
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2018 року справа № 823/1874/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,
при секретарі Овсієнко Г.О.,
за участю:
представника відповідача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
22 листопада 2017 року до суду з позовною заявою звернулося Головне управління ДФС у Черкаській області, в якій, з урахуванням уточнень, просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, код - НОМЕР_1 (адреса: 18005, АДРЕСА_1) податковий борг в сумі 257762, 88 грн.
Ухвалою від 30.11.2017 провадження у даній адміністративній справі зупинялося до набрання законної сили постановою Черкаського окружного адміністративного суду в справі № 823/735/17.
09.01.2018 ухвалою суду, поновлено провадження у справі № 823/1874/17.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що відповідач порушив вимоги Податкового кодексу України внаслідок чого має непогашений податковий борг перед бюджетом у сумі 257762, 88 грн. Станом на день звернення до суду вказана заборгованість добровільно непогашена у відповідності до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а тому є необхідність її стягнення в судовому порядку.
Представник позивача, просив розгляд справи здійснювати без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення адміністративного позову заперечував з огляду на відсутність у позивача права здійснювати стягнення податкового боргу, у зв'язку з оскарженням податкової вимоги до Вищого адміністративного суду України. Таким чином, представник вважає, що контролюючим органом порушено п. 95.2 ст. 95 ПК України.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
ОСОБА_2, як фізична особа - підприємець, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована 25.05.1995 за основним видом діяльності «виробництво робочого одягу» та перебуває на обліку в податковій службі як платник податків.
19.07.2016 контролюючим органом складено акт № 330/23-01-17-01/НОМЕР_1, за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, яким встановлено порушення вимог:
-п. 177.2 п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого контролюючим органом самостійно визначено податкове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб в сумі 191383 грн. 89 коп., в тому числі за 2014 рік в сумі 41371 грн. 10 коп., за 2015 рік в сумі 150612 грн. 79 коп.;
-ст. 168, ст. 163, п. 161 Підрозділу 10 Підрозділу 10 Інших перехідних положень Податкового кодексу України, у результаті чого донараховано військовий збір з підприємницької діяльності що підлягає сплаті до бюджету за 2015 рік на загальну суму 2259 грн. 19 коп.;
-пп. 1.2 п. 1 ст. 7 та абз. 3 п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого донараховано єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування всього у сумі 66618 грн. 41 коп. в тому числі за 2014 рік в сумі 14355 грн. 77 коп., за 2015 рік сумі 52262 грн. 64 коп.;
-пп. 16.1.3, пп. 16.1.5, пп. 16.1.12. п. 16.1, абз. 1. п. 44.3 ст. 44, п.85.2 ст. 85, пп. «б» 176.1. пп. «г» п. 176.1. ст. 176 Податкового кодексу України, не забезпечено зберігання та надання на перевірку документів пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи .
На підставі акта перевірки від 19.07.2016 № 330/23-01-17-01/НОМЕР_1, винесені зокрема:
-податкове повідомлення-рішення від 11.09.2016 №0002251301, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичним особам за результатами річного декларування у сумі 239229 грн.. 86 коп., в тому числі за основним платежем 191383 грн. 89 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями 47845 грн. 97 коп.;
-податкове повідомлення-рішення від 11.09.2016 №0002261301, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору в сумі 2823 грн. 99 коп., в тому числі за основним платежем 2259 грн. 19 коп., за штрафними санкціями 564 грн. 80 коп.;
-податкове повідомлення-рішення від 11.09.2016 №0002291301, яким до позивача застосовано адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 510 грн.
Згідно постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 в адміністративній справі № 823/1442/16, зареєстрованої в ЄДРСР за № 63078083, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 ( номер в ЄДРСР 64046995), судом встановлено, що за результатами перевірки відповідача оформленої актом № 330/23-01-17-01/НОМЕР_1 були винесено також рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11.08.2016 №0002281301, яким позивачу донараховано єдиного соціального внеску у сумі 66618 грн. 41 коп. та штрафні санкції в розмірі 7379 грн. 63 коп. та вимогу від 11.08.2016 №0002271301 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 66618 грн. 41 коп.
Зокрема постановою встановлено, що у зв'язку з адміністративним оскарженням, Головним управління ДФС у Черкаській області, прийнято рішення від 23.09.2016 № 18973/23-00-10-0210 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, яка сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 600 грн. та суму штрафних санкцій в розмірі 150 грн.; збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору в розмірі 9579 грн. 51 коп. та суму штрафної санкції в розмірі 2394 грн. 89 коп.; залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 11.09.2016 №0002251301, від 11.09.2016 №0002261301, від 11.09.2016 №0002291301; збільшено суму своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 109596 грн. 50 коп. та відповідно збільшено суму штрафних санкцій у розмірі 72599 грн. 09 коп.; скасовано вимогу від 11.08.2016 №0002271301 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 66618 грн. 41 коп.; зобов'язано ДПІ у м. Черкасах сформувати нову вимогу про сплату боргу.
