Ухвала суду № 71871203, 30.01.2018, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
591/6659/17
Номер документу
71871203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/6659/17

Провадження № 2-а/591/90/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого – судді Сидоренко А.П.,

з участю секретаря – Майбороди А.О.,

позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Сумської області про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та свої вимоги мотивує тим, що з 26 червня 1953 року по серпень 2002 року він працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України.

Так зазначає, що після закінчення Харківського юридичного інституту, 26 червня 1953 року його призначили на посаду слідчого прокуратури Грунівського району (зараз Охтирський район) Сумської області. З квітня 1955 року призначений на посаду прокурора відділу кримінально-судового нагляду Сумської обласної прокуратури, а з червня 1957 року – прокурором слідчого відділу, одночасно виконуючи функції прокурора-криміналіста, бо за штатним розкладом такої посади не було. В 1964 року була введена посада прокурора-криміналіста, і на цій посаді він працював до березня 1968 року, і в цьому році був призначений на посаду начальника слідчої частини( він же заступник начальника відділу) управління внутрішніх справ Сумської області. У грудні 1985 року він вийшов на пенсію за вислугою років і у січні 1986 року був прийнятий на роботу прокуратурою Сумської області на посаду слідчого відділу, а в жовтні 1994 року призначений на посаду прокурора криміналіста, і працював на посаді до звільнення з роботи за власним бажанням у квітні 2002 року.

Його стаж роботи на посадах слідчого прокурора-криміналіста, начальника слідчої частини складав майже 49 календарних років. З липня 1995 року він перейшов з пенсії МВС на пенсію прокуратури, і набув статусу пенсіонера органів прокуратури.

Позивач зазначає, що 21 лютого 1996 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №232 «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, служби безпеки і прокуратури» та частиною 1 Постанови установлені працівникам щомісячні надбавки 25% до посадових окладів і класних чинів і щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років особам у розмірі 100 відсотків суми пенсії, у разі виходу їх на пенсію.

На день введення в дію вказаної постанови КМУ його стаж на посаді слідчого, прокурора-криміналіста, начальника слідчої частини значно перевищував 20 років і за цією постановою він мав право на одержання надбавки і доплати. Але на його запит щодо призначення доплат, йому відповіли, що є наказ генарального прокурора України №180-к від 04.04.1996 року згідно якого ці надбавки і доплати заборонено виплачувати пенсіонерам, у тому числі працюючим.

В червні 2017 року він дізнався, що довідка № 57-зп-116, видана 15 березня 2016 року прокуратурою Сумської області не відповідає вимогам законодавства України, оскільки в ній неправильно відображені дані про його заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а саме: доплата за вислугу років 20 і більше років у вигляді 100% пенсії повинна складати не 4750 грн., а 15 220 грн. В зв'язку з цим йому виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, оскільки відповідачем невірно застосовується спільний ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30.

10 липня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до прокурора Сумської області на яку 18 липня 2017 року ним була отримана відповідь за №18-601вих17, якою було відмовлено у видачі уточненої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії за відсутності на даний час розробленої методики для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури в довідках для перерахунку пенсії №57-зп-16 від 15.03.2016 року станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі-роз’ясненні ОСОБА_3 праці і соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року №2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. В довідці дано розшифровку кожної складової заробітної плати з наведенням нормативних актів та їх відсоток, але у позиції, доплата за вислугу 20 і більше років на посадах прокурора-криміналіста і слідчих органів прокуратури наведено тільки сума, без приведення, яким чином вираховувалась, який складає відсоток і від чого.

26 вересня 2017 року позивач повторно звернувся з письмовою заявою до прокурора області про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії та у відповіді від 30 жовтня 2017 року за № 18-3150-17 позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви, змінено мотивацію відмови, з посиланням на ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року передбачено, що умови і порядок перерахунку призначених пенсій Кабінетом Міністрів України не визначено. У зв’язку відсутністю законодавчого врегулювання даного питання прокуратура області позбавлена можливості задовольнити його вимоги, викладені у зверненні.

Крім того, позивач зазначає, що рішенням Зарічного райсуду м. Суми було зобов’язано Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від середнього заробітку (щомісячної) чинної заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Сумської області №57-зп-16 від 15.03.2016 року, починаючи з 01.05.2016 року та без обмеження її максимального розміру.

