49 грн.

Також позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» № 947 від 18.11.2015. Зобов'язати Головне управління ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату недоплаченої ОСОБА_2 пенсії за період з 01.01.2016 згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015, «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» № 947 від 18.11.2015 виходячи з її міліцейського грошового забезпечення на підставі документів пенсійної справи з урахуванням грошового забезпечення старшого інспектора з особливих доручень ГУНП на підставі додаткового документу - довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області 101/00291, № 2503001100 від 20.07.2017, від наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за звання майор поліції - 2000 грн., надбавка 30% за стаж служби в поліції 1410 грн., надбавка 15% за роботу в умовах режимних обмежень - 405 грн., премія 2,77 поліції - 180,47 грн., надбавку 50% за виконання особливо важливих завдань в міліції- 698,75 грн., надбавку 40% за оперативно-розшукову діяльність в міліції - 380 грн., 60,20% премії міліції - 1576,49 грн.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 29.01.2018 адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні в частині заявлених вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії за період з 01.06.2012 по 01.01.2016 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», залишено без розгляду.

У судове засідання позивач не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Від позивача та її представника надійшли клопотання про оголошення перерви в судовому засіданні, проте суд відмовив у їх задоволенні з врахуванням тривалих строків розгляду справи, а також того, що справа відноситься до категорії тих, що розглядаються за правилами спрощеного провадження і неявка у судове засідання учасника справи за умови його належного повідомлення, не перешкоджає розгляду справи по суті, як це передбачено ч.1 ст.205 КАС України.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у запереченні.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 06.05.2008 отримує пенсію згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 55% грошового забезпечення.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було отримано довідку стосовно позивача від Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для проведення перерахунку пенсії.

Проте, перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивачу не здійснюється, оскільки відсутнє фінансування коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900V-III), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Слід також зауважити, що на день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Крім того, Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

На підставі зазначеного в пункті 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Аналогічно і в п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 pоку № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Міністерство внутрішніх справ, на виконання п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», надіслало до Пенсійного фонду України лист, зазначивши, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 № 988.

У свою чергу, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було підготовлено та надано ліквідаційній комісії УМВС в Чернігівській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Відповідно до вимог п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, ліквідаційна комісія УМВС в Чернігівській області підготувала довідку № 101/00291, № 2503001100 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії та надіслала її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Згідно п. 4 Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно приписів ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог з 01.01.2016 без застосування вимог ст.ст. 122, 123 КАС України, суд приходить до висновку, що у відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

На день набрання чинності Законом № 900 Постанова № 988 діяла і є чинною.

З огляду на це, суд вважає, що МВС України допустило протиправну бездіяльність, яка полягає у запізнілому направлені Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З урахуванням викладеного вище, з метою дотримання балансу приватних та публічних інтересів у межах спірних правовідносин належним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 з урахуванням отриманої довідки № 101/00291, № 2503001100 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Проте, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача при перерахунку пенсії позивачу врахувати надбавку 50% за виконання особливо важливих завдань в міліції- 698,75 грн., надбавку 40% за оперативно-розшукову діяльність в міліції - 380 грн., 60,20% премії міліції - 1576,49 грн., виходячи з наступного.

Як вже зазначалося вище, ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області у відповідності до вимог Порядку № 45 було підготовлено довідку № 101/00291 № 2503001100 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2

Водночас, згідно із частиною сьомою пункту 5 Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються; згідно з частиною п'ятою пункту 5 Порядку інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія виплачуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, виходячи із обставин справи, станом на 01.01.2016 року надбавка 50% за виконання особливо важливих завдань в міліції- 698,75 грн., надбавка 40% за оперативно-розшукову діяльність в міліції - 380 грн., 60,20% премія в розмірі 1576,49 грн. не виплачувалися, а тому виходячи з вищевикладеного, правомірно в довідці не включено до складу грошового забезпечення, з якого підлягає здійсненню перерахунок розміру пенсії позивача дані виплати.

Одночасно слід зауважити, що згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є хоч і безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції із збереженням всіх гарантій пенсійного забезпечення передбаченими Законом від 23 грудня 2015 року N 900-VIII, однак, оскільки особливості такого перерахунку врегульовано спеціальними правовими нормами, твердження позивача про врахування до її грошового забезпечення з якого обраховано пенсія, надбавок, премії, які вона отримувала будучи на службі в міліції разом із надбавками поліцейського є помилковим.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що, пред'явлений позов підлягає частковому задоволенню.

Також на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати по сплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, як це передбачено ч.3 ст.139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження юридичної особи: м. Чернігів, вул. П'ятницька, буд. 83-а, ідентифікаційний код юридичної особи - 21390940) провести ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України в Чернігівській області № 101/00291, № 2503001100 від 20.07.2017.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_2 640 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 30.01.2018.

Суддя