
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11873/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Богдан А.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Карапінки Н.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 26 жовтня 2017 року (Головуючий суддя: Бойко О.М., ухвалено о 12 год. 03 хв. у м. Львів) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ГУ ПФ України у Львівській області в якому просить визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ГУ ПФ України у Львівській області, зокрема начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян в частині не проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Львівській області № 91-14171 від 11.05.2017р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язати посадових осіб ГУПФУ у Львівській області, начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ у Львівській області провести перерахунок його пенсії з 01 січня 2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області № 91-14171 від 11 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та провести нарахування та виплату перерахованої суми пенсії у повному обсязі; зобов'язати ГУПФУ у Львівській області не на користь якого ухвалене судове рішення і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді начальника відділу по керівництву спеціальними установами міліції Управління охорони громадського порядку Управління МВС України у Львівській області. Наказом УМВС України у Львівській області № 182 о/с від 04.05.1998 року звільнений в запас Збройних Сил України за п.64 «а» (за віком) Положення «Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» із призначенням пенсії. Моя вислуга на день звільнення зі служби становить 26 років. На виконання вимог ухвали Сихівського районного суду м. Львова від 04.07.2017 року у справі № 464/9083/16-а про витребування доказів, ГУПФУ у Львівській області повідомило суду, що листом від 07.04.2017 року № 39123/03-31 скеровано списки до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій, у який був включений і він, як особа, пенсія якої підлягає перерахунку. Від ліквідаційної комісії головного управління МВС України у Львівській області на адресу ГУ ПФ України у Львівській області надійшла довідка від 11.05.2017 р. № 91-14171 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії становить 8009 грн.35 коп. Розмір його пенсії після перерахунку з 01 січня 2016 року по вислузі років (26 років) складає 68 % грошового забезпечення і має становити 5446 грн.35 коп. (8009,35 х 68%), проте виплачують йому і досі у розмірі 3155 грн., тобто у зменшеному розмірі. Незважаючи на те, що довідка № 91-14171 від 11.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії із відповідних органів (ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Львівській області) надійшла до ГУПФУ у Львівській області ще у травні 2017 року, посадові особи ГУПФУ у Львівській області, зокрема начальник управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян, на якого покладено такі обов'язки, внаслідок своєї протиправної бездіяльності безпідставно і досі не організував проведення перерахунку його пенсії, її нарахування та виплату перерахованої пенсії, як це передбачено Законом та відомчим нормативно-правовим актом, який регулює дані правовідносини, чим порушено його конституційні права.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 26 жовтня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області №91-14171 від 11.05.2017 року про грошове забезпечення - протиправною.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області № 91-14171 від 11.05.2017 року про грошове забезпечення та здійснити виплату перехованих сум пенсії.
Рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення платежу за один місяць допущено до негайного виконання.
В решті позову - відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ГУ ПФ України у Львівській області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, і йому призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Оскільки перерахунок пенсії позивачу так і не було проведено, останній звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.15р.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 статті 51 цього Закону.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України від 23.12.2015 № 900-VII ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Матеріалами справи підтверджується та не спростовується апелянтом, що ГУ ПФУ у Львівській області було скеровано ліквідаційній комісії УМВС України в Львівській області список осіб для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988; ліквідаційна комісія УМВС України у Львівській області виготовила та направила до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Таким чином, враховуючи викладені обставини, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ в Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.
При цьому, відповідач як і в запереченнях на позовну заяву, так і в апеляційній скарзі, посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування. Також, відповідач зазначає, що фактично спір між ним та позивачем відсутній, оскільки відповідач не відмовляється проводити перерахунок та виплату пенсії позивачу після отримання відповідного бюджетного фінансування.
Однак, колегія суддів вважає вказані доводи необґрунтованими, позаяк відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмові у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі.
Аналогічна правова позиція наведена в рішеннях Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалах від 14.09.2017 у справі № К/800/30438/17 (№344/81/17), від 13.05.2017 у справі № К/800/8393/17 (№ 711/9316/16).
Частинами другою та третьою ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задоволити частково та визнати бездіяльність ГУ ПФ України у Львівській області в частині не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області № 91-14171 від 11.05.2017 року про грошове забезпечення - протиправною та зобов'язати ГУ ПФ України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області № 91-14171 від 11.05.2017 року про грошове забезпечення та здійснити виплату перехованих сум пенсії.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 26 жовтня 2017 року у справі №464/5603/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. М. Гулид судді С. М. Кузьмич В. З. Улицький Повне судове рішення складено 26.01.2018 року