Посилаючись на вищевикладені обставини, просить суд зобов'язати відповідача видати позивачу уточнену довідку від 15 березня 2016 року №57-зп-16 для перерахування пенсії, вказавши в частині складової заробітної плати « доплати за вислугу 20 і більше років на посадах прокурора-криміналіста та слідчих органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету міністрів України №232 від 21 лютого 1996 року 100% пенсії в сумі 19 396 грн. і всього заробітної плати – 31 823 грн.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав письмовий відзив на позов, в якому висловлюється заперечення проти вказаного позову, вказуючи на те, що ОСОБА_1 з липня 1953 року працював в органах прокуратури Сумської області на різних посадах. У грудні 1985 року йому призначено пенсію за вислугу років (за період служби в органах внутрішніх справ України в Сумській області), а з липня 1995 року позивач, на підставі ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року перейшов на пенсію працівників органів прокуратури за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

За відповідним зверненням, позивачу видано довідку від 15.03.2016 №57-зп-16 про розмір заробітної плати із відповідними складовими та доплатами станом на 01.12.2015 року у загальному розмірі 21662,54 грн. в т.ч. доплата за вислугу 20 і більше років на посадах прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури - 4750,96 грн.

Відповідно до положень ч. 12 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991року (у редакції на час звільнення позивача з роботи) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 (у редакції на час звільнення позивача з роботи) перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У відповідності до абз. 3 п. 1 постанови КМУ «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури» від 21.02.1996 №232 (далі - Постанова №232, у редакції чинній на час звільнення позивача з роботи) особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, слідчим співробітникам Служби безпеки, начальникам слідчих підрозділів, їх заступникам, прокурорам-криміналістам і слідчим органів прокуратури та військових прокуратур встановлено щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах начальницького складу в слідчих підрозділах органів внутрішніх справ, слідчих співробітників Служби безпеки, начальників слідчих підрозділів, їх заступників, прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури та військових прокуратур у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.

Тлумачення положення вищевказаної норми Постанови №232 вказує, що доплата у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їм нарахована у разі виходу на пенсію передбачалась та виплачувалась як відповідний вид компенсації працівникам, які залишались працювати на роботі, але при цьому мали можливість вийти на пенсію. При цьому її отримати могли працівники, які мали не загальний трудовий стаж та роботу в правоохоронних органах 20 і більше років, а лише ті працівники, які відпрацювали на відповідних посадах (начальницького складу в слідчих підрозділах органів; внутрішніх справ, слідчих співробітників Служби безпеки, начальників слідчих підрозділів, їх заступників, прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури та військових прокуратур) 20 і більше років.

ОСОБА_1 з 1953 року працював у органах прокуратури області, у період часу з 1968-1985 роки проходив службу в органах внутрішніх справ України в Сумській області, у 1985 році йому призначено пенсію за вислугою років. Після призначення пенсії позивач продовжив працювати вже в органах прокуратури Сумської області на різних посадах і звільнився у березні 2002 року з посади прокурора криміналіста відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури.

Разом з цим за час роботи в органах прокуратури області та після призначення пенсії позивачу доплата за вислугу 20 і більше років у відповідності до абз. 3 п. 1 Постанови №232 (у розміри 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їх нарахована у разі виходу на пенсію) не встановлювалась, не нараховувалась і не виплачувалась з урахуванням тих обставин, що йому вже було призначено та виплачувалась пенсія.

Зокрема, вказується на те, що п.5 наказу Генерального прокурора України №181к від 04.04.1996 року (зі змінами відповідно до наказу генерального прокурора України від 01.06.1996 року №450-к) «Про надбавки працівника слідчих підрозділів органів прокуратури України» визначено, що працівникам слідчих підрозділів, яким нарахована і виплачується пенсія за вислугу років, щомісячні надбавки та доплати, передбачені Постановою №232 не проводяться.

Отже ОСОБА_1, в зв’язку з тим, що у 1985 році вже була призначена та виплачувалась пенсія за вислугу років (за час служби в органах внутрішніх справ України в Сумській області) доплата визначена абз. 3 п. 1 Постанови №232 (у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути нарахована у разі виходу на пенсію) не нараховувалась і не виплачувалась.

