Рішення № 71858853, 26.01.2018, Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
687/1508/17
Номер документу
71858853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №687/1508/17

№2-а/687/3/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2018 року смт. Чемерівці

Чемеровецький районнийсуд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді - Кулєбякіна В.О.,

з участю секретаря - Литовченко В.К.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Баталінської С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

У листопаді 2017 року ОСОБА_1, звернувся в суд з позовом до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в якому просить визнання дій відповідача протиправними та зарахувати до стажу роботи на державній службі період проходження військової служби в Радянській армії з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року та призначити для позивача пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (3723-ХІІ) з врахуванням довідки Чемеровецької районної державної адміністрації № 9 від 17.01.2018 року.

Так, позивач вказує, що протоколом №130205 від 02.04.2002 року управлінням ПФУ в Чемеровецькому районі Хмельницької області йому призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із записами № 5, № 6 в трудовій книжці від 19.08.1973 року позивач в період з 11.11.1973 року по 03.11.1975 рік проходив військову службу в Радянській армії, у зв'язку з чим був виданий військовий квиток серії НОМЕР_1 від 02.12.1973 року.

Позивач звернувся до відповідача з заявою та пакетом документів про переведення його з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року № 3723 XII.

Однак, відповідач листом № 2742/03 від 11.05.2017 року відмовив йому в призначенні пенсії державного службовця мотивуючи тим, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 899-УІІІ у відповідності до п. п. 10,12 Прикінцевих положень пенсія державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу» призначається двом категоріям осіб:

Державному службовцю, який на день набрання чинності Закону України № 899-УІІІ (1 травня 2016 року ) обіймав посаду державного службовця та має не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначений статтею 125 Закону України № 3723-ХІ та актами Кабінету Міністрів України та

особам, які на день набуття чинності Закону України № 899-УІІІ мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України. Період проходження військової служби в Радянській армії ОСОБА_1 з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року , а тому до стажу державної служби врахувати немає можливості, загальний стаж державної служби станом на 01.05.2016 року становить 7 р, 2 м., і 20 д., станом на 03.05.2017 року становить 8 р, 2 м., і 20 д., ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії через перехід з виду на вид згідно Закону України «Про державну службу».

В судове засідання позивач з'явився, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, в судове засідання призначене на 26.01.2018 року позивач до суду не з'явився подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача - Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області проти позову заперечила посилаючись на заперечення, які містяться в матеріалах справи, в судове засідання призначене на 26.01.2018 року до суду не з'явилась подала заяву про розгляд справи у її відсутності.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оглянувши надану в судове засідання пенсійну справу ОСОБА_1 суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в силу наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Городоцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області як пенсіонер за віком на загальних підставах згідно протоколу № 130205 від 02.04.2002 року.

Відповідно до довідки Чемеровецької РДА, відомості якої, збігаються з відмостями зазначеними в трудовій книжці БТ-1 № 0003166 від 19.08.1973 року ОСОБА_1 стаж державної служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років на 28 листопада 2017 року становить 14 років 5 місяців 20 днів, який складається з 1 р. 11.м. 23 дн. - служба в лавах Радянської Армії з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року; 1 р. 10 м. 23 дн. секретар комсомольської організації з 09.04.1978 р. по 1.03.1980 р.; 1 р. 9 м. 19 дн. інструктор Чемеровецького райкому партії з 23.11.1984 по 11.09.1986 р.; 1 р. 3 м. 8 дн. начальник Чемеровецької районної держнасінінспекції; 1 р. 4 м. 7 дн. начальник управління сільського господарства і продовольства Чемеровецької РДА; 6 р. 2 м. начальник управління агропромислового розвитку Чемеровецької РДА.

Абзацем 11 п. 3 Порядку № 283, передбачено, що до стажу державної служби включається також: час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049( 1049-93-п ).

Відповідно до абз. 4 п. 3 ПОЛОЖЕННЯ про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується - стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.

За вимогами ст. 118 КЗоТ України, працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 3 червня 1994 року № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії cт. 6 Конституції УРСР і внесення змін до cт. 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Цими статтями за партійними, профспілковими і комсомольськими органами закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, комсомольських та профспілкових організацій.

Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах, зокрема, керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

У зазначеному додатку міститься перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, періоди роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, до яких віднесено серед іншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «про військовий обов'язок і військову службу» Військова служба є державною службою особливого характеру. Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначає, що основним документом, що підтверджує трудовий стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленого КМ України. Відповідно до п.1.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого КМ України № 637 від 12 серпня 1993 року, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у тих випадках, коли в трудовій книжці відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленні для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймається уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх представників.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII. 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VII.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІна одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII.

Відповідно до статті 90 зазначеного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу»(№ 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визначено право державних службовців у випадках визначених цими пунктами на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», зокрема:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, період проходження військової служби в Радянській армії з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.2, 9, 10, 11, 72, 94, 241-242, 246, 255 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в зарахуванні до стажу державної служби період проходження служби в лавах Радянської Армії з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року; перебування на посаді секретаря комсомольської організації з 09.04.1978 року по 01.03.1980 року; перебування на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії з 23.11.1984 року по 11.09.1986 року.

Зобов'язати Городоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати до стажу державної служби період проходження служби в лавах Радянської Армії з 11.11.1973 року по 03.11.1975 року; перебування на посаді секретаря комсомольської організації з 09.04.1978 року по 01.03.1980 року; перебування на посаді інструктора Чемеровецького райкому партії з 23.11.1984 року по 11.09.1986 року з врахуванням довідки Чемеровецької районної державної адміністрації № 9 від 17.01.2018 року.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Кулєбякін В.О.