
Головуючий І інстанції: Васильєва Л.М.
повний текст складено 12.10.2017 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 552/5383/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
секретарі судового засідання: Жданюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 12 жовтня 2017року по справі № 552/5383/17за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
30.08.2017 р. позивач, ОСОБА_1, звернувся до Київського районного суду м. Полтави з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якому просив зобов'язати ГУ ПФУ перерахувати та виплачувати йому з 7 червня 2017 року пенсію, не змінюючи базовий місяць індексації, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області від 07.06.2017 року № 313-11/39/01-17 та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07 червня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 12 жовтня 2017рокузадоволено частково позов.
Скасовано розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28 липня 2017 року № 03-50/1-157 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 7 червня 2017 року пенсію, не змінюючи базовий місяць індексації, з урахуванням протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірах зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області від 07.06.2017 року № 313-11/39/01-17 та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07 червня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших вимог відмовлено.
Позивач, ОСОБА_1 посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив абзац 3 резолютивної частини постанови скасувати та прийняти нове рішення в цій частині, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплати пенсії з 07.06.2016 року, з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби. Апелянт посилається на встановлене право судовими рішеннями позивача на перерахунок пенсії з урахування цих наведених ним складових грошового забезпечення (індексації та одноразової грошової допомоги). З урахуванням приписів ст..63 Закону, не погоджується з часом перерахунку та виплати пенсії, який на думку суду повинен бути проведений з 07.06.2017 року з часу надання довідки. Судом не досліджено докази щодо кінцевого строку перерахунку пенсії з урахуванням спірних сум.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити задоволенні позову у повному обсязі. Апелянт наголошує на тому, що зазначені спірні показники, які вимагає позивач для врахування при перерахунку пенсії, не є складовими грошового забезпечення, а тому підстав для перерахунку пенсії немає.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційні скарги залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 наказом № 213 від 24.04.2015 року звільнений зі служби в органах МВС за пунктом 63 підпунктом «б» ( у запас через хворобу), є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ де йому призначена та виплачується пенсія відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
До грошового забезпечення для обчислення пенсії не були взяті додаткові види грошового забезпечення, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірах зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області від 07.06.2017 року № 313-11/39/01-17
20.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області від 07.06.2017 року № 313-11/39/01-17.
Розпорядженням ГУ ПФУ в Полтавській області від 28.07.2017 року за № 03-50/1-157 позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки у довідці №313-115/39/01-17 виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Полтавській області 07.06.2017 року зазначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувався на всі виплати, за виключенням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні тому вимоги підлягають частковому задоволенню, тільки в частині зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу з 7 червня 2017 року пенсію, з сумами матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07 червня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум та скасування розпорядження ГУ ПФУ в Полтавській області від 28.07.2017 року про відмову у перерахунку його пенсії.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.
З приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Так, стаття 63 Закону №2262-ХІІ передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Як було встановлено судами, що постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 03.01.2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2017 року встановлено, що позивач має право на обчислення пенсії із грошового забезпечення з врахуванням до додаткових видів грошового забезпечення суми матеріальної допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою N 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток N 25 до постанови N 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону N 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом N2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою N 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови N 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності права позивача на проведення перерахунку пенсії з урахуванням показників матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Доводи сторони відповідача з цього приводу є безпідставними. Та такими, що не відповідають вимогам наведеного законодавства.
Щодо посилання апелянта-позивача на встановлені судами, постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 03.01.2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2017 року права позивача на врахування при обчисленні пенсії показників індексації та одноразової допомоги при звільненні, колегія суддів вважає безпідставними.
Одноразова грошова допомога, що передбачена при звільненні є одноразовою виплатою, як компенсація при звільнені.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року N 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Як вже було встановлено судами, що з огляду на представлену довідку, на суму індексації та суму одноразової допомоги при звільненні єдиний соціальний внесок, як обов'язкова умова яка впливає на правову можливість враховувати при розрахунку та обчисленні розміру пенсії, не нараховувався. Тобто, з огляду на положення ст..43 та 63 Закону №2262, такі показники не можуть враховані при призначенні та перерахунку пенсії, а тому суд першої інстанції прийняв в цій частині цілком законне та обґрунтоване рішення. Доводи позивача в цій частині є безпідставними.
В даному випадку правова оцінка, надана судом певним фактам в іншій справі, не є обов'язковою для суду при вирішенні цієї справи.
Щодо доводів сторони апелянта - позивача з приводу визначеного судом кінцевого строку перерахунку пенсії, то такі доводи є безпідставними.
При вирішенні спору та прийнятті постанови, судом першої інстанції не вирішувалось питання з приводу встановлення кінцевого строку такого перерахунку, тобто в такий спосіб суд вимоги позивача не вирішував.
Стосовно доводів апелянта - позивача строку визначеного судом проведення перерахунку пенсії, то колегія суддів не вбачає порушень з боку суду при вирішенні цього питання.
Суд зобов'язав відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 7 червня 2017 року пенсію, не змінюючи базовий місяць індексації, з урахуванням протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірах зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області від 07.06.2017 року № 313-11/39/01-17 та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07 червня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно зі ст. 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ). Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, такий перерахунок здійснюється на основі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Оскільки, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 07.06.2017 року № 313-11/39/01-17 - в червні 2017 року, позивач має права на проведення перерахунку розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, починаючи саме з 07.06.2016 року .
В даному випадку, суд по суті вирішив та захистив право позивача на врахування наведених показників грошового забезпечення, що мав позивач за час роботи, які повинні були бути зазначені у відповідних довідках при виходу на пенсії та враховані при призначенні пенсії, фактично з 07 червня 2016 року, як просив у позові позивач. Можлива наявна описка в судовому рішенні не спростовує саму суть спірного питання та задоволених в межах заявлених вимог позивача. В даному випадку проведення перерахунку, виплати недоплаченої частини основного розміру пенсії слід здійснювати, з урахуванням меж заявлених вимог з 07 червня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Жодні доводи апелянтів не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційні скарги без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310-311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 12 жовтня 2017року по справі № 552/5383/17- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У повному обсязі складена 29 січня 2018 року.
Головуючий суддя (підпис)М.М. ЯковенкоСудді(підпис) (підпис) М.І. Старосуд О.П. Лях