Наказом в.о. Генерального прокурора України №480к від 15.05.2002 у пункті 5 наказу ГПУ №181к слова «щомісячні надбавки та» виключено.

Таким чином п. 5 наказу ГПУ №181 к в частині заборони нарахувань та виплат доплати (визначеної абз. 3 п. 1 Постанови №232) працівникам, яким нарахована і виплачується пенсія за вислугу років залишився в силі, а твердження ОСОБА_1 про скасування вищевказаного пункту у повному обсязі є безпідставними.

Також підтвердженням цього є відсутність відповідної суми коштів у довідці прокуратури області станом на 18.09.2002 у графі «доплата за вислугу 20 і більше років на посадах слідчого» виданої прокуратурою Сумської області ОСОБА_1 від 18.09.2002 №14-335 для пред’явлення в органи соціального забезпечення.

Окрім цього на підтвердження правомірності видачі Генеральним прокурором України вищевказаного наказу постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 №1440 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 №232», якими абз. 3 п. 1 Постанови №232 доповнено реченням такого змісту: «Працівникам прокуратури та військової прокуратури, які після призначення їм пенсії продовжують працювати на зазначених посадах, ця доплата не виплачується».

Отже ОСОБА_1 в силу відповідних положень вимог Постанови №232, а також наказу ГПУ №181к під час роботи в органах прокуратури області відповідна доплата не встановлювалась та виплачувалась, що у свою чергу свідчить про не включення вказаної доплати до складових заробітної плати позивача на час звільнення з органів прокуратури, тому у відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 (у редакції на час звільнення позивача з роботи) він не має правових підстав для врахування вказаної доплати при перерахунку пенсії і підстави для її включення до довідки (у т.ч. її уточнення на суму 19396 грн.) на даний час, відсутні.

При цьому позивачем на час роботи в органах прокуратури області, після звільнення, а також виходу на пенсію дії чи бездіяльність органів прокуратури області щодо не нарахування вищевказаної доплати до заробітної плати у судовому порядку не оскаржувались.

Таким чином твердження ОСОБА_1 щодо наявності підстав для зазначення у довідці про склад заробітної плати доплати визначеної абз. 3 п. 1 Постанови №232 є безпідставними та необґрунтованими. Зазначається, що ОСОБА_1 звільнився з посади прокурора-криміналіста відділу розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Сумської області.

Наказом Генерального прокурора України від 19.11.2010 №100ш посада прокурора-криміналіста була скорочена, замість неї була встановлена посада старшого прокурора відділу. В подальшому у штатному розписі прокуратури Сумської області також ліквідовано посаду прокурора-криміналіста прокуратури області.

Розмір посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, для обчислення розміру чинної заробітної плати, було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - Постанова №268).

При цьому розмір посадового окладу прокурора-криміналіста прокуратури області було визначено у Додатку 39 до вказаної Постанови (Схема посадових окладів керівників, працівників і спеціалістів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя і прирівняних до них прокуратур).

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, а пунктом 7 цієї постанови Додаток 39 Постанови №268, виключено.

Статтею 15 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 (набрав чинності 15.07.2015) визначено хто є прокурором в органах прокуратури, при цьому посада прокурора-криміналіста не передбачена.

Будь-які нормативні акти Уряду, роз’яснення відповідних органів державної влади чи Генеральної прокуратури України щодо порядку видачі довідок про заробітну плату для розрахунку розміру чинної заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, які вийшли на пенсію з посад, що ліквідовані або перейменовані, відсутні.

Ураховуючи зазначену прогалину у законодавчому регулюванні даних правовідносин, з метою недопущення порушення прав на перерахунок пенсії такої категорії пенсіонерів з числа прокурорсько-слідчих працівників, прокуратурою Сумської області при розрахунку розміру чинної заробітної плати та видачі відповідних довідок пенсіонерам, чиї посади ліквідовано або перейменовано, у т.ч. ОСОБА_1 за аналогією закону застосовувались положення п. 6 наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад». Однак, відповідний наказ втратив чинність з 21.07.2017 року на підставі наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики від 23.03.2017 № 454/64 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144».

