Постанова № 71854082, 22.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
562/3484/17
Номер документу
71854082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір О.Г.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" січня 2018 р. Справа № 562/3484/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "15" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року позивач звернулася до суду з позовною заявою до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області та з врахування заяви про уточнення позовних вимог просила визнати дії відповідача щодо неврахування в повному обсязі при обчисленні їй пенсії сум виплат нарахованих за період, що перевищує календарний місяць протиправними та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх зазначених у довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 01 лютого 2017 року №733/05 виплат шляхом ділення загальної суми 30218,22 грн. на 9 місяців роботи та з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 27 березня 2017 року

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що поділ сум виплат з розрахунку 1/12, суперечить вимогам Закону України "Про державну службу" та п.4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, де вказано, що матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період що перевищує календарний місяць, враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.. А неврахування відпускних суперечить чинному законодавству про оплату праці.

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 15.11.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено.

Визнано дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо неврахування в повному обсязі при обчисленні пенсії ОСОБА_3, сум грошової та інших виплат протиправними.

Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням усіх зазначених у довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 01 лютого 2017 року №733/05 виплат шляхом ділення загальної суми 30218,22 грн. на 9 місяців роботи та з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 27 березня 2017 року.

Стягнуто на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, понесені нею витрати в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову. Апеляційна скарга моотивована тим, що відповідно до п.2 Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2016 року № 500, державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви. Тому, суми матеріальної допомоги при їх врахуванні під час призначення пенсії мають бути розраховані шляхом поділу їх на 12 місяців. За таких обставин, на думку скаржника, підстави для задоволення позову відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Згідно матеріалів справи ОСОБА_3 з 28.01.2017 року управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області( правонаступником якого є Рівненське об "єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 01.02.2017 № 732/05 та від 01.02.2017 № 733/05 про складові заробітної плати.

При цьому, при обчислені пенсії було враховано суми матеріальної допомоги шляхом поділу їх на 12 місяців.

Не погоджуючись з діями відповідача в частині обчислення розміру пенсії,позивач звернулася до суду.

Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків, що дії відповідача щодо використання для обчислення пенсії позивача сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також грошової допомоги до відпустки шляхом ділення загальної суми цих виплат на 12 місяців суперечать вимогам вищенаведених норм чинного законодавства, оскільки відповідно до довідок від 01 лютого 2017 №732/05 та №733/05 ці суми, які є складовими заробітної плати позивача, виплачені позивачу у період з травня 2016 року по січень 2017 року, що складає 9 місяців, тому при визначені розміру пенсії позивача ці виплати повинні бути застосовані виходячи з розрахунку: загальна сума цих виплат за наявні місяці роботи - тобто 9 місяців, що відповідає положенням п. 4 Порядку.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції , колегія суддів виходить з такого.

Спірні відносини врегульовано положеннями Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі Порядок)

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 2 статті 50 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державного службовця складається з:

1) посадового окладу;

2) надбавки за вислугу років;

3) надбавки за ранг державного службовця;

4) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;

5) виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою;

6) премії (у разі встановлення).

Статтею 2 ЗаконуУкраїни "Про оплату праці", визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно п. 2 постанови Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2016 № 500, державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви.

Відповідно до п. 4 Порядку , пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія ОСОБА_3 призначена з урахуванням складових заробітної плати, зазначених у виданих довідках- №732/05 від 01.02.2017 ( про оклад, ранг та вислугу років, та № 733/05 від 01.02.2017 р. про складові зарплати.

Так, при обчисленні пенсії була взята сума 4500 грн.- посадовий оклад, 600 грн.-надбавка за ранг, 2250 грн. надбавка за вислугу років 50%, 287 грн. -премія ( частина від виплачених в грудні 2016 року 2584,8 : 9 (місяці, відпрацьовані з 01.05.2016 р. ).

Виплачені суми матеріальної допомоги враховані наступним чином :

-6962,00 грн. (червень 2016) :12 (оскільки матеріальна допомога виплачується один раз на рік) х 8 ( кількість місяців, відпрацьованиз у 2016 році з 01.05.16.=4641,33 грн.

-8286,3 грн. матеріальна допомога, виплачена в січні 2017 р. :12 х1(відпрацьований місяць у 2017 році)= 690,53 грн. 4641,33 грн.+690,53 грн. : 9 ( к-сть місяців роботи з 01.05.16 р.= 592,43 грн.

Розмір зарплати для обчислення пенсії, таким чином, склав 8229,63 грн. Відтак, розмір пенсії становить 4937,78 грн. ( 8229,63х60%).

Позивач, звертаючись до суду з позовом, вважала, що до суми зарплати для обчислення пенсії має бути включена вся сума інших виплат 30218,22 грн. (а.с.6), яка включає суми матеріальної допомоги, відпускні суми, грошову компенсацію за невикористану відпустку та індексацію, оскільки на ці суми нарахованний единий внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. Позивач вважає, що ця сума має бути поділена на 9 місяців роботи з 01.05.2016 року і врахована для обчислення розміру пенсії.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, що регулюють правовідносини, що виникли, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи позивача є частково обгрунтованими, а саме, в частині протиправності дій пенсійного органу щодо невключення в суму розрахунку виплаченої ОСОБА_3 в грудні 2016 року суми індексації - 64 грн. та виплаченої в січні 2017 року грошової компенсації за невикористану відпустку-2196,18 грн., оскільки ці виплати віднесені до інших виплат, на які нарахований единий внесок на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування , вони підлягають до включення розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. Оскільки відповідач врахував при обчисленні розміру пенсії суму матеріальної допомоги, виплачену в січні 2017 року, то і сума компенсації за невикористану відпустку, виплачена в цьому місяці, безумовно, має бути включена в суму заробітної плати при нарахуванні пенсії.

Що стосується сум відпускних- 5718,72, що виплачені в червні 2016 року та 3660,30, що виплачені в січні 2017 року, то ці суми є заробітною платою і не відносяться до інших іиплат, а тому не підлягають в ключенню в суму заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Доводи позивача щодо алгоритму врахування інших виплат при обчисленні пенсії, є хибним тлумаченням визначеного законодавцем порядку.

За таких обставин, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави, для скасування судового рішення з прийняттям нового про часткове задоволення позову.

Відповідно до приписів ст.139 КАС пропорційно до розміру задоволених позовних вимог відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, які понесені позивачем у зв"язку із сплатою судового збору.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково, постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "15" листопада 2017 р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо невключення для розрахунку пенсії ОСОБА_3 виплат згідно довідки №733/05 від 01.02.2017 року, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області :

-індексації в сумі 64 грн., що виплачена в грудні 2016 року;

-грошової компенсації за невикористану відпустку 2196 грн.18 коп., що виплачена в січні 2017 року.

Зобов"язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області з 01 лютого 2017 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням виплат згідно довідки №733/05 від 01.02.2017 року, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області :

-індексації в сумі 64 грн., що виплачена в грудні 2016 року;

-грошової компенсації за невикористану відпустку 2196 грн.18 коп., що виплачена в січні 2017 року.

В решті позову ОСОБА_3 відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області 47 грн.36 коп. на відшкодування судових витрат.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Повне судове рішення складено "25" січня 2018 р.