Ухвала суду № 71853180, 29.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
826/424/18
Номер документу
71853180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

29 січня 2018 року м. Київ № 826/424/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Келеберда В.І., ознайомившись з позовною заявою

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-АГАТ" до Головного управління Національної поліції у місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВК-АГАТ» (надалі - ТОВ «ЮВК-АГАТ») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції у місті Києві, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідних посадових Головного управління Національної поліції у місті Києві в частині утримання та не повернення ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 34157782, належного Товариству дозволу на вивіз та утилізацію виробничих відходів та сміття, а саме: талону ВАТ "Київспецтранс";

- зобов'язати відповідних посадових осіб Головного управління Національної поліції у місті Києві повернути ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 34157782, належного Товариству дозволу на вивіз та утилізацію виробничих відходів та сміття, а саме: талону ВАТ "Київспецтранс";

- стягнути з Головного управління Національної поліції у місті Києві на користьТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 34157782, матеріальну шкоду в розмірі 10000 (десять тисяч) грн. 00коп.;

- зобов'язати керівника Київської місцевої прокуратури №7 ОСОБА_3, прокурора відділу процесуального керівництва Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України ОСОБА_1 припинити вимагати хабар з ОСОБА_2, директора та власника ТОВ «ЮВК-АГАТ» за повернення Товариству дозволу на вивіз та утилізацію виробничих відходів та сміття, а саме: талону ВАТ "Київспецтранс";

- звільнити ТОВ «ЮВК-АГАТ» від сплати судового збору.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

З адміністративного позову ТОВ «ЮВК-АГАТ» вбачається, що позивач просить стягнути з Головного управління Національної поліції у місті Києві на користь товариства 10000 грн. матеріальної шкоди, однак обґрунтований розрахунок вказаної суми до позову не додає.

За приписами пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що в якості відповідача зазначено Головне управління Національної поліції у місті Києві, проте у прохальній частині позову містяться вимоги до відповідних посадових/службових Головного управління Національної поліції у місті Києві без персоніфікації останніх.

Відтак, на виконання вимог даної ухвали суду позивачу слід надати уточнену позовну заяву із зазначенням у ній в якості відповідача, у тому числі у прохальній частині, осіб, до яких ТОВ «ЮВК-АГАТ» звертається з позовними вимогами: відповідний орган державної влади або посадову особу останнього з його персоніфікацією та зміст позовних вимог до кожного з них.

Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; вказуються докази, що підтверджують вказані обставини.

За приписами частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до підходу, висловленого Вищим адміністративним судом України, як судом першої інстанції, відносно дотримання вимог до позовної заяви, зокрема, в ухвалі від 02.01.2015 у справі №800/590/14, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти.

При цьому, підставою позову є обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з позовними вимогами до відповідача. Предметом позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача. Позовні вимоги відповідають предмету позову.

Між тим, недоліком позову є ненадання до позовної заяви доказів, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

Аналогічний підхід підтримано Верховним Судом України при перегляді ухвал Вищого адміністративного суду України, як судом першої інстанції, зокрема, в ухвалах Верховного Суду України від 17.03.2015, від 24.02.2015, від 27.01.2015.

Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому, у відповідності до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.

Водночас, статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" закріплено, що з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 1762 грн.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, протиправними дії відповідних посадових Головного управління Національної поліції у місті Києві в частині утримання та не повернення ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 34157782, належного Товариству дозволу на вивіз та утилізацію виробничих відходів та сміття, а саме: талону ВАТ "Київспецтранс", і зобов'язання відповідних посадових осіб Головного управління Національної поліції у місті Києві повернути ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 34157782, належного Товариству дозволу на вивіз та утилізацію виробничих відходів та сміття, а саме: талону ВАТ "Київспецтранс", суд рахує як одну вимогу немайнового характеру, за яку позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1762 грн.

Щодо зобов'язання керівника Київської місцевої прокуратури №7 ОСОБА_3, прокурора відділу процесуального керівництва Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України ОСОБА_1 припинити вимагати хабар з ОСОБА_2, директора та власника ТОВ «ЮВК-АГАТ» за повернення Товариству дозволу на вивіз та утилізацію виробничих відходів та сміття, а саме: талону ВАТ "Київспецтранс", що позивачу необхідно обґрунтувати наявність публічно-правового спору.

Так, за приписами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 2 частини першої статті 4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

На підставі наведеного вище, позивачу необхідно уточнити дану позовну вимогу з урахуванням положень КАС України і сплатити судовий збір у розмірі 1762 грн.

Проте до позову ТОВ «ЮВК-АГАТ» не додано документа про сплату судового збору. В той же час, позивач в позові вказує, що положеннями Закону України "Про судовий збір" та КАС України, не передбачено стягнення з ТОВ «ЮВК-АГАТ» судового збору за подання даної позовної заяви. При цьому, в прохальній частині позову просить звільнити ТОВ «ЮВК-АГАТ» від сплати судового збору.

При вирішенні заявленого клопотання, суд виходить з наступного.

Пунктом 13 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір не справляється за позовні заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

Відповідно до частини п'ятої статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Зі змісту цієї норми випливає, що в такому порядку розглядаються адміністративним судом, зокрема вимоги про відшкодування матеріальної шкоди. Основною умовою такого розгляду є те, щоб така вимога була заподіяна (похідною) протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин і якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.

Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування шкоди, яка заподіяна у вищезазначений спосіб, не є об'єктом справляння судового збору.

Однак, інші позовні вимоги, не звільняють товариство від сплати судового збору.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до пункту 11 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Водночас в адміністративному позову ТОВ «ЮВК-АГАТ» таке підтвердження відсутнє.

Позовну заяву від імені ТОВ «ЮВК-АГАТ» підписано директором ОСОБА_2

Згідно з частиною третьою статті 55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Частиною восьмою статті 59 КАС України визначено, що у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Таким чином, при поданні до суду позовної заяви, представником товариства має бути надано документ, яким підтверджується займана посада і передбачається право підпису позову від імені товариства.

Водночас до позовної заяви, підписаної директором ТОВ «ЮВК-АГАТ», не додано жодного документа на підтвердження повноважень ОСОБА_2, як керівника чи уповноваженої особи товариства, на підписання позову від імені ТОВ «ЮВК-АГАТ».

Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення вищевказаних недоліків шляхом:

1) сплати судового збору, в розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір" за наступними реквізитами: Отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, Код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, Рахунок отримувача - 31218206784007, Банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, Код банку отримувача - 820019, Код класифікації доходів бюджету - 22030101;

2) надання документу, що підтверджує повноваження директора ТОВ «ЮВК-АГАТ» на дату підписання позовної заяви;

3) надання доказів суду на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача;

4) подання уточненої позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог ст.ст. 160, 161 КАС України;

5) клопотання про поновлення строку звернення до суду із обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку;

Суд звертає увагу на те, що письмові докази, які подаються до суду мають бути оформлені відповідно до вимог ст.94 КАС України, зокрема, вони подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з частиною третьою статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160-161, 169, 171, 172, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

У Х В А Л И В:

1. Відмовити представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВК-АГАТ» в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

2. Залишити позовну заяву без руху.

3. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.

4. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.

Ухвала, відповідно до змісту ч. 2 ст. 256 та п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише у випадку порушення правил підсудності

Суддя В.І. Келеберда