Правильність застосування цієї норми матеріального права підтверджується п. 5 постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якою визначено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому ОСОБА_3 соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби. Однак цей нормативно-правовий документ також втратив чинність з 23.09.2016 на підставі постанови кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Окрім цього до Постанови №232 також на цей час внесені законодавчі зміни, якими абз. 3 п. 1 взагалі виключено (на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 №26 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»). При цьому діючі працівники органів прокуратури області вищевказану доплату у складі структури заробітної плати на цей час не отримують.

Згідно зі ст. 49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Трудові правовідносини між прокуратурою Сумської області та ОСОБА_1 припинено з часу його звільнення у березні 2003 року, після чого прокуратурою заробітна плата йому не нараховувалася.

Отже, чинним законодавством не передбачено обов’язку юридичної особи на видачу довідки про заробітну плату особі, яка не перебуває у трудових відносинах, та за період, коли такі відносини з роботодавцем відсутні.

Таким чином, на час звернення ОСОБА_1 до прокуратури Сумської області були відсутні норми права, на підставі яких можливо визначити розмір посадового окладу прокурора-криміналіста прокурора області, а отже і визначити інший розмір чинної заробітної плати та відповідно видати таку уточнену довідку.

Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 на час виходу позивача на пенсію містив норму (ст. 50-1) про необхідність перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати діючим прокурорам, який провадиться зокрема за документами, поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. На цей час Закон втратив чинність, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів, ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України.

Стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 подібної норми не містить, а передбачає, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Саме цим документом мали б регулюватись питання, пов’язані з виникненням права на перерахунок, формою довідки про заробіток для перерахунку пенсії тощо, проте відповідного порядку Урядом з часу набрання чинності Закону України «Про прокуратуру» не затверджено. Водночас до ОСОБА_3 соціальної політики України, що є головним розробником відповідного проекту постанови, Генеральною прокуратурою України надано пропозиції, у тому числі з питань прирівняння посад в органах прокуратури, які ліквідовано, до посад, які передбачені чинним штатним розписом.

З огляду на все вищевказане, з урахуванням втрати чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 №319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» наразі відсутні будь-які нормативні акти, які визначають форму довідки про чинну заробітну плату для перерахунку пенсій прокурорам, зокрема: яка форма довідки; які складові заробітку включати в розрахунок (види надбавок, премій, доплат тощо); який посадовий оклад застосовувати при розрахунку, у разі ліквідації посади, з якої особа вийшла на пенсію; станом на яку дату має міститись інформація про заробіток; хто уповноважений підписувати таку довідку тощо.

Керуючись приписами ст. 19 Конституції України, прокуратура Сумської області листом від 30.10.2017 повідомила заявника, що на теперішній час відсутні нормативні підставі щодо порядку розрахунку розміру чинної заробітної плати на посаді прокурора-криміналіста прокуратури Сумської області, а отже і підстави видати запитувану уточнену довідку.

Також слід зазначити, що Верховною Радою України 03.10.2017 прийнято Закон України №2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ (зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 № 2148-УІН) у разі, якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» не переглядається та пенсія не індексується.

Положеннями пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам передбачено здійснення перерахунку пенсії за нормами цього Закону.

Водночас, якщо при обчисленні органами пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України «Про прокуратуру», то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням змін в законодавстві, пов’язаних із прийняттям 03.10.2017 року Закону України № 2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», підстав для надання нової чи уточненої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 також немає.

