
Головуючий І інстанції: Котенко А.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 592/9737/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
секретарі судового засідання: Жданюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 листопада 2017 року по справі № 592/9737/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якому просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо обчислення та виплати йому пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій протиправними, зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумський області перерахувати йому пенсію та врахувати при обчислені пенсії грошове забезпечення згідно довідки від 23.03.2017 року №106, врахувавши в тому числі і допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії, та здійснити виплату йому суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 17.03.2017 року.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 листопада 2017 року задоволено частково позов.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, разових премій.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17 березня 2017 року, врахувавши при обчисленні грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - матеріальну допомогу (оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань), разові премії, у розмірах, зазначених у довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 17.03.2017 року № 106.
Відповідач посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити задоволенні позову у повному обсязі з огляду на відсутність підстав для перерахунку пенсії та в зв'язку з відсутністю коштів з бюджету передбачених для виплати.
З урахуванням приписів ч.4 ст.229, ч.2 ст.313 КАС України, розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, які були повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в зв'язку з чим, колегія суддів вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в режимі відео конференції не здійснювати. Стороною позивача подані до суду заперечення на апеляційну скаргу, в якій вказує на безпідставність апеляційної скарг та на законності прийнятого судом постанови.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Задовольняючи позов суд першої інстанції з того, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, премій.
Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, положення п.20 ч.1 ст.4, ч.6 ст.12, ч.3 ст.257 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про незначну складність цієї справи.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 27.12.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії позивачу призначено виходячи з грошового забезпечення вказаного у грошовому атестаті № 17 та Довідці від 30.12.2014 року, виданих начальником групи (головним бухгалтером) групи економіки і фінансів загону технічної служби Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (а.с. 9, 21,22).
17.03.2017 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах зазначених у довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №106 від 17.03.2017 року (а.с. 10).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом № 151/Д-11 від 30.03.2017 року відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки № 106 від 17.03.2017 року та вказало, що законодавство, згідно з яким ОСОБА_1 призначено пенсію, передбачає проведення перерахунків пенсій лише у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на умовах та розмірах, передбаченим КМУ. Будь-які інші підстави для проведення перерахунку призначених пенсій, зокрема на підставі довідок про додаткові види грошового забезпечення чинним законодавством не передбачено. У зв'язку з даною відмовою ОСОБА_1 звернувся до суду. Вказаним листом відповідач повернув позивачу оригінал довідки №106 від 17.03.2017 року (а.с. 6-7,8).
У довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №106 від 17.03.2017 року, додатково зазначено разова премія, індексація, матеріальна допомога (оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань).
Згідно листа № 488 від 01.11.2017 року Загону технічної служби Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, повідомлено, що в довідці, яка видавалась у грудні 2014 року надана інформація по постійним додатковим видам грошового забезпечення за два попередні роки перед настанням права на пенсію. В березні 2017 року за зверненням ОСОБА_1, надана довідка про всі нарахування, в тому числі одноразові виплати (разова премія до свят та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), на які нараховувався та утримувався ЄСВ. Також в довідку включена індексація грошових доходів населення, на яку ЄСВ не нараховувався та не утримувався (а.с.28).
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).
Частиною 1 ст. 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що зазначені види виплат є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разові премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до п. 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.04.2015 № 475, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 15.05.2015 р. за № 544/26989 до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Тому зазначені види грошового забезпечення, які одержувалися позивачем та з яких було сплачено єдиний соціальний внесок, мають бути включені до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, а також в подальшому враховані під час здійснення відповідного перерахунку.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Під час розгляду справи встановлено, що за зверненням позивача про перерахунок пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткових премій, зазначених у довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №106 від 17.03.2017 року, відповідач відмовив, незважаючи на те, що з вказаних сум був сплачений внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що матеріальна допомога (оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань), разові премії, у розмірах, зазначених у довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №106 від 17.03.2017 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
З огляду на викладене, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, разових премій. А відтак дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з грошового забезпечення з урахуванням вищевказаних складових є протиправними.
Згідно з ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Згідно з інформацією Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 01.11.2017 року №488 (а.с.28) на суму індексації грошових доходів, яка виплачувалася ОСОБА_1 єдиний соціальний внесок не нараховувався і не утримувався. Отже, сума індексації не включається при обчисленні грошового забезпечення для розрахунку пенсії.
За наведених підстав колегія суддів погоджується з висновком суду 1 інстанції про часткове задоволення позову - зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, врахувавши при обчисленні грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - матеріальну допомогу (оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань), разові премії у розмірах, зазначених у довідці Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області №106 від 17.03.2017 року.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310-311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 листопада 2017 року по справі № 592/9737/17- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У повному обсязі складена 29 січня 2018 року.
Головуючий суддя (підпис)М.М. ЯковенкоСудді(підпис) (підпис) М.І. Старосуд О.П. Лях