Постанова № 71853635, 23.01.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
826/3154/17
Номер документу
71853635
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/3154/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Аблов Є.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Федотова І.В. Коротких А.Ю.

при секретарі Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» Костенка Ігоря Івановича, третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Хрещатик» Костенка І.І., за участю третьої особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 08 червня 2017 року) про: визнання бездіяльності Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Хрещатик» Костенка І.І. протиправною щодо не зняття тимчасових обмежень на здійснення банком операцій з рахунку ОСОБА_2 НОМЕР_4 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн., та не надання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін (уточнень/доповнень/інформації), а саме: 1) змін до бази даних про вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик» (далі - база даних) про вкладника ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в м. Києві 20 вересня 2016 року) щодо зняття тимчасового обмеження з рахунку № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн. 2) змін до Переліку рахунків, за яким вкладники ПАТ «КБ «Хрещатик», мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (далі - Перелік) щодо внесення інформації про вкладника ОСОБА_2 в Перелік на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн. на рахунку НОМЕР_4 та виплати ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в м. Києві 20 вересня 2016 року) коштів гарантованого відшкодування в сумі 130 000,00 грн. в межах гарантованої Фондом суми; зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Кб «Хрещатик» Костенка І.І. зняти будь - які тимчасові обмеження на здійснення банком операцій з рахунку вкладника ОСОБА_2 НОМЕР_4 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн. та надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) зміни (уточнення/доповнення/інформацію), а саме: 1) зміни до бази даних про вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик» ( далі - база даних) про вкладника ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в м. Києві 20 вересня 2016 року) із зазначенням в супровідному листі відповідного типу змін, а саме: зняття тимчасового обмеження з рахунку № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн.; 2) зміни до Переліку рахунків, за якими вкладники ПАТ «КБ «Хрещатик» мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (далі-Перелік) щодо внесення інформації про вкладника ОСОБА_2 в Перелік на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн. на рахунку НОМЕР_4 та виплати ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в м. Києві 20 вересня 2016 року) коштів гарантованого відшкодування в сумі 130 000,00 грн. в межах гарантованої Фондом суми; відшкодувати судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ОСОБА_2, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, вказуючи на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить ухвалене рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції необґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог, встановивши що ОСОБА_2 не є вкладником ПАТ «КБ «Хрещатик», в розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Вказані обставини, на думку апелянта, спростовуються тим, що в матеріалах справи є лист уповноваженої особи від 28 квітня 2017 року № 3/2223, яким ОСОБА_2 повідомлено, що він включений до переліку вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду на загальну суму 200 000 грн. у тому числі на залишок коштів на депозитному рахунку № НОМЕР_3, щодо якого здійснення банком операцій тимчасово обмежено. Крім того, апелянт зазначає, що підстави для визнання правочинів укладених ОСОБА_2 з банком на підставі ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» у відповідача відсутні, у зв'язку з чим позивача ніхто не повідомляв про визнання його договору нікчемним.

Позиція апелянта обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що хоча відповідач і надав у переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, відомості щодо рахунку позивача, проте, відомостей про розблокування такого рахунку не подав, що в силу законодавства унеможливлює для Фонду виплату гарантованої суми.

В свою чергу у поданих до суду апеляційної інстанції письмових поясненнях, третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, зазначає, що апеляційна скарга є необґрунтованою, оскільки грошові кошти з рахунку ОСОБА_4 на рахунок позивача перераховані 05 квітня 2016 року, в період дії постанови Національного банку України № 231/БТ від 04 квітня 2016 року «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «КБ «Хрещатик» до категорії проблемних». Відповідно до ч. 2 зазначеної постанови, вбачається, що з дня прийняття цієї постанови та до кінця строку, визначеного п. 1 цієї постанови, установлено для банку такі обмеження в його діяльності, зокрема, не допускати проведення будь-яких операцій за договорами, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування вкладів фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, крім договорів, умовами яких передбачено поповнення вкладів фізичних осіб за рахунок відсотків. Крім того, відповідно до п. 3,5 договору, повернення вкладу або його частини на вимогу вкладника до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, не здійснюється.

Станом на 23 січня 2018 року від відповідача не надійшло письмового відзиву на апеляційну скаргу.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а оскаржувану постанову суду - скасувати з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, 18 листопада 2015 року між ПАТ «КБ «Хрещатик» та ОСОБА_5 (далі - вкладник) укладено договір № 245D-639658 банківського вкладу «Новорічний старт» в національній валюті із щомісячною сплатою процентів (6 місяців із пролонгацією) (далі - договір вкладу).

