
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
22 січня 2018 року м. Київ № 826/1199/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Смолій І.В., ознайомившись з позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮВК-АГАТ» (03186, м. Київ, вул. Волинська, 5, кв. 3) до Генеральної прокуратури України (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮВК-АГАТ» (надалі - ТОВ «ЮВК-АГАТ») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Генеральної прокуратури України про:
визнати протиправними дії відповідних осіб Генеральної прокуратури України в частині утримання та не повернення ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 31457782, пломбіратора ТОВ «ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», для маркування ювелірних виробів вироблених із золота 585 проби;
зобов'язати відповідних посадових осіб Генеральної прокуратури України повернути ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 31457782, пломбіратор ТОВ «»ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», для маркування ювелірних виробів вироблених із золота 585 проби;
стягнути з Генеральної прокуратури України на користь ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 31457782, матеріальну шкоду в розмірі 20000 (двадцять тисяч) грн. 00коп.;
зобов'язати керівника Київської місцевої прокуратури №7 ОСОБА_1, прокурора відділу процесуального керівництва Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України ОСОБА_2 та прокурора прокуратури м. Києва ОСОБА_3 припинити вимагати хабар з ОСОБА_4, директора та власника ТОВ «ЮВК-АГАТ» за повернення пломбіратора ТОВ «ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», для маркування ювелірних виробів вироблених із золота 585 проби;
звільнити ТОВ «ЮВК-АГАТ» від сплати судового збору.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 3 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
З адміністративного позову ТОВ «ЮВК-АГАТ» вбачається, що позивач просить стягнути з Національної поліції України на користь товариства 20 000 грн. матеріальної шкоди, однак обґрунтований розрахунок вказаної суми до позову не додає.
За приписами пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, зі змісту позовної заяви вбачається, що в якості відповідача зазначено Національну поліцію України, проте у прохальній частині позову містяться вимоги до відповідних посадових/службових Національної поліції України без персоніфікації останніх.
Відтак, на виконання вимог даної ухвали суду позивачу слід надати уточнену позовну заяву із зазначенням у ній в якості відповідача, у тому числі у прохальній частині, осіб, до яких ТОВ "Альянс СК" звертається з позовними вимогами: відповідний орган державної влади або посадову особу останнього з його персоніфікацією та зміст позовних вимог до кожного з них.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; вказуються докази, що підтверджують вказані обставини.
За приписами частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до підходу, висловленого Вищим адміністративним судом України, як судом першої інстанції, відносно дотримання вимог до позовної заяви, зокрема, в ухвалі від 02.01.2015 у справі №800/590/14, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти.
При цьому, підставою позову є обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з позовними вимогами до відповідача. Предметом позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача. Позовні вимоги відповідають предмету позову.
Між тим, недоліком позову є ненадання до позовної заяви доказів, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.
Аналогічний підхід підтримано Верховним Судом України при перегляді ухвал Вищого адміністративного суду України, як судом першої інстанції, зокрема, в ухвалах Верховного Суду України від 17.03.2015, від 24.02.2015, від 27.01.2015.
У адміністративному позові позивачем також зазначається, що пломбіратор ТОВ «ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», вилучено 30.07.2010.
Відповідно до частин першої-другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позов ТОВ «ЮВК-АГАТ» поданий до суду 19.01.2018, тобто з пропущенням шестимісячного строку звернення до суду. Однак, позивач не обґрунтовує причин пропуску такого строку і клопотання про його поновлення не надає.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому, у відповідності до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Водночас, статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" закріплено, що з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 1762 грн.
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Так, визнання протиправними дій відповідних посадових/службових осіб Національної поліції України в частині утримання та не повернення ТОВ «ЮВК-АГАТ» пломбіратора ТОВ «ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», і зобов'язання відповідних посадових/службових осіб відповідача, повернути товариству пломбіратор ТОВ «ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», суд рахує як одну вимогу немайнового характеру, за яку позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1762 грн.
Щодо зобов'язання керівника Київської місцевої прокуратури №7 ОСОБА_1 та прокурора відділу процесуального керівництва Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України ОСОБА_2 припинити вимагати хабар з ОСОБА_4, директора та власника ТОВ "ЮВК-АГАТ", за повернення статуту товариства, суд зазначає, що позивачу необхідно обґрунтувати наявність публічно-правового спору.
Так, за приписами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 2 частини першої статті 4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
На підставі наведеного вище, позивачу необхідно уточнити дану позовну вимогу з урахуванням положень КАС України і сплатити судовий збір у розмірі 1762 грн.
Проте до позову ТОВ "ЮВК-АГАТ" не додано документа про сплату судового збору. В той же час, позивач в позові вказує, що положеннями Закону України "Про судовий збір" та КАС України, не передбачено стягнення з ТОВ "ЮВК-АГАТ" судового збору за подання даної позовної заяви. При цьому, в прохальній частині позову просить звільнити ТОВ "ЮВК-АГАТ" від сплати судового збору.
При вирішенні заявленого клопотання, суд виходить з наступного.
Пунктом 13 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір не справляється за позовні заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.
Відповідно до частини п'ятої статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Зі змісту цієї норми випливає, що в такому порядку розглядаються адміністративним судом, зокрема вимоги про відшкодування матеріальної шкоди. Основною умовою такого розгляду є те, щоб така вимога була заподіяна (похідною) протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин і якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування шкоди, яка заподіяна у вищезазначений спосіб, не є об'єктом справляння судового збору.
Однак, інші позовні вимоги, не звільняють товариство від сплати судового збору.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до пункту 11 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Водночас в адміністративному позову ТОВ «ЮВК-АГАТ» таке підтвердження відсутнє.
Позовну заяву від імені ТОВ «ЮВК-АГАТ» підписано директором ОСОБА_4
Згідно з частиною третьою статті 55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Частиною восьмою статті 59 КАС України визначено, що у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Таким чином, при поданні до суду позовної заяви, представником товариства має бути надано документ, яким підтверджується займана посада і передбачається право підпису позову від імені товариства.
Водночас до позовної заяви, підписаної директором ТОВ "ЮВК-АГАТ", не додано жодного документа на підтвердження повноважень ОСОБА_4, як керівника чи уповноваженої особи товариства, на підписання позову від імені ТОВ "ЮВК-АГАТ".
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 248 КАС України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-АГАТ" про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-АГАТ" до Генеральної прокуратури України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу семиденний строк з моменту отримання копії ухвали для усунення вказаних у ній недоліків шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви із зазначенням у ній: складу відповідачів та змісту позовних вимог до кожного з них; ціни позову, обґрунтованого розрахунку суми, що стягується; власного письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- доказів утримання Генеральною прокуратурою України пломбіратора ТОВ «ЮВК-АГАТ» з іменним відтиском «КАЕ1», або письмових пояснень із зазначенням причин неможливості надання таких доказів суду;
- клопотання про поновлення строку звернення до суду із обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку;
- оригіналу документу про сплату судового збору у належному розмірі, а саме у сумі 3524 грн. (за вимоги немайнового характеру) на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва за наступними платіжними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача (МФО) 820019, рахунок отримувача 31218206784007, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "Судовий збір, за позовом __ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд міста Києва, код ЄДРПОУ 34414689";
- доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_4 на підписання позовної заяви від імені ТОВ «ЮВК-АГАТ».
Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Смолій