
Справа № 496/3844/17
Провадження № 2-а/496/19/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року Біляївський районний суд
Одеської області
в складі: головуючого судді - Трушиної О.І.
при секретарі - Горищенко К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Біляївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, Біляївського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області, третя особа - орган опіки та піклування Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною відмову щодо реєстрації місця проживання дитини та зобов'язання здійснити реєстрацію місця проживання, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області щодо реєстрації місця проживання дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, а також зобов'язати виконавчий комітет Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області здійснити реєстрацію місця проживання особи - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за зазначеною адресою.
Свої вимоги мотивує тим, що 04.02.2011 року вона зареєструвала шлюб з громадянином Російської Федерації ОСОБА_4, від якого у них народилось двоє дітей: донька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, та син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. В липні 2017 року вона звернулась зі скаргою до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про реєстрацію місця проживання її малолітнього сина ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1. 18.09.2017 року вона отримала відповідь про те, що оскільки один з батьків дитини не є громадянином України, то реєстрація дитини неможлива доки не буде встановлено її громадянство, а для отримання довідки про реєстрацію дитини громадянином України їй необхідно звернутись до територіального підрозділу ДМС, де отримати свідоцтво про належність до громадянства. Вважає відмову (бездіяльність) відповідачів у реєстрації місця проживання її малолітньої дитини протиправною, оскільки підстав, передбачених ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» для відмови в проведення реєстрації у відповідача немає, а Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не передбачено жодних вимог щодо того, що для реєстрації місця проживання дитини потрібно свідоцтво про належність до громадянства. Крім того, відповідно до ч.8 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів. Вказує, що відмовивши їй в реєстрації дитини на підставі наданих документів, які передбачені законом, відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та діяв не у законний спосіб, у зв'язку з чим вона звернулася до суду з даним адміністративним позовом за захистом порушених прав і свобод її малолітнього сина.
Позивачка та її представник в судовому засіданні на задоволенні адміністративного позову наполягали, посилаючись на обставини, викладені в адміністративну позові. При цьому представник позивачки пояснив, що дитина народилась на території України і незважаючи на те, що один із її батьків не є громадянином України, підстав вважати її особою, громадянство якої не визначено, немає.
Представник відповідача - Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області в судове засідання не з'явився, але направив до суду заяву, в якій вказав, що з позовом не згоден та просив справу розглянути без його участі.
Представник відповідача - Біляївського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, при цьому пояснив, що так як один з батьків дитини не є громадянином України, для реєстрації дитини необхідно отримати свідоцтво про належність до громадянства, а факт оформлення набуття громадянства України неповнолітньої дитини підтверджує довідка про реєстрацію особи громадянином України, яку можна отримати в територіальному підрозділі ДМС за місцем реєстрації, надавши документи, передбачені пунктом 17 Порядку. Однак позивачка до Біляївського РВ ГУ ДМС України в Одеській області за відповідною довідкою не зверталась, незважаючи на роз'яснення сільської ради, тим самим порушуючи вимоги Закону України «Про громадянство України».
Представник третьої особи - органу опіки та піклування Біляївської районної державної адміністрації Одеської області в судовому засіданні адміністративний позов підтримав та вказав, що позивачці необхідно у відповідності до чинного законодавства звернутись до Біляївського РВ ГУ ДМС України в Одеській області, де отримати довідку про реєстрацію особи громадянином України, а потім до сільської ради для реєстрації місця проживання малолітньої дитини.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, 04.02.2011 року позивачка зареєструвала шлюб з громадянином Російської Федерації ОСОБА_4, згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 (а.с. 9).
Він шлюбу у подружжя народилось двоє дітей: донька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, та син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до свідоцтв про народження НОМЕР_2 та НОМЕР_3 (а.с. 10, 11). Батьками дітей є ОСОБА_4 - громадянин Російської Федерації та ОСОБА_1 - громадянка України.
Згідно довідки Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 3286 від 26.10.2017 року родина проживає у будинку, розташованому по АДРЕСА_1, який належить ОСОБА_7 (а.с. 20).
18.08.2017 року позивачка звернулась до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області зі скаргою, в якій просила здійснити реєстрацію місця проживання малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1. До скарги позивачка додала копію паспорту, ідентифікаційного номера, свідоцтво про народження дитини та довідку про склад сім'ї (а.с.15-18).
18.09.2017 року позивачка отримала відповідь на скаргу, з якої вбачається, що відповідно до п.1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України з моменту народження. Документом, що підтверджує громадянство неповнолітньої дитини є свідоцтво про належність до громадянства. Факт оформлення набуття громадянства України неповнолітньої дитини підтверджує довідка про реєстрацію особи громадянином України, для отримання якої необхідно звернутись до територіального підрозділу ДМС за місцем реєстрації та надати документи, передбачені п. 17 Порядку (для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України (а.с. 19).
Механізм здійснення реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні визначається Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2016 року № 207.
Пунктом 18 вказаних Правил визначено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
документ, що посвідчує особу представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
У відповідності до ст. 10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Правила реєстрації місця проживання, затверджені Постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2016 року № 207, тому вони мають силу закону і їх положення є обов'язковими для виконання нарівні з вказаним законом.
Таким чином, законодавчо встановлено, що реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження (пп. 2 п. 18 Правил реєстрації місця проживання).
Проте, відповідно до копії посвідки на постійне проживання ОСОБА_4 НОМЕР_4, виданої 20.11.2015 року, відомості про дітей до 16 років не внесені.
Основними нормативно-правовими актами з питань громадянства України є Закон України «Про громадянство України» та Указ Президента України від 27.03.2001 року № 215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України», яким затверджено порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; (Пункт 3 частини першої статті 3 в редакції Закону N 2663-IV (2663-15) від 16.06.2005) 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Згідно п.1 ч.1 ст. 6 Закону України «Про громадянство України» громадянство України набувається за народженням.
Положенням статті 7 вказаного Закону регламентовано набуття громадянства України за народженням. Так, вказаною нормою встановлено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
З метою організації Закону України «Про громадянство України» Указом Президента від 27.03.2001 року № 215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, відповідно до якого для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один із них) якої на момент її народження були громадянами України (ч.1 ст. 7 Закону), один з її батьків подає такі документи: заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням; копію свідоцтва про народження; копію паспорта громадянина України або іншого передбаченого ст. 53 Закону документа, що підтверджує факт перебування одного з батьків особи у громадянстві на момент її народження.
Суд не приймає до уваги твердження представника позивачки про те, що малолітній ОСОБА_2 не є особою, громадянство якого треба встановлювати. Тому у даному випадку підлягає застосування ст. 7 Закону України «Про громадянство України» та п. 17 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджених Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215.
Крім того, з аналізу ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вбачається, що зареєструвати місце проживання на території України може особа, яка має статус громадянина України, іноземця, або особи без громадянства.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що позивачкою не дотримано процедури реєстрації малолітньої дитини, що передбачена п. 18 Правил реєстрації місця проживання від 02.03.2016 року № 207, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 73, 74, 241, 242, 243, 246, 250 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, Біляївського районного відділу ДМС України в Одеській області, третя особа - орган опіки та піклування Біляївської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною відмову щодо реєстрації місця проживання дитини та зобов'язання здійснити реєстрацію місця проживання - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 січня 2018 року.
Суддя О.І. Трушина