Відповідно до п. 1.1 договору вкладу банк приймає грошові кошти вкладника, в подальшому «вклад», на вкладний (депозитний) рахунок НОМЕР_5, в подальшому «вкладний», що відкривається банком на його ім'я, в сумі 130 000, 00 грн. на термін з 18 листопада 2015 року по 18 травня 2016 року з автоматичним продовженням (пролонгацією) терміну вкладу на аналогічний термін (6 місяців).

Згідно заяви вкладника від 18 листопада 2015 року вх. 4949 та копії квитанції, яка міститься в матеріалах справи грошові кошти у розмірі 130 000, 00 грн. зараховані на депозитний рахунок вкладника - ОСОБА_5

В подальшому, між ОСОБА_5 та позивачем укладено договір про відступлення права вимоги від 01 квітня 2016 року за реєстровим номером 545 (далі - договір про відступлення права вимоги).

Пунктом 1.1. зазначеного договору встановлено, що вкладник передає, а новий вкладник одержує право вимоги виконання юридичною особо за законодавством України - ПАТ «КБ «Хрещатик», надалі за текстом - боржник, зобов'язань, що випливають з договору №245D-639658 банківського вкладу «Новорічний старт» в національній валюті із щомісячною сплатою процентів (6 місяців із пролонгацією) від 18 листопада 2015 року, укладеного між вкладником і боржником.

ОСОБА_5 надала письмове повідомлення вх. 1441/1 від 01 квітня 2016 року про те, що 01 квітня 2016 року на підставі ст. 516 Цивільного кодексу України ним здійснено відступлення права вимоги боргу по договору 245D-639658 банківського вкладу «Новорічний старт» в національній валюті із щомісячною сплатою процентів (6 місяців із пролонгацією) від 18 листопада 2015 року на користь ОСОБА_2, а також про те, що належить здійснити сплату боргу в розмірі відступлення права вимоги (130 000, 00 грн.) на користь нового вкладника (позивача) та за його вказівками і вимогами

Надалі, ОСОБА_2, ПАТ «КБ «Хрещатик» та ОСОБА_5 укладено додатковий договір № 1 до договору № 245D-639658 банківського вкладу «Новорічний старт» в національній валюті із щомісячною сплатою процентів (6 місяців із пролонгацією) від 18 листопада 2015 року (далі - додатковий договір).

Поряд з цим, 01 квітня 2016 року первісним вкладником - ОСОБА_5 подано до ПАТ «КБ «Хрещатик» розпорядження на переказ коштів по договору № 245D-639658 банківського вкладу «Новорічний старт» в національній валюті із щомісячною сплатою процентів (6 місяців із пролонгацією) від 18 листопада 2015 року ОСОБА_2

Згідно відмітки ПАТ «КБ «Хрещатик», вищевказане розпорядження прийнято банківською установою 05 квітня 2016 року.

Відповідно до виписки по особовому рахунку позивача з 01 квітня 2016 року по 06 червня 2016 року, яка сформована 07 липня 2016 року о 17:17:57 на рахунок ОСОБА_2 надійшли грошові кошти у розмірі 130 000, 00 грн. з позначенням надходження грошових коштів згідно договору № 245D-639658 від 18 листопада 2015 року.

Разом з тим, відповідно до постанови Правління Національного банку України від 05 квітня 2016 року № 234 «Про віднесення ПАТ «КБ «Хрещатик» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 05 квітня 2016 року № 463 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».

Згідно з вказаним рішенням розпочато процедуру виведення ПАТ «КБ «Хрещатик» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 05 квітня 2016 року до 04 травня 2016 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ «КБ «Хрещатик», визначені ст. 37-39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Костенку І.І. строком на один місяць з 05 квітня 2016 року до 04 травня 2016 року включно.

У подальшому, на підставі рішення Правління Національного Банку України від 02 червня 2016 року №46-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «КБ «Хрещатик» виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 03 червня 2016 року №913 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» та делегування повноважень ліквідатора банку», відповідно до якого розпочато процедуру ліквідації банку з 06 червня 2016 року по 05 червня 2018 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Хрещатик» Костенку І.І.

Вказаним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Хрещатик» з 06 червня 2016 року по 05 червня 2018 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора Костенку І.І.

Як стверджує ОСОБА_2 02 липня 2016 року він звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» Костенка І.І. із заявою про включення його до реєстру вкладників на виплату гарантованої суми відшкодування вкладу.