Отже, право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, прокуратура Сумської області приймаючи рішення про відмову у видачі уточненої довідки, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечує проти доводів відповідача, звертаючи увагу, що вони не відповідають вимогам законодавства. Посилається на те, що він звернувся з позовом до Зарічного районного суду м. Суми, в рішенні якого від 09 вересня 2002 року суд, задовольняючи його позов в частині виплати надбавки, передбаченої Постановою КМУ №232, констатував, що наказ Генерального прокурора України № 180 К від 04 квітня 1996 року в тій частині, де вказано, що працівникам слідчих підрозділів, яким нарахована і виплачується пенсія за вислугу років, щомісячна надбавка і доплати, передбачені вищеназваною постановою КМУ, не проводяться суперечить Указу Президента України, відповідно до якого позивач має право на одержання надбавки. У подальшому при збільшенні заробітної плати у довідки про зарплату включалася доплата за вислугу 20 і більше років на слідчих посадах. В підтвердження законності права на одержання пільг, передбачених постановою КМУ № 232, позивач приводить постанову Зарічного районного суду м. Суми від 12 травня 2008 року, яким посилаючись на вказану постанову, задоволено його позов й стягнуто з прокуратури Сумської області 4414 грн. заборгованості по заробітній платі, що утворилася із-за невиплати грошової надбавки. Також посилається на те, що дійсно інститут прокурорів-криміналістів скасований, а залишилися посади слідчих, до яких прирівнено прокурорів-криміналістів. Це підтверджується постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури за схемою посадових окладів працівників прокуратури», де передбачено посади слідчих.

В запереченнях представником відповідача вказується, що предметом судового розгляду Зарічного районного суду м. Суми по справах за позовом позивача було обгрунтованість нарахування і виплати позивачу щомісячної надбавки до посадового окладу (у розмірі 25%) з урахуванням надбавки за класний чин (для працівників органів прокуратури) або з урахуванням окладу за військовим званням (для військовослужбовців військової прокуратури) за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів у розмірах згідно з додатком, визначеної Постановою № 232 та заборгованості по заробітній платі, а не доплати у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути нарахована у разі виходу ними на пенсію.

Право на перерахунок пенсії із видачею відповідної довідки для перерахунку (із складовими, у т.ч. надбавок чи доплат) може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення позивача за видачею нової (уточненої) довідки із визначенням розміру доплати, питання перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій у зв’язку зі збільшенням розміру заробітної плати на законодавчому рівні не врегульовано, у відповідача не було правових підстав для такої видачі, а тому прокуратура області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також за своєю правовою природою повноваження прокуратури Сумської області щодо видачі довідок про складові заробітної плати є дискреційними повноваженнями та її виключною компетенцією, тому позивач не може ставити перед судом вимоги про зобов’язання зазначити у довідці про заробітну плату її складові та визначену суму коштів.

Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У грудні 1985 року позивачу призначена пенсія за вислугу років (за період служби в органах внутрішніх справ України в Сумській області ), а з липня 1995 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, позивач перейшов на пенсію працівників прокуратури органів прокуратури за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячного заробітку.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 03 червня 2016 року зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної( чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Сумської області №57-зп-16 п від 15 березня 2016 року, починаючи з 01.05.2016 року та обмеження максимального розміру (а.с.45-46).

Частиною 4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, судовим рішенням визначено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.

Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 V-ІІ, яким визначено умови оплати праці та пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

В довідці № 57-зп-16, виданій 15 березня 2016 року прокуратурою Сумської області ОСОБА_1 зазначено, що останній працював в прокуратурі Сумської області на посаді прокурора-криміналіста слідчого управління. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад - 2083 грн., кл.чин – 135 грн., вислуга років – 887,20 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески – 9314,18 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2173,64 грн., надбавка за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів – 554,50 грн., доплата за вислугу 20 і більше років на посадах прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури – 4850, 96 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) – 882,03 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) – 882,03 грн. Всього 21 662, 54 грн. (а.с.16).

10 липня 2017 позивач звернувся до прокурора Сумської області з заявою, в якій просив видати уточнену довідку до довідки за №57-зп-16 від 15 березня 2016 року з розшифровкою всіх зазначених у ній сум, зокрема відсотковий розмір премії, надбавок та матеріальної допомоги, тощо, а також посилання на відповідні законодавчі акти при нарахуванні зазначених у довідці сум (а.с.17).

Листом прокуратури Сумської області від 18 липня 2017 року № 18-601 вих-17 позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії від 15.03.2016 № 57-зп-16 станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що на вимогу позивача була надана довідка про складові заробітної плати для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2015 року відповідно до постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013. Тому згідно чинного законодавства підстав для видачі уточнюючої довідки для перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено (а.с.18-19).

У спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30 щодо перерахунку пенсій зазначено наступне. Пенсії, призначені в порядку, що існував до 26 липня 2001 року (до внесення до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа її оформила станом на час перерахунку з урахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер. Пенсії, призначені в порядку, встановленому після 26 липня 2001 року, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії. Перерахунок призначених пенсій провадиться з 01 травня 2006 року. Призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Згідно матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про видачу йому уточнюючої довідки для перерахунку пенсії.

В своїй відповіді прокуратура Сумської області від 30 жовтня 2017 № 18-3150-17 посилається на ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від14.10.2014 року, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, та відповідно до якого передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Зазначається, що на сьогодні умови і порядок Кабінетом Міністрів України не визначено. Доплату за вислугу років на посадах начальників слідчих підрозділів, їх заступників, прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури скасовано на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 року №26. У зв’язку з відсутністю законодавчого врегулювання даного питання, прокуратура області зазначила, що позбавлена можливості задовольнити вимоги, викладені у зверненні позивача (а.с.26)

Положеннями ст. 49 КЗпП України визначено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, до яких, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. Так, за змістом рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів. Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.

Таким чином суд вважає, що видача довідок про розмір місячного заробітку працівника прокуратури за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, належить до повноважень відповідача, а тому така довідка відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ повинна відображати складові заробітної плати, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Доводи відповідача на підтвердження своїх заперечень проти позову про відсутність нормативних актів Верховної Ради України, Уряду тощо, які б регулювали порядок видачі довідки про заробітну плату колишнім працівникам прокуратури, не можна взяти до уваги, оскільки ст. 49 КЗпП України чітко визначає обов’язок власника або уповноваженого органу видати працівникові на його вимогу довідку з зазначенням відповідних складових, та відсутність роз’яснень з цього питання або визначеної форми довідки не звільняє від обов’язку надання повної та достовірної інформації роботодавцем.

Оскільки рішення щодо призначення, перерахунку певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України, твердження відповідача щодо відсутності порядку і методики перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури, не ґрунтуються на законі, та не звільняє відповідача від обов’язку надання довідки з відображенням повної інформації щодо складових заробітної плати позивача.

Отже надання правової оцінки наявності або відсутності у позивача права на відповідний перерахунок не є предметом цього спору та відповідні правовідносини з цього питання можуть виникнути між позивачем та органами Пенсійного фонду України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури»від 21 лютого 1996 року №232, а також наказом Генерального прокурора України від 04 квітня 1996 року №181-к «Про надбавки працівникам слідчих підрозділів органів прокуратури України» встановлено особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, слідчим співробітникам Служби безпеки, начальникам слідчих підрозділів, їх заступникам, прокурорам-криміналістам і слідчим органів прокуратури та військових прокуратур: щомісячну надбавку до окладів грошового утримання (для працівників органів прокуратури - до посадових окладів з урахуванням надбавок за класні чини) за службу на посадах слідчих і прокурорів-криміналістів у розмірах згідно з додатком; щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років на посадах начальницького складу в слідчих підрозділах органів внутрішніх справ, слідчих співробітників Служби безпеки, начальників слідчих підрозділів, їх заступників, прокурорів-криміналістів і слідчих органів прокуратури та військових прокуратур у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.

Під час судового розгляду встановлено, що позивач станом на 01 січня 1996 року мав стаж роботи на посадах слідчого, начальницького складу слідчих органів, прокурора-криміналіста, а тому він мав право на отримання надбавки визначеної в п. 1 постанови КМУ № 232 від 21 лютого 1996 року, в тому числі у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка може бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.

За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення.

При цьому застосування саме такого способу захисту порушеного права позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки такі вже були ним реалізовані при видачі довідки про складові заробітної плати, і в даному випадку у прокуратури Сумської області відсутня інша альтернативна поведінка.

Враховуючи, що рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 640 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) задовольнити.

Зобов'язати прокуратуру Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) видати ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) уточнену довідку про заробітну плату для перерахування пенсії згідно з зазначеними у довідці № 57-зп-16 від 15 березня 2016 року складовими заробітної плати, вказавши в частині складової заробітної плати «доплати за вислугу 20 і більше років на посадах прокурора-криміналіста та слідчих органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 232 від 21 лютого 1996 року 100% пенсії в сумі 19396 грн.».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.П. Сидоренко