
Справа№592/13446/17
Провадження №2-а/592/70/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі: головуючої - судді Фоменко І.М., за участю секретаря Щербань Г.Г., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Молодцової Ю.С., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав в судовому засіданні, та вимоги мотивує тим, що він - ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та з серпня 2000 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області. Втім, відповідач не провів перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
27.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки, виготовленої ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області. Однак, листом від 14.11.2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю додаткових коштів з Державного бюджету України. З такою позицією відповідача ОСОБА_1 категорично не згоден і вважає таку бездіяльність протиправною, тому позивач просить визнати протиправною бездіяльність до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268» та довідки №11/139-562 (1723) від 19.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог, просила відмовити в задоволенні позову, пояснила суду, що вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії є передчасними, оскільки повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надійшло до головного управління 29.03.2017 року. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області в травні 2017 року. Оскільки відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим від служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, окрім того, вимога позивача здійснити перерахунок пенсії суперечить вимогам ст. 122 КАС України та виходить за межі процесуальних строків. Також ст. 73 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає напрями використання коштів Пенсійного фонду та забороняє використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом. У Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутня окрема бюджетна програма для забезпечення виконання рішень суду, тому відсутні рахунки для здійснення безспірного списання коштів.
Суд, заслухавши думку позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», що підтверджується пенсійним посвідченням, виданим ФЕВ УМВС України в Сумській області від 03.08.2000 року (а.с.9).
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/139-562 (1723) від 19.05.2017 року, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 та наказу МВС від 06.04.2016 року №260, за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою «заступник начальника відділення дізнання Зарічного РВ УМВС в Сумській області» становить 7078,21 грн. (а.с.12).
27.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою про перерахунок пенсії та надання інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.13-14).
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №892/К-11 від 09.11.2017 року перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим від служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.15).
Відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до вимог п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських у більшому розмірі ніж визначалося працівникам поліції раніше.
Відповідно до п. 2 та п. 3 вищезазначеного Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Положеннями ст. ст. 8, 19, 46, 55 Конституції визначено, що органи державної влади створені і діють насамперед для забезпечення права громадянина. Функції держави повинні бути спрямовані на забезпечення соціальних прав громадян. Тому взаємодія державних органів між собою також повинна бути спрямована на реалізацію прав громадян. Взаємодія державних органів між собою чи її відсутність, будь-які її недоліки не повинна перешкоджати реалізації прав громадянина.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надійшло до головного управління 29.03.2017 року. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області в травні 2017 року, однак перерахунок та виплату пенсії станом на 22.11.2017 року не було проведено.
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №892/К-11 від 09.11.2017 року перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) від 08.11.2005 року, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За таких обставин, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та довідки №11/139-562 (1723) від 19.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 01 січня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 сплатив судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.
Таким чином, необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 640 грн. 00 коп.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 5, 6, 9, 72, 77, 79, 139, 246, 255, 295 КАС України, ст. ст. 1, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки №11/139-562 (1723) від 19.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 640 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
30 січня 2018 складено повне судове рішення.
Суддя І.М. Фоменко