В подальшому, позивача було повідомлено, що здійснення операцій за вкладним рахунком відкритим на його ім'я тимчасово обмежено, оскільки укладений ним договір підпадає під процедуру перевірки.

06 січня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Хрещатик» Костенка І.І. з вимогою про включення його персональних даних до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування гарантованої суми за вкладами.

Листом № 2-2/669 від 10 лютого 2017 року відповідач повідомив заявника, що уповноваженою особою направлені до Фонду документи щодо завершення у ПАТ «КБ «Хрещатик» перевірки правочинів (у т.ч. договорів) вкладників на предмет виявлення правочинів (у т.ч. договорів), що є нікчемними, внесення доповнень до перевірку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та інші пропозиції.

Відповідно до змісту зазначеного листа вбачається, що рішення щодо вкладів, вимоги за якими пред'являються особами, яким було відступлено право вимоги за договором банківського вкладу або кошти були подаровані, Комісією Фонду з питань тимчасових обмежень здійснення неплатоспроможним банком операцій за вкладами ще не прийнято.

Поряд з цим, згідно листа вих. № 3/2223 від 28 квітня 2017 року вбачається наступне «Комісією з перевірки правочинів (договорів) за вкладними операціями ПАТ «КБ «Хрещатик» були надані пропозиції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) про зняття тимчасових обмежень з рахунків фізичних осіб, які здійснювали відступлення права вимоги своїх коштів або дарували свої кошти іншим фізичним особам (за виключенням фізичних осіб, які є пов'язаними особами з банком) і на користь яких здійснювалось відступлення права вимоги або дарування - в частині їх власних коштів на власних рахунках, а також щодо внесення інформації про цих вкладників в Перелік вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик» та виплати їм коштів в межах гарантованої Фондом суми. Відповідне рішення було затверджено виконавчою дирекцією Фонду. Власних коштів ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) на рахунках у банку не мав, у зв'язку із цим він не був включений до Переліку згідно із вищезазначеним рішенням виконавчої дирекції Фонду. Вкладник ОСОБА_2 включений до Переліку вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду на суму 130 000 гривень, на залишок коштів на депозитному рахунку № НОМЕР_3, щодо якого здійснення банком операцій тимчасово обмежено.».

Відповідно до листа відповідача вих. №3/3914 від 23 серпня 2017 року слідує, що станом на 22 серпня 2017 року рішення за наслідками перевірки на предмет нікчемності договору банківського вкладу «Новорічний старт» в національній валюті із щомісячною сплатою процентів від 18 листопада 2015 року № 2450-639658 (з урахуванням додаткового договору від 01 квітня 2016 року №1 до цього договору та договору відступлення права вимоги від 01 квітня 2016 року) Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Хрещатик» Костенко 1.1, та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб не приймалось.

Позивач вважає наявним факт бездіяльності відповідача щодо не зняття тимчасових обмежень, яка мала своїм наслідком порушення його прав та охоронюваних законом інтересів.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними.

Однак, колегія суддів з даним висновком суду першої інстанції не погоджується, з огляду на наступне.

Колегія суддів, надаючи правову оцінку обставинам та висновкам суду першої інстанції, виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 р. № 4452-VI (далі - Закон № 4452) Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Відповідно до ст. 2 Закону № 4452 вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 27 цього Закону уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує переліки вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 11 частини четвертої статті 26 цього Закону.

Згідно з ч. 5 ст. 27 Закону № 4452 протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 та ч. 1 ст. 27 Закону № 4452 обов'язок уповноваженої особи щодо включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, безпосередньо пов'язаний із наявністю у позивача статусу вкладника банку. Такий статус, в свою чергу, обумовлюється дійсністю договору банківського вкладу.

Відповідно до ч. 2 та п.1 ч. 4 ст. 38 Закону № 4452 протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті. Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду. Фонд протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

В той же час, відповідно до ст. 37 Закону № 4452 Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право, зокрема, продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій; звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

Пунктом 3 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 09.08.2012 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 р. за № 1548/21860 (далі - Положення), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ зазначеного Положення перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Відповідно до пункту 5 та 6 розділу ІІІ Положення перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів. Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Порядком виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.05.2016 р. № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 червня 2016 року за № 863/28993 (далі - Порядок), передбачено, що до прийняття рішення про виявлення факту нікчемності правочину (договору) уповноважена особа Фонду може приймати рішення щодо тимчасового обмеження здійснення неплатоспроможним банком операцій, що можуть призвести до зменшення активів банку, втрати майна, збільшення збитків банку, збільшення витрат Фонду тощо, обов'язково повідомивши про таке рішення Фонд. Зазначене рішення може прийматися в межах здійснення тимчасової адміністрації або ліквідації в банку.