На підставі вказаного рішення, ГУ ДФС в Черкаській області, контролюючим органом винесено:
-вимогу про сплату боргу від 29.09.2016 № Ф-0002891301 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 176214 грн. 88 коп.;
-податкове повідомлення-рішення від 29.09.2016 № 0002881301, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору в сумі 11974 грн. 40 коп., в тому числі за основним платежем 9579 грн. 51 коп., за штрафними санкціями 2394 грн. 89 коп.;
-податкове повідомлення-рішення від 29.09.2016 №0002871301, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичним особам за результатами річного декларування у сумі 750 грн., в тому числі за основним платежем 600 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 150 грн.
Також, згідно постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 в адміністративній справі № 823/1442/16, податкові повідомлення-рішення від 11.08.2016 року форми «Р» № 00002261301, № 00002251301, № 00002291301, рішення про застосування штрафних санкцій від 11.09.2016 № 0002281301, податкових повідомлень-рішень від 29.09.2016 форми «Р» № 0002871301, № 0002881301 залишені в силі у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову щодо їх скасування.
Окрім того, ухвало Вищого адміністративного суду України від 05.09.2017 у справі № К/800/2291/17 (номер в ЄДРСР 68658349), відмовлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 в задоволенні клопотання про зупинення виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 21.11.2016 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 у справі № 823/1442/16.
Відповідно до постанови Черкаського окружного адміністративного суду №823/1442/16 від 21.11.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.01.2017 позивач має узгоджений податковий борг.
Таким чином, вказаний податковий борг, набув статусу узгодженого 11.01.2017 року.
Вказаний факт узгодженості грошового зобов'язання відповідача встановлений і постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2017 року у справі № 823/734/17 (номер в ЄДРСР 68001902), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року.
У зв'язку з вказаною обставиною, контролюючим органом 29.03.2017 винесено податкову вимогу форми «Ф» № 4579-17, якою зобов'язано позивача сплатити суму податкового боргу, включаючи штрафні (фінансові) санкції (штрафи) та пеню у розмірі 257240,39 грн.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.11.2017 в адміністративній справі № 823/735/17, залишеної без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017, підтвержено правомірність винесення податкової вимоги про сплату боргу форми "Ф" від 29.03.2017 № 4579-17 ГУ ДФС у Черкаській області в сумі 257240 грн 39 коп.
08.02.2017 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, до контролюючого органу, також було подано звітну податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік.
Згідно даної декларації, ФОП ОСОБА_2, остання самостійно визначила зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 386,10 грн. (графа 6 рядок 10 декларації) та військового збору в розмірі 32,18 грн. (графа 7 рядок 10 декларації).
Окрім того, судом встановлено, що у відповідності до інтегрованих карток платника податку - ФОП ОСОБА_2:
-зі сплати військового збору, станом на 31.03.2017 за останньою обліковується пеня в сумі 2577,49грн.;
-зі сплати ПДФО, станом на 30.11.2017 за останньою обліковується пеня в сумі 300,45 грн.
Таким чином, у відповідності до матеріалів справи, у відповідача обліковується узгоджений податковий борг перед бюджетом з податкового зобов'язання з податку на доходу фізичних осіб включно з пенею в сумі 239885,64 грн., військового збору включно з пенею в сумі 17367,24 грн., штрафних санкцій в сумі 510 грн., а загалом у розмірі 257762,88 грн.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 179.1 ст. 179 ПК України, платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу, а саме: до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПК України).
Сплата зобов'язання здійснюється самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. (п. 179.7 ст. 179 ПК України).
Відповідно до п. 121.1 ст. 121 ПК України, незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Окрім того, відповідно до п. 161 Підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір, платниками якого є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ.
Ставка збору становить 1,5% від об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 Підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень ПК України.
Як встановлено п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 54.1 статті 54 цього Кодексу передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
При цьому, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків оскарженню не підлягає (п. 56.11 ст. 56 ПК України), та має бути сплачене протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Також, приписами пп. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України унормовано, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пунктом 54.3 статті 53 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України передбачено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога про сплату боргу форми "Ф" від 29.03.2017 № 4579-17 ГУ ДФС у Черкаській області в сумі 257240 грн. 39 коп., надіслана відповідачу 30.03.2017 та вручена 03.04.2017, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України, передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пункт 95.2 вказаної статті передбачає, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Станом на дату звернення контролюючого органу, строк встановлений п. 95.2 ст. 95 ПК України сплинув.
Судом враховано пункт 87.11 статті 87 ПК України, яким передбачено, що стягнення податкового боргу з платника податку - фізичної особи, здійснюється за рішенням суду державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, оскільки, узгоджене податкове зобов'язання не було сплачене відповідачем у встановлені строки, таке зобов'язання визнається податковим боргом, який підлягає стягненню.
Доводи позивача про передчасне звернення до суду, спростовуються матеріалами справи.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та поданих матеріалів, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, відшкодування витрат, понесених позивачем зі сплати судового збору, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 18005, АДРЕСА_1) в дохід бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (ідентифікаційний код 39392109) податковий борг в розмірі 257762 (двісті п'ятдесят сім тисяч сімсот шістдесят дві) грн. 88 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст рішення виготовлено 29.01.2018