Перевірка правочинів (договорів) на предмет нікчемності проводиться Комісією у період здійснення Фондом тимчасової адміністрації банку.

Відповідно до положень розділу ІІ Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженого протоколом виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 10.02.2015 р. № 036/15, (пункти 1-11) з дати запровадження Фондом тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом (наказом) створює Комісію з перевірки вкладів фізичних осіб (далі - Комісія).

Уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом (наказом) наділяє Комісію повноваженнями здійснити перевірку документів, пов'язаних з укладанням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб.

Перевірка проводиться за всіма банківськими рахунками, на яких обліковуються залишки грошових коштів вкладників.

Перевірка проводиться, зокрема, щодо фактів: безготівкового перерахування грошових коштів з банківських рахунків юридичних та фізичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в тому самому банку; безготівкового перерахування грошових коштів з поточних рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб, відкриті в одному банку, з призначенням платежу відмінним від платежу, пов'язаним із трудовими відносинами фізичної особи з такою юридичною особою; безготівкового перерахування грошових коштів з поточних рахунків фізичних осіб на рахунки інших фізичних осіб, відкриті в одному банку, призначення платежу яких свідчать про нетиповий характер операції, в тому числі надання та повернення фінансової допомоги (позики), залучення коштів на вклад іншої фізичної особи, перерахування коштів без зазначення підстав перерахування тощо, якщо це призвело до збільшення розміру гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами; безготівкового перерахування грошових коштів з поточних рахунків юридичних та фізичних осіб на рахунки фізичних осіб із неналежним призначенням платежу; проведення банківських операцій, в позаопераційний час банку; проведення банківських операцій, в період застосування обмежень щодо певних категорій операцій відповідно до постанови Правління Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемних; проведення банком касових операцій без фактичного внесення/отримання фізичними особами готівкових грошових коштів.

За наслідками проведення перевірки, відповідно до наданих уповноваженою особою Фонду повноважень, Комісія складає та подає на розгляд уповноваженій особі Фонду свої пропозиції, які, зокрема, повинні містити: проект наказу про тимчасове обмеження здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за відповідними рахунками вкладників; обґрунтування тимчасового обмеження здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам з посиланням на відповідні підстави та підтверджуючі документи; перелік банківських операцій, які можуть бути обмежені на час тимчасової адміністрації, у розрізі рахунків конкретних фізичних осіб, виплати за вкладами яких підлягають тимчасовому обмеженню (далі - Перелік рахунків), складається за формою та структурою файлу «D», визначеними Правилами формування та ведення баз даних про вкладників, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.07.2012 р. № 3, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23 серпня 2012 року за №1430/21742 (далі - Правила); інформацію щодо відсутності підстав прийняття уповноваженою особою Фонду рішення про тимчасове обмеження здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам. До Переліку рахунків не включаються рахунки тих вкладників банку, які здійснили перерахування грошових коштів в межах власних рахунків в цьому банку до введення відповідних обмежень та заборон на здійснення таких операцій Національним банком України. Уповноважена особа Фонду розглядає пропозиції Комісії та в разі прийняття рішення про тимчасове обмеження на час здійснення тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам по відповідним рахункам, в межах повноважень, передбачених пунктом 3 частини другої статті 37 Закону, видає наказ про тимчасове обмеження здійснення банком банківських операцій за змістом згідно з додатком та подає інформацію про це до Фонду. Перелік рахунків, підписаний уповноваженою особою Фонду, надсилається до Фонду супровідним листом та електронною версією такого переліку за формою та структурою файлу «D», визначеними Правилами, на CD-диску.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону № 4452 виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами, зокрема:

1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду;

2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Фонду;

3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних;

4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами відповідно до цього Закону та затверджує реєстри відшкодувань вкладникам у порядку та у черговості, що встановлені нормативно-правовими актами Фонду.

Вкладом у розумінні ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07 грудня 2000 року № 2121-III є кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.

При вирішенні даної справи колегія суддів враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в п. 50 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України», в якому ЄСПЛ зокрема зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.

У розумінні ст. 177 ЦК України грошові кошти позивача є об'єктом його майнових прав, відтак, ці права відповідно до вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., практики ЄСПЛ та ст. 41 Конституції України є непорушними до тих пір, доки, на думку колегії суддів, не буде досягнуто справедливого балансу між порушенням таких прав та суспільним інтересом.

В той же час, відповідачем належними та допустимими доказами не доведено існування вказаного балансу та відсутність майнових прав позивача на кошти, що є предметом даного спору.

У відповідності до ч. 2 ст. 27 Закону № 4452 уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує:

1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону;

3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане;

4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;

5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.

За таких обставин, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції стосовно того, що ОСОБА_2 не є вкладником ПАТ «КБ «Хрещатик», в розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» не відповідає обставинам справи та спростовується листом відповідача вих. № 3/2223 від 28 квітня 2017 року.

З матеріалів справи також встановлено, що перевірка рахунку позивача була закінчена, вкладник ОСОБА_2 включений до Переліку вкладників ПАТ «КБ «Хрещатик», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду на суму 130 000 гривень, на залишок коштів на депозитному рахунку № НОМЕР_3, щодо якого здійснення банком операцій тимчасово обмежено.», що підтверджується листом вих. № 3/2223 від 28 квітня 2017 року.

Також представник відповідача підтвердив, що на дату розгляду справи судом апеляційної інстанції рахунок позивача залишається заблокованим та будь-яких рішень щодо визнання правочинів за участю позивача нікчемними не приймалося, однак, у зв'язку з наявністю таких ознак зняти тимчасове обмеження немає можливості.

В свою чергу, у відповідності до ч. 3 Р. ІІ Положення неплатоспроможний банк має право надати до Фонду зміни, та/або доповнення, та/або уточнення до бази даних про вкладників (далі - зміни до бази даних). Зміни до бази даних надаються до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом, у якому зазначаються, в тому числі, тип змін до бази даних (зміна реквізитів вкладника без зміни гарантованої суми відшкодування, тимчасове обмеження (з причини відсутності первинних документів, виявлення помилкових записів, невідповідності реквізитів вкладника первинним документам тощо), зняття тимчасового обмеження, зміна сум залишків коштів тощо).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненадання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін до бази даних про вкладника ОСОБА_2, а саме: змін до бази даних про вкладника ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в м. Києві 20 вересня 2016 року) з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн.

Для відновлення порушеного права позивача також необхідно зобов'язати відповідача надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни до бази даних про вкладника ОСОБА_2 з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн.

В той же час, позивачем заявлено вимоги про зобов'язання відповідача зняти будь-які обмеження та, одночасно, надати до Фонду зміни до бази даних про позивача.

На думку колегії суддів, вказані позовні вимоги є тотожними за змістом, та зважаючи на те, що віднесення позивача до переліку вкладників з тимчасовим обмеженням виплат є, за своєю суттю, рішенням уповноваженої особи про встановлення тимчасового обмеження, колегія суддів приходить до висновку про недоцільність задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача зняти будь-які тимчасові обмеження на здійснення банком операцій з рахунку вкладника ОСОБА_2 № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн. , оскільки таке зняття відбувається за встановленою ч. 3 Р. ІІ Положення процедурою шляхом подання змін до бази даних про вкладника.

До висновку про відмову у задоволенні позовних вимог колегія суддів приходить і в частині позовної вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до переліку рахунків, оскільки належним способом захисту є зобов'язання відповідача надати зміни до бази даних.

Також на думку колегії суддів, передчасними є вимоги позивача про виплату коштів ОСОБА_2, які містяться на рахунку № НОМЕР_3, оскільки вчинення таких дій буде можливо за умови зняття Фондом гарантування вкладів тимчасових обмежень на здійснення банком операцій з рахунку вкладника ОСОБА_2 № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи, що доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2017 року, зазначене судове рішення підлягає скасуванню.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з п. 1 п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 229, 308, 310, 315. 317, 321, 322, 328, 329 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення по справі, яким позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» Костенка Ігоря Івановича щодо ненадання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін (уточнень/доповнень/інформації), а саме: змін до бази даних про вкладника ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2, виданий Солом'янським РВ ГУДМС України в м. Києві 20 вересня 2016 року) з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Хрещатик» Костенка Ігоря Івановича надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни до бази даних про вкладника ОСОБА_2 з зазначенням типу змін: зняття тимчасового обмеження виплат з рахунку ОСОБА_2 № НОМЕР_3 на залишок коштів в сумі 130 000,00 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Федотов І.В.

Коротких А.Ю.

Повний текст постанови виготовлено 29 січня